«МХП vs Ринок». Компанія Косюка купує землю через своїх співробітників — ЗМІ

18 жовтня 2021, 10:59

МХП Юрія Косюка пропонує працівникам холдингу викупити у нинішніх власників сільгоспземлі, які він орендує, і передати їх в оренду МХП.

Про це пише ZN.UA, в розпорядженні якого є внутрішня презентація МХП.

У ній зазначається, що холдингу потрібно «зберегти існуючу структуру землекористування». Для цього МХП хоче залучити своїх співробітників в якості інвесторів «з метою викупу сільгоспземель, які орендуються підприємствами МХП, і подальшої передачі таких земель в довгострокову оренду підприємствам МХП на термін від 10 років».

Відео дня

Холдинг орендує 165 тисяч паїв загальною площею 323 тис. га. У МХП очікують, що близько 3% землевласників вирішать продати землю в 2021-2023 роках. Таким чином, компанія отримає пропозиції про викуп паїв площею 11 тис. га.

У МХП розробили два варіанти залучення працівників до покупки землі.

«Конкурентний»: передбачає, що потенційними покупцями можуть бути всі бажаючі працівники МХП, незалежно від майнового стану, доходів або посади. Єдине обмеження - купити можна не більше 20 га. В одних руках в одному населеному пункті не може бути сконцентровано понад 10 га. Першочерговими об'єктами за такого сценарію будуть землі, термін оренди яких холдингом закінчується менш ніж через п'ять років.

«Безальтернативний» варіант передбачає більше обмежень. Перша обов'язкова умова - укладення договору оренди землі з МХП на десять років і більше відразу після її покупки. Друга - розмір орендної плати фіксується раз на рік на рівні середнього розміру для відповідного населеного пункту. Третя - встановлюється першочергове право компанії на викуп сільгоспземель в разі їх подальшого продажу працівниками.

За розрахунками компанії, «вхідна» інвестиція обійдеться її працівникам в $4 тис., тобто вони розраховують на вартість в 1,5-1,6 тис. дол./га. За це співробітникам, які погодяться купувати землю для МХП, обіцяють річний дохід в 7-11% від здачі землі в оренду своєму ж роботодавцю.

1 липня в Україні відкрився ринок сільськогосподарських земель, які було заборонено продавати з 2001 року. Відповідно до закону, який Верховна Рада прийняла 31 березня, до 1 січня 2024 року право продавати і купувати землю буде тільки у фізичних осіб, однак не більше 100 гектарів в одні руки. З 2024 роки її зможуть купувати і юридичні особи з обмеженням до 10 тисяч гектарів. При цьому мова йде тільки про українських юридичних осіб, акціонерами яких є виключно громадяни України, держава або територіальні громади. Іноземці, особи без громадянства та іноземні юридичні особи отримають таке право тільки в разі, якщо українці підтримають таке рішення на референдумі.

Показати ще новини
Радіо NV
X