Нафта стрімко дорожчає, а слідом за нею і паливо в Україні – огляд ринку нафти і пального

20 серпня 2016, 08:25
Весь тиждень ціни на нафту показували бурхливе зростання, піднявшись до кінця тижня до червневих значень. Але українські оператори вирішили поки не піднімати і без того високі роздрібні ціни на стелі

Минулої п'ятниці, 12 серпня, ціни на нафту показували різноспрямовану динаміку напередодні повідомлення компанії Baker Hughes про кількість бурових установок у США. Але до кінця дня вартість нафти все ж підвищилась через зниження курсу долара США до євро та ієни.

Відео дня

У понеділок зростання цін продовжилося. Тут ключовим фактором стали очікування, що нафтовиробником вдасться відновити баланс між попитом і пропозицією на ринку. Вперше з середини липня вартість нафти марки Brent перевищила $48/барель.

Вівторок і середа не стали винятком. Ціни на нафту піднімалися на тлі можливого досягнення угоди по заморожуванню видобутку сировини.

А в четвер, 18 серпня, вартість Brent знову подолала психологічну позначку в $50 за барель, вперше з 5 липня.

У п'ятницю нафта торгувалася на значеннях кінця червня.

А ось підтримку нафти на поточному тижні і несподіване зниження комерційних запасів нафти в США, відзначає директор консалтингової групи А-95 Сергій Куюн.

За словами Куюна, наступного тижня головним чинником формування цін вартості нафти стане звіт компанії Baker Hughes про зміну кількості діючих бурових у США. Певну роль може зіграти збільшення поставок американської нафти в Європу через зростання прибутковості та проблем з поставками з Західної Африки.

Але повернемося до українського паливного ринку, на якому також зниження змінилося зростанням цін. За даними Куюна, великі залізничні партії дизпалива з минулої п'ятниці подорожчали на 900 грн/т. Не відстають і бензини А-92 і А-95, які додали в ціні 840 грн/т і 1270 грн/т відповідно.

Зростання оптових цін пов'язане з двома факторами. За словами Куюна, європейські котирування з початку серпня зросли на $75-85/т (+22-24%). Крім того, на ринок чинило тиск зниження курсу гривні по відношенню до долара США і євро.

Куюн каже, що наступного тижня оператори очікують подальшого зростання цін.

Але, незважаючи на подорожчання в опті, роздрібний ринок поки залишається на місці.

У будь-якому нормально функціонуючому бізнесі зростання в опті на 8% неминуче привів би до подорожчання в роздрібі, говорить аналітик консалтингової компанії UPECO Олександр Сіренко. Але в Україні цього не сталося аж ніяк не тому, що оператори вирішили звалити на себе додаткові витрати.

"Справа в тому, що перед поточним подорожчання в опті і девальвацією гривні ринок протягом 3-4 тижнів стрімко летів вниз, викликаючи подив у всіх, хто вміє рахувати при погляді на стелу", – пояснює Сіренко.

Не помітили роздрібного штилю і в АМКУ. Як каєе Сіренко, там вирішили взятися за "неадекватну поведінку операторів в 2014-2015 роках", яких підозрюють в неринковій поведінці. Під гарячу руку потрапили все ті ж гравці: ОККО, WOG, Shell, SOCAR, Amic і Паралель, яким загрожує штраф до 10% річного обороту.

Сіренко розповідає, що за даними співробітників АМКУ, часовий лаг від закупівлі палива до продажу займає аж 2 місяці. Це, за словами аналітика, виглядає дивно, адже щоб з'їздити до Мозиря і назад потрібно трохи більше доби. А той же маршрут залізницею з відвантаженнями займе не більше 5 днів, після чого власники цистерн почнуть штрафувати за простій.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Продовжує лихоманити і ринок зрідженого газу. Куюн відзначає, що дефіцит імпортного пропан-бутану, що почався в липні, посилюється. Поставки з Росії йдуть нестабільно і в другій декаді серпня не виправдали очікувань. Їх просто недостатньо для покриття потреб ринку.

За даними Куюна, ціни на аукціонах Укргазвидобування і Укрнафти в четвер досягли 16,1-16,5 тис. грн/т, що створює передумови для зростання роздрібних цін у найближчому майбутньому.

"За очікуванням самих операторів, роздрібна ціна може зрости до 12 грн/л вже до кінця наступного тижня", – каже Куюн.

Показати ще новини
Радіо NV
X