Нафта знову пішла вгору, а українські АЗС працюють з високою маржею – огляд ринку нафти і пального

13 серпня 2016, 08:45
Нафта в черговий раз намагається відіграти позиції. Схоже, що українські автомобілісти можуть так і не дочекатись зниження цін на паливо

Минулої п'ятниці, 5 серпня, світові ціни на нафту ще опускалися через новини про надлишок сировини і нафтопродуктів на ринку. Зіграли свою роль і дані компанії Baker Hughes про зростання числа бурових установок по всьому світу – до 1481 штук (+71 за місяць).

Відео дня

Крім цього стало відомо, що країни-члени ОПЕК у вересні можуть відновити переговори про замороження рівня видобутку нафти. Ця новина спровокувала зростання вартості нафти вже в понеділок, 8 серпня. У цей день вартість Brent подолала психологічну позначку у $45/барель.

Втім, у вівторок і середу ціни знову просіли через сумніви інвесторів про все ті ж переговори країн ОПЕК, які можуть призвести до підвищення цін на сировину. При цьому занепокоєння інвесторів викликало також перенасичення світових ринків нафтою. Американський інститут нафти (API) повідомив про збільшення запасів сировини у США.

Але в четвер нафта знову взяла нову висоту. Буквально за день вартість Brent піднялася майже на $2 до $46/барель. Таким чином, нафта марки Brent повернулася до показників 22 липня. Це сталося через повідомлення Міжнародного енергетичного агентства (МЕА) про погіршення прогнозу по темпах зростання попиту на нафту у 2017 році.

12 серпня ціни на нафту показували різноспрямовану динаміку напередодні повідомлення компанії Baker Hughes про кількість бурових установок у США.

Наступного тижня фактори впливу на світові ціни не сильно зміняться. На думку директора консалтингової групи А-95 Сергія Куюна, збереже свій вплив прогноз МЕА про темпи попиту у 2017 році, а у середу ринок сконцентрується на статистиці про запаси у США.

А ось на українському оптовому ринку зниження зупинилося. За словами Куюна, наприкінці тижня залізничні партії дизпалива подорожчали на 200 грн/т. Відіграли зниження і бензини А-92 і А-95. У п'ятницю їх ціна зросла до 21,3 тис. грн/т і 22,7 тис. грн/т відповідно.

На думку Куюна, стабілізація оптових цін пов'язана із зростанням європейських котирувань на нафтопродукти, слідом за зростанням цін на нафту на $25-27/т за останній тиждень. "Також у п'ятницю на ринок вплинуло зниження міжбанківського курсу гривні до 25,1 грн/$1", – пояснює він.

А ось роздрібний ринок знову показує стабільно високі ціни. Друга декада серпня, на жаль, стартувала зі зростання цін на нафту на зовнішніх ринках, що ще більше додає аргументації українським операторам не знижувати ціни на паливо, зазначає аналітик консалтингової компанії UPECO Олександр Сіренко.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Але навіть при поточних котируваннях торгувати паливом у роздріб в Україні досить прибутково, говорить Сіренко. За його словами, сьогодні без зусиль можна купити бензин А-95 дрібним оптом за 17,2-17,4 грн/л, а потім не соромлячись продавати у роздріб за 23,99 грн/л.

При таких цінах, у роздробі очікувано виникла інша проблема – зниження продажів, продовжує Сіренко. Роздрібні продажі у 2016 році показують кращу динаміку, ніж роком раніше. Але все ж у першому півріччі українські оператори не дорахувалися 6-7% реалізації.

Зовсім по-іншому виглядає ситуація зі скрапленим газом. Високими цінами на традиційні палива оператори дали зелене світло альтернативі – пропан-бутану, говорить Сіренко.

Якраз він і штовхає економіку паливних продажів України вгору. Незважаючи на зростання цін на зріджений газ в останній час, в цілому український ринок газу у першому півріччі зріс на третину, пояснює Сіренко. Саме ціна газу, який мінімум у два рази дешевше бензину, стала причиною зростання продажів.

"У результаті в Україні економлять на бензині, а на газі – їздять. З цією тезою важко посперечатися, дивлячись на стелу", – резюмує Сіренко.

А за даними Куюна, до кінця тижня скраплений газ несуттєво подешевшав тільки у столиці – на 5 коп/л і в Київському регіоні – на 10-15 коп/л. За його словами, більш істотного зниження цін можна очікувати вже у другій половині серпня.

Показати ще новини
Радіо NV
X