На ринок проблемної заборгованості приходять порядок та міжнародні інвестиції замість хаосу — Авістар

5 квітня 2019, 14:55
Новини компаній
Партнер Юрій Костробій Avistar Group (Фото:avistar)

Партнер Юрій Костробій Avistar Group (Фото:avistar)

За останні декілька років ринок проблемних активів зазнав неабияких змін. Регуляторні зміни, поліпшення захисту прав кредитора, та й сам процес продажів таких активів став більш прозорим, а будь-які спроби перешкодити потенційному інвестору взяти участь в торгах і зовсім звелися нанівець. Про те, що може привернути увагу інвестора на цьому ринку, куди він готовий вкладати свої гроші і до яких ризиків він готовий, в інтерв'ю розповів партнер фінансової групи Авістар Юрій Костробій.

Відео дня

 — Чим конкретно займається ваша компанія і яка мета її діяльності?

— Ми працюємо на ринку проблемних активів з 2010 року. Починали як консультанти та радники з реструктуризації боргів великих компаній і холдингів. Послуги з реструктуризації стали затребуваними після кризи 2008 року в світі, яка теж завдала потужного удару по Україні. За потреби викупу проблемної заборгованості ми використовували гроші зовнішніх інвесторів.

Таким чином у 2010 році була заснована компанія Авістар, яка зібрала багатьох професіоналів, що раніше входили до управлінського складу низки інвестиційних і комерційних банків. Особисто я прийшов у цю сферу з інвестиційного банку Credit Suisse, де очолював Інвестиційний-банківський підрозділ в Україні.

 — Як відомо, ви раніше входили до наглядової ради Укрексімбанку.


- Так, дійсно.  2014 року одразу після Революції Гідності я увійшов до наглядової ради Укрексімбанку, де перебував майже два роки. Будучи в першу чергу інвестором і бізнесменом, я, тим не менш, дав згоду на неоплачувану роль з метою проаналізувати і прописати можливу стратегію роботи державних банків на тлі різкого збільшення рівня проблемних кредитів в корпоративному сегменті.

Міжнародні інвестиційні фонди налаштовані на тривалу роботу в країні з довгостроковою перспективою — це де-факто стратегічні інвестори, які хочуть бути присутніми на нашому ринку

На той момент банк уже мав великий проблемний портфель. Для мене це був новий досвід як для бізнесмена, котрий раніше працював у приватному секторі. Жодного політичного інтересу я не переслідував, оскільки бачив розвиток себе тільки як інвестора і підприємця. Водночас статус наглядової ради, на жаль, не передбачав ніякої можливості реального залучення в роботу банку, — в результаті я припинив цю діяльність. На сьогодні в реформу управління державними банками активно залучені міжнародні фінансові інституції, і я сподіваюся, що це стане поштовхом для вирішення питання проблемних кредитів.

  Повернімося до діяльності вашої компанії, які основні напрями інвестування?

— Спершу варто зазначити, що в нас три основні сегменти, в які ми інвестуємо: перший сегмент — проблемні корпоративні борги, другий — це іпотека і третій сегмент — це наш новий напрям, а саме інвестування в ті компанії, які перебувають в банкрутному або ж передбанкрутному стані. В основному це компанії, які останні 5-6 років перебувають у стані постійного банкрутства і намагаються знайти інвестора для санації. Ми інвестуємо в такі компанії, викуповуємо обладнання, делегуємо свою команду, яка повертає їх до життя. Саме цей сегмент буде дуже активно розвиватися в найближчі п'ять років.

 - Зараз Фонд гарантування дуже активно продає пули активів неплатоспроможних банків, чи бере ваша компанія участь в таких аукціонах?

— Ми купуємо права вимоги за кредитними пулами, які виставляються в Фонді, вже багато років. За останні роки там відбулися суттєві зміни. Той же проект ProZorro.Продажі не тільки зробив процедуру торгів повністю прозорою, а й унеможливив будь-які незаконні маніпуляції і корупцію. Ми бачимо, що нарешті на цьому ринку порядок змінив хаос. Це допомогло досягти якісної конкуренції і привело в Україну першого великого іноземного інвестора.

 — На вашу думку, незважаючи на всю налагодженість процесу на даному ринку, чи зможуть різні політичні перипетії в країні вплинути на погляди інвесторів, як міжнародних, так і внутрішніх?

— На мою думку, будь-які політичні перипетії в країні не відлякають зовнішнього інвестора. Що стосується внутрішнього, то тут складно висловитися, прогнози не даватиму. Міжнародні інвестиційні фонди налаштовані на тривалу роботу в країні з довгостроковою перспективою — це де-факто стратегічні інвестори, які хочуть бути присутніми на нашому ринку. Їх вартість фондування нижча, у них налагоджені процеси і процедури, вони споруджують повноцінні офіси з усіма складовими інвестиційної та сервісної функції. Для них політичні ризики не є основними.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X