Мільярдна корупція як плата за політичні домовленості – Перша шпальта

2 листопада 2016, 19:42
Провал конкурсу з призначенням голови компанії Укренерго наочно ілюструє взаємозв'язок між політикою і вимиванням коштів з держкомпаній, йдеться в новому випуску програми Перша шпальта (ПШ)

Після перемоги революції гідності топ-менеджер великої іноземної компанії Сергій Зуєв вирішив повернутися в країну. Він взяв участь одразу в двох конкурсах на призначення голів великих державних компаній – Центренерго і Укренерго. Але в обох випадках зазнав фіаско. Але не тому, що його обійшли більш гідні кандидати. У першому випадку він увійшов до п'ятірки фіналістів, а в другому і зовсім став переможцем.

Відео дня

В обох випадках конкурси були заблоковані в судах кандидатами, які програли конкурс.

Коли 24 травня комітет з визначенням глави Укренерго оголосив Зуєва переможцем, топ-менеджер одразу попередив своє керівництво в Казахстані, про те що переїжджає на Батьківщину. Після цього почалася звичайна в таких випадках перевірка СБУ. Але вона затягнулася. А після цього один з кандидатів оскаржив результати конкурсу в суді. Почалася тяганина, яка триває донині.

«Напевно в цьому зацікавлені, як і у випадку з Центренерго, люди які контролюють або намагаються контролювати енергетику», – говорить Зуєв. Він пояснює це тим, що голова Укренерго отримує право контролювати близько 7 млрд грн, які держава виділяє на інвестиційну програму. А також 3,5 млрд грн, які знаходяться на рахунках компанії.

В енергетиці, на жаль, часто застосовуються схеми, при яких використовуються різні підрядники, субпідрядники, які пов'язані з людьми, які контролюють підприємство. І тому значна частина коштів переходить до пов'язаних з ними структур, пояснює Зуєв. Джерела ПШ на ринку повідомляють, що ці структури пов'язані з близьким до президента країни народним депутатом Ігорем Кононенко. "До мене теж постійно доходить інформація, що це Кононенко", – говорить Зуєв.

У тому, що Укренерго зараз знаходиться в епіцентрі жорсткого протистояння нічого дивного немає. Компанія є монополістом з передачі електроенергії, а також видає дозволи на підключення до магістральної мережі, пояснює голова Бюро комплексного аналізу і прогнозів Сергій Дяченко. А крім того, реформа енергоринку, яка повинна пройти в країні передбачає, що вона буде розділена на дві компанії – диспетчерську і транспортуючу. Остання повинна бути приватизована.

«Через цю компанію йдуть великі гроші і там зосереджені великі інтереси. Тому і є опір, там, як мені здається, хочуть поставити свою людину», – говорить гендиректор компанії Нафтогазбудінформатика Леонід Уніговський. Він каже, що стверджувати, що компанію обов'язково очолить той, хто переміг на конкурсі немає, тому що тут мова йде про політичні домовленості на найвищому рівні.

«У нас завжди був розподіл, ті чи інші компанії віддавалися різним політичним силам. Завдяки цьому створюються коаліції, досягаються результативні голосування по проектах», – говорить Уніговський.

«Наша політична система з точки зору боротьби з корупцією нікуди не годиться. Особа, яка отримує посаду з політичних причин, отримує право безкарно використовувати кошти компанії», – погоджується Дяченко.

Також у програмі дивіться інтерв'ю народного депутата, голови комітету Верховної ради з питань промислової політики і підприємництва Віктора Галасюка, в якому він пояснює як промислове лобі пропонуєте підтримувати великий бізнес.

Завершує випуск огляд економічних подій тижня від спеціального кореспондента ПШ Майкла Щура.

Програма Перша шпальта виходить на каналі UA: Перший в партнерстві з журналом Новое Время

Показати ще новини
Радіо НВ
X