Нафтові гойдалки та зростання цін на українських АЗС – огляд і прогноз ринку нафти і пального

30 січня 2017, 13:05
Попереднього тижня нафту кидало з боку в бік. А на стелах українських АЗС ростуть ціни, незважаючи на зниження в опті

У минулий понеділок, 23 січня, світові ціни на нафту знижувалися. Причиною цього стали дані американської нафтогазової сервісної компанії Baker Hughes про збільшення кількості бурових установок в США на 35 штук (+ 5,3%). За підсумками робочого тижня, що завершився 20 січня, їх кількість склала 694 одиниці.

Відео дня

Інвестори також побоювалися, що зростання видобутку в США нівелює скорочення обсягів виробництва з боку ОПЕК та інших, що не входять в картель, країн (ОПЕК+11).

Втім, у вівторок ситуація змінилася і ціни на нафту поповзли вгору. Підтримку їм надали дані про скорочення видобутку сировини країнами ОПЕК+11, який оцінили в 1,7 млн барелів на добу.

У середу, 25 січня, ринок причаївся, очікуючи дані по запаси нафти в США. Таким чином ціна сировини стала опускатися.

У четвер черговою підтримкою цін на нафту став курс долара, який подешевшав відносно світових валют. Не вплинули на вартість сировини навіть дані про зростання комерційних запасів нафти в США, які напередодні опублікувало Міненерго країни. Запаси виросли на 2,8 млн барелів за тиждень.

У п'ятницю, 27 січня, ціни на нафту знову змінили траєкторію в бік зниження. На нафту тиснули відразу два чинники: дані Міненерго США про зростання видобутку в країні за тиждень на 17 тис. барелів на добу, а також дані компанії Baker Hughes про зростання числа бурових у Штатах на 18 штук за тиждень.

Цього тижня динаміка цін буде визначатися даними про нафтовидобуток в США і виконання зобов'язань по скороченню виробництва сировини ОПЕК+11, вважають аналітики консалтингової групи А-95.

Але повернемося до українського ринку палива. Так, оптовий ринок після стрибка цін, який був викликаний зростанням курсу валют, поступово стабілізується. За даними директора консалтингової групи А-95 Сергія Куюна, на тижні спостерігалося незначне зниження середніх цін на дизельне паливо та бензин А-92 на 100-300 грн/т. Основними причинами він називає зміцнення курсу гривні, а також розширення пропозиції, яка досягла рекорду в п'ятницю – 33 різних пропозиції залізничних партій. Також свою роль зіграли дешеві грудневі залишки дрібнооптових операторів.

"Бензин А-95 в середніх значеннях подорожчав, однак це пов'язано з розширенням пропозиції дорогих імпортних партій", – зазначає Куюн.

Цього тижня оператори очікують поступового зниження оптового ресурсу на 100-200 грн/т, додає Куюн.

Не стояв на місці і роздріб. Втім, незважаючи на падіння цін в опті, оператори дивилися в бік підвищення. За даними аналітика консалтингової компанії UPECO Олександра Сіренка, з національних операторів підвищенням цін відзначилися Shell і AMIC. Обидві мережі додали по 0,50 грн/л на всі види нафтопродуктів. При цьому Shell вирішила в п'ятницю накинути ще 20 коп/л на бензини в столиці, не врахувавши регіони. Від 0,30 до 0,50 грн/л додали такі мережі, як Нефтек, Надія, Автотранс, UPG, Авантаж 7.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

В результаті підняття цін середня вартість палива по Україні за тиждень зросла на 0,2–0,4% бензинів (5-11 коп. л) і 0,3–1,1% по дизелю, особливо преміальних продуктів (7-27 коп/л), пояснює Сіренко.

За прогнозом Куюна, на поточному тижні ситуація, коли дрібні оператори піднімали ціни на паливо слідом за мейджорами, зведена до мінімуму. Можливість подальшого подорожчання знизилася завдяки деякій стабілізації оптового ринку, а також курсу національної валюти.

Ще більш вагомою причиною для зниження цін на АЗС, на думку Сіренка, повинно стати те, що січень – останній місяць для сплати роздрібного акцизу.

"Отже, з 1 лютого стели по всій країні повинні "схуднути" на 1 гривню", - пояснює він.

Порадувати автомобілістів минулого тижня змогли хіба що ціни на зріджений газ, які продовжують опускатися. За даними Куюна, на столичних АГЗП цінник опустився нижче за 10 грн/л. Така вартість автогазу останній раз спостерігалася в серпні 2016-го. Причиною стало зниження цін на ресурс на аукціонах Укргазвидобування і Укрнафти, а також зниження вартості імпортного ресурсу.

Показати ще новини
Радіо НВ
X