Нафта підкорює нові висоти, а українські АЗС не відстають у прагненні заробити – огляд і прогноз ринку нафти і пального

18 квітня 2017, 12:19
Нафта дорожчає третій тиждень поспіль. А цінники на стелах українських АЗС знову пішли вгору

У понеділок, 10 квітня, світові ціни на нафту продовжили тренд двох попередніх тижнів і спрямувалися вгору. Причиною стало зростання геополітичної напруженості в світі. Ринок так і не зміг відійти від повідомлень про ракетні удари США по Сирії, яка межує з Іраком, другим за величиною виробником нафти в ОПЕК.

Відео дня

Крім того, вплив на нафту справили новини про те, що Лівія знову зупинила видобуток на найбільшому родовищі країни аш-Шарара.

Вівторок також завершився для нафти позитивно. Ключем до цього стали новини про підтримку Саудівською Аравією продовження угоди ОПЕК зі скорочення видобутку нафти.

У середу, 12 квітня, нафта спочатку продовжила зростання на тлі прогнозу ОПЕК про збільшення світового попиту на сировину. Втім, вже до вечора ціни пішли в мінус, чому сприяли дані Міненерго США про зростання видобутку в країні на 36 тис. барелів на добу (+0,36%) за тиждень.

Четвер приніс затишшя ринку. Ф'ючерси на нафту торгувалися різноспрямовано, але загалом, до кінця дня практично не змінилися в порівнянні з попереднім днем. Інвестори оцінювали як дані Міненерго США, так і звіт Міжнародного енергетичного агентства (МЕА). Згідно з останнім, ОПЕК в березні вдалося виконати угоду про скорочення видобутку на 104%.

У п'ятницю, 14 квітня, торги не проводилися у зв'язку з великодніми святами (Страсна п'ятниця). Разом з тим, з початку минулого тижня ціни на нафту марки Brent зросли на 1,2%, WTI – на 1,7%.

Зростаюча невизначеність на ринку може принести зниження цін на нафту на цьому тижні, вважають аналітики консалтингової групи А-95.

"Спекулянти підвищують ціни на нафту майже місяць", – зазначив інвестиційний аналітик Phillip Futures в Сінгапурі Джонатан Чан. – "На цьому тижні має відбутися корекція цін".

Але повернемося до українського ринку пального. Так, оптові ціни продовжили своє зростання. За даними директора консалтингової групи А-95 Сергія Куюна, бензини подорожчали більш істотно, ніж дизпаливо, яке додало 100 грн/т за тиждень. На думку Куюна, причиною цього є зростання європейських котирувань. Певний стримуючий вплив надав і офіційний курс НБУ долара і євро, що зміцнився на міжбанку.

Наступного тижня оператори прогнозують мінімальне зростання цін при стабілізації котирувань.

Все вище і вище піднімаються ціни на стелах українських АЗС. Так, за даними аналітика консалтингової компанії UPECO Олександра Сіренка, за минулий тиждень ціни на звичайні і преміальні бензини зросли на 1,8–2,3% (або 47-56 коп. до середньої ціни по Україні). Дизпаливо додало 2,3% (або 51 коп.), преміальні види трохи менше – 0,5% (12 коп.).

Ініціатором масштабного підвищення в роздробі став Приват, який в два етапи підняв вартість бензинів і ДП сумарно на 1 грн/л. Інші мережі також почали підвищувати ціни в аналогічних межах. Більшість операторів додали від 0,20 до 1 грн/л, щоб зрівнятися з Приватом.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Деякі оператори і зовсім бігли попереду паровоза. Так, західний ритейлер ОЛАС "скромно" додав 2-2,6 грн/л на всі види пального.

Втім, були мережі, які залишили ціни без змін. Таких, щоправда, небагато: UPG, Маркет, Татнафта, Паралель і Надія. Не відреагували на зростання цін і національні оператори WOG, OKKO і Shell. Останні і зовсім знизили вартість фірмового ДП на 0,50 грн/л.

"Тепер усі в очікуванні, коли й інші відреагують на зміни ринку. Зі слів операторів, цей момент не за горами, і тоді знову почнуться рухи на стелах і у інших операторів по всій країні", – відзначає Сіренко.

Не краще справи йдуть і на ринку скрапленого газу, який продовжив дорожчати через зупинку відвантажень ресурсу з РФ.

"На поточному тижні темпи подорожчання призупиняться, оскільки тимчасово експорт розблоковано. Проте через нестабільність ситуації можливі різні сценарії", – зазначає Куюн.

Показати ще новини
Радіо НВ
X