Рішення по новому арбітражу між Нафтогазом і Газпромом можуть бути винесені до кінця 2021 року — Вітренко

15 серпня 2019, 09:48

У новому арбітражі проти Газпрому Нафтогаз вимагає перегляду тарифу на транзит і компенсацію в розмірі $11−14 млрд. Рішення може з’явитися до кінця 2021 року.

Про це виконавчий директор Нафтогазу Юрій Вітренко сказав в інтерв'ю Економічній правді.

"Діапазон суми компенсації, яку ми вимагаємо в новому арбітражі проти Газпрому, - $11-14 млрд. Підставою для цієї компенсації є контракт на транзит [з Газпромом до кінця 2019 року], в рамках якого у нас є право вимагати перегляду тарифу на транзит. Ми можемо вимагати цього перегляду до закінчення терміну контракту. Ми це зробили навесні 2018 року. Відповідно, з весни 2018 року до закінчення дії контракту ми маємо право на перегляд на більш високий тариф", - пояснив він.

Відео дня

За словами Вітренка, в контракті є посилання на європейські правила формування тарифу на транзит, які передбачають відображення витрат, в тому числі так звану прискорену амортизацію і знецінення української газотранспортної системи.

"Чому амортизація прискорена? Тому що ми будемо використовувати умовну транзитну частину української ГТС не 15 років, скільки їй залишилося технічно служити за нормативами, а тільки до кінця 2019 року, тому що потім не буде транзиту", - додав виконавчий директор НАК.

Він повідомив, що план нового арбітражного процесу вже затверджений. По ньому Газпром вже подав свої позовні вимоги в червні 2019 року.

"До листопада ми готуємо формальну відповідь на їхні позовні вимоги і висунемо, відповідно, свої позовні вимоги. Ось ці $11-14 млрд будуть основною частиною наших вимог. Зустрічний позов ми ще не подали, але ми вже окреслили ці наші вимоги, коли подавали заявку на новий арбітражний процес. Слухання призначені на весну 2021 року. Остаточні рішення можуть бути винесені до кінця 2021 року", - зазначив Вітренко.

Нагадаємо, чинний транзитний контракт Нафтогазу з російським Газпромом було укладено в 2009 році терміном на 10 років. Після його завершення 31 грудня 2019 року російський монополіст планує максимально скоротити транзит свого газу через територію України.

За інформацією Reuters, Москва буде домагатися від Києва укладення короткострокового договору. Це дозволить Росії добудувати інфраструктуру, необхідну, щоб позбавити Україну статусу основного транзитера російського газу, і зменшити потребу в укладенні довгострокового договору.

Новий раунд тристоронніх переговорів по транзиту запланований на 16 вересня. За словами глави Нафтогазу Андрія Коболєва, російська сторона участь в них не підтвердила.

Показати ще новини
Радіо НВ
X