Нафта дешевшає третій тиждень поспіль, а український бензин став дешевшим від імпортного – огляд і прогноз ринку нафти і пального

27 березня 2017, 14:52
Ціни на нафту завершують третій тиждень поспіль зниженням. А в Україні група Приват вийшла зі своїм паливом за межі Полтавської області на всю країну

У понеділок, 20 березня, світові ціни на нафту опускалися. Причиною були дані компанії Baker Hughes про зростання числа бурових установок у США на 21 штуку (+2,73%), до 789 одиниць.

Відео дня

У вівторок потрясіння для нафти принесли сумніви інвесторів у реалізації прагнень країн – учасниць ОПЕК продовжити угоду про скорочення видобутку сировини.

Зниження світових цін на нафту продовжилося в середу і четвер. Тоді причинами стали дані Американського інституту нафти (API) про зростання запасів нафти в США 4,52 млн барелів. Нафта марки Brent опустилася в ціні нижче $50 за барель вперше з листопада 2016 року.

Крім того, інвестори побоювалися надлишку палива на ринку. Офіційні дані Міністерства енергетики США свідчили про зростання запасів нафти в країні за тиждень на 4,95 млн барелів (+0,9%) – до нового рекорду в 533,11 млн барелів.

Втім, у п'ятницю, 24 березня, ціни на нафту незначно піднімалися. Інвестори очікували зустрічі міністерського комітету з моніторингу виконання угоди про скорочення видобутку, яка повинна була пройти в суботу і неділю в Кувейті. Крім того, підтримку нафти надали новини про зменшення поставок саудівської нафти в США.

На поточному тижні драйверами цін на нафту стануть підсумки міністерського саміту групи ОПЕК+11, що пройшла в неділю в Кувейті, а також дані сервісної компанії Baker Hughes про кількість бурових установок у США. Втім, на думку аналітиків консалтингової групи А-95, не варто робити прогнози на підставі даних про кількість бурових установок, оскільки на тлі "шаленої бурової діяльності" в Пермському басейні в Західному Техасі тисячі сланцевих свердловин не введені в експлуатацію і кількість незавершених свердловин зростає.

Але повернемося до українського ринку палива, де оптові ціни знижувалися весь тиждень. За даними директора консалтингової групи А-95 Сергія Куюна, дизпаливо подешевшало на 200 грн/т. Бензини, які раніше дешевшали більш повільними темпами, скинули 500-550 грн/т.

"Це зниження стало інерційною реакцією на відкат котирувань раніше. Невелике зростання котирувань на минулому тижні не зупинило цього зниження", – говорить Куюн.

Також, за його словами, на ринок чинить тиск дуже широка пропозиція ресурсу. Так тільки з дизпалива щодня присутні близько 20 пропозицій.

На поточному тижні оператори очікують стабілізації цін слідом за котируваннями.

Але ось роздрібний ринок знаходиться в очікуванні дива. Роздрібні оператори продовжують зберігати мовчання, незважаючи на тиск дрібного гурту, говорить аналітик консалтингової компанії UPECO Олександр Сіренко.

Лише деякі оператори відзначилися минулого тижня. За даними Сіренка, мережа Shell знизила вартість фірмового ДТ на 0,50 грн/л по всій Україні. Скромно подала голос Укргазвидобування, опустивши ціну на А-95 і ДТ на 0,20 грн/л.

Заявили про себе й столичні мережі. Так, KLO знизила вартість звичайного ДП на 20 коп./л. Більше всіх відкотили ціни на паливо мережі БРСМ-Нафта і Marshal. Перша скинула від 10 до 40 коп/л на всі види палива. Харківський оператор здешевив бензини на 0,50 грн/л у всій мережі.

"В результаті, середня вартість бензинів і ДП по Україні відкотилася на 0,1%. Вкрай низькі показники, якщо враховувати дрібногуртовий сегмент, де щотижня у березні зниження становить не менше 1%", – нарікає Сіренко.

Але однією з головних подій останнього тижня стала поява у великій кількості на ринку пропозицій від Кременчуцького НПЗ. Тепер бензини українського виробництва можна купити в будь-якій точці України. Це стало можливим завдяки залученню великої кількості регіональних компаній, пов'язаних з Приватом. Так, Укртатнафта зробила безпрецедентний крок до реалізації палива — доставку, як кажуть, "до дверей".

За даними Сіренка, ціна українських бензинів з урахуванням доставки в кожній області на 1-3% дешевше вартості будь-яких імпортних аналогів від всіх гравців ринку, включно з Коростенем (підрозділ Привату влаштувалося й там), де завжди найнижча ціна на закордонні нафтопродукти.

За прогнозом Куюна, цього тижня коригування роздрібних цін ймовірно припиниться через очікувану стабілізацію цін в оптових сегментах.

А ось скраплений газ дешевшав дуже завзято, чим порадував автомобілістів. Причиною тому стало розблокування ринку силовиками. Так, за даними Куюна, середня вартість автогазу в Україні опустилася на 17 коп./л за тиждень. Великі оператори відступили на 30-40 коп./л.

При цьому до кінця тижня в оптовому сегменті намітилося невелике відновлення цін через зростання котирувань на українському та польському кордонах. Це, ймовірно, вплине на темпи зниження цін на поточному тижні.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X