Нафта повернулася до цін 2015-го, а в Україні очікується подорожчання палива – огляд і прогноз ринку нафти і пального

5 грудня 2016, 14:10
2019
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

минулого тижня український роздрібний ринок вів себе стабільно, незважаючи на цінове ралі в дрібному опті

До кінця минулого тижня світові ціни на нафту марки Brent досягли значень літа 2015 року. А в Україні АЗС не поспішають піднімати вартість палива. Але поточний тиждень може все змінити

У позаминулу п'ятницю, 25 листопада, світові ціни на нафту опускалися. Це відбулося на тлі повідомлень про можливе зростання поставок сировини з Саудівської Аравії в Азію. До того ж, деякі інвестори ще сумнівалися, чи зможе угода країн ОПЕК надати підтримку нафтовому ринку.

Але вже в понеділок, 28 листопада, ціни на нафту перейшли до зростання через надії інвесторів у досягненні угоди про обмеження видобутку сировини в ході зустрічі ОПЕК.

Втім, у вівторок, напередодні зустрічі нафтовидобувних країн у Відні, інвестори в черговий раз стали сумніватися в досягненні угоди. Таким чином, нафта марки Brent опустилася до значень середини листопада.

Все змінилося 30 листопада, коли у Відні проходила зустріч країн ОПЕК щодо обмеження видобутку нафти. Напередодні цієї події, а також на тлі заяв деяких країн, світові ціни на нафту різко підскочили.

Зростання цін продовжилося в четвер і п'ятницю, після офіційної заяви ОПЕК про досягнення скорочення видобутку нафти на 1,2 млн барелів на добу – до 32,5 млн барелів. Крім того, ОПЕК очікує відповідних дій від країн, які не входять в картель. У п'ятницю, 2 грудня, ціни на нафту марки Brent перевищили $54/барель вперше з липня 2015 року.

Незважаючи на успіх листопадового саміту ОПЕК, угода у Відні залишає багато питань, вважають аналітики консалтингової групи А-95. Головне з них полягає в тому, що не були прийняті покраїнні квоти видобутку нафти – розгляд питання відкладено на грудень. Крім того, 2 грудня стало відомо про те, що Росія, чия обіцянка скоротити видобуток стало одним з вирішальних факторів успішного закінчення саміту 30 листопада, почне скорочення нафтовидобутку в квітні 2017-го, а не з 1 січня, як передбачено віденськими угодами.

Але повернемося до українського паливного ринку. Так, минулого тижня зниження оптових цін припинилося і почалося зростання. На думку директора консалтингової групи А-95 Сергія Куюна, це пов'язано зі стрибком котирувань на нафтопродукти (+$35/т) слідом за зростанням цін на нафту. Так, за даними Куюна, в Україні дизпаливо додало в ціні 600 грн/т. При цьому бензини зросли лише незначно.

"Тиск на ціни також спричинило зниження курсу гривні до 26 грн/$1 на міжбанківському ринку", – додає Куюн.

Також, за його словами, цього тижня можна очікувати продовження зростання оптових цін на палива, так як всі передумови для цього є. Стримати зростання цін може тільки відкат котирувань, який малоймовірний.

При цьому український роздрібний ринок поводився стабільно, незважаючи на цінове ралі в дрібному опті. Аналітик консалтингової компанії UPECO Олександр Сіренко вважає, що рітейлери і не думали змінювати ціни на АЗС, так як різниця оптових партій все одно дозволяє утримувати пристойну маржу.

Втім, невеликі коливання все ж були присутні. За даними Сіренка, дніпропетровський Нефтек підняв вартість бензинів на 10 коп/л – до 23,99 на звичайний А‑95 і 24,99 на преміальний "п'ятий". Татнафта підвищила ціну на дизпаливо також на 10 коп/л – до 19,55 грн/л по Полтаві та 19,35 грн/л по Харкову.

Відносно стабільно в Україні тримаються ціни на зріджений газ. Так, за даними Куюна, подорожчання автогазу як в опті, так і в роздробі було незначним. А ось падіння цін стримує блокування силовиками імпорту зрідженого газу для деяких українських операторів. "Подальші дії силовиків призведуть до нового стрибка цін", – говорить Куюн.

Приєднуйтесь до нашого каналу в Telegram

Найцікавіші статті та добірка важливих новин щовечора

Підписатися