Нафтові гойдалки і ринок палива в Україні, що зачаївся, – огляд і прогноз ринку нафти і пального

27 лютого 2017, 13:18
Минулого тижня нафту китало з одного боку в інший. А українські АЗС переважно вперто мовчать

У понеділок, 20 лютого, світові ціни на нафту рушили в бік підвищення. Для цього були дві причини: дані американської нафтогазової сервісної компанії Baker Hughes про збільшення кількості бурових установок у США, а також дані про скорочення видобутку учасниками віденських угод. Крім того, на ринок тиснули повідомлення про скорочення видобутку та експорту сировини Саудівською Аравією.

Відео дня

У вівторок нафта продовжила дорожчати. Інвестори очікували скорочення поставок сировини на світовий ринок через зниження видобутку країнами ОПЕК та іншими великими гравцями. Крім того, позитивній динаміці сприяла заява генерального секретаря ОПЕК Мохаммеда Баркіндо про дотримання віденських угод на 90%.

У середу нафту розвернуло у бік зниження. По-перше, інвестори засумнівалися в ефективності заходів ОПЕК щодо скорочення видобутку; по-друге, ринок чекав даних Американського інституту нафти (API) і Міненерго США про запаси сировини в країні.

У четвер, 23 лютого, світові ціни на нафту потягнуло вгору. Як повідомило Міненерго США, запаси нафти в країні за тиждень зросли на 564 тис. барелів. Аналітики зі свого боку очікували більш значного зростання.

Утім, вже в п'ятницю, ціни на сировину знову повернулися до зниження. Цьому сприяли дані Міненерго США про зростання видобутку нафти в США до максимального рівня з квітня 2016 року – 9 млн барелів на добу.

На поточному тижні ціни на нафту будуть традиційно залежати від даних про видобування і запаси нафти в США. Крім того, ринок залежатиме від повідомлень ОПЕК і найбільших нафтовиробників про рівні видобутку.

Але повернемося до українського ринку палива. Опт минулого тижня виявився як ніколи стабільним. Так, за даними директора консалтингової групи А-95 Сергія Куюна, ціни на дизпаливо тримаються біля 23-23,2 тис. грн/т вже більше п'яти тижнів. На його думку, цьому сприяє низька волатильність цін на європейські нафтопродукти.

"Зокрема, дизпаливо в портах за останній місяць коливалося в дуже вузькому діапазоні $18/т. Також спостерігаємо стабільний курс гривні у 27-27,1 грн/$1", – пояснює Куюн.

Минулий тиждень продемонстрував деякі зміни середніх цін на бензини, але за словами Куюна, вони пов'язані з кількістю українського та імпортного ресурсу серед пропозицій операторів.

Роздріб минулого тижня поводив себе незвично. При тому, що більшість ретейлерів вперто мовчали, незначні рухи на стелах відбувалися непередбачувано і вибірково.

Так, за даними аналітика консалтингової компанії UPECO Олександра Сіренка, в минулий понеділок Shell підвищив вартість всіх видів палива на 0,40 грн/л: до 26,79 грн/л на А-95 і 23,89 грн/л на ДП, впритул наблизившись до показників інших національних операторів – ОККО і WOG.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Зі свого боку Паралель і Олеум Трейд підвищили вартість бензинів на 0,30 грн/л, ДТ – на 0,50–0,75 грн/л.

Незважаючи на це, деякі компанії все ж вирішили зробити подарунок своїм клієнтам, знизивши ціни. Серед таких виявилася ЗапорожОілГрупп (ZOG), у Запорізькій та Дніпропетровській областях скинувши 0,20–0,40 грн/л на всю лінійку палив.

За прогнозом Куюна, на поточному тижні змін у роздрібному сегменті не очікується.

"Втім, зниження цін у дрібному опті, хоч і несуттєве, дозволяє не збільшувати вартість на стелі, а радше навпаки", – додає Сіренко.

Гірше йдуть справи на ринку скрапленого газу, який продовжує дорожчати.

Показати ще новини
Радіо НВ
X