За співпрацю з окупантом: законодавчі заходи щодо компаній, які залишилися у рф

depositphotos
З 24 лютого РФ знищила понад 22 тис. цивільних об'єктів в Україні, зруйнувала або пошкодила понад 2300 навчальних закладів, 860 медичних закладів та 116 тис. житлових будинків, зазнали атак десятки торгових центрів, підприємств, офісів та іншої нерухомості. Російські злочинці провокують екологічні катастрофи, а мирні українці втрачають свої будинки та сім'ї.
Ворог, який залишається поряд
Водночас на полицях українських супермаркетів і досі представлена продукція від компаній, які продовжують вести бізнес у рф. Спонсоруючи агресора, вони не відмовляються від прибутків з кишень звичайних українців, які щодня зазнають найбільших втрат — стабільності, безпеки, спокійного майбутнього і зрештою життя.
Андрій Муха,
Заразом на тих же полицях — виробники, які відмовилися від будь-якої співпраці з росією. І пересічному споживачеві не відрізнити біле від чорного: частина з них перевірятиме, чи продовжує певна компанія діяльність в рф, але не всі. Завдяки активістам та медіа деякі «рф-френдлі» бізнеси перебувають на слуху, як-от Auchan та Leroy Merlin. Втім таких компаній, виробників і товарів значно більше.
Допомогти споживачам вирізняти товари, які досі продаються в рф, можна законодавчим шляхом. Маркування цінників товарів із росії у супермаркетах вже стало для українців звичним. Аналогічні заходи можна вжити і у випадку з імпортними товарами, які досі представлені на ринку окупанта. Ба більше, на такі компанії можна накласти тягар додаткового оподаткування.
Саме така законодавча ініціатива була започаткована наприкінці березня 2022 року. До ВР України було подано законопроєкт 7232 про внесення змін до Податкового кодексу. Згідно з документом, який має дуже широку сферу дії, держава має підвищити ставки деяких податків для компаній, які мають економічні зв’язки з рф, — зокрема, на прибуток, на майно, екологічний податок та рентну плату. Також законопроект передбачає вимогу маркування продукції попередженням про зв’язки компанії-виробника з росією.
«Свої та чужі»: сила закону
Впровадження такого закону має низку різносторонніх переваг:

1. Легкість ідентифікації спонсорів рф. Завдяки спеціальному маркуванню український споживач зможе легко розпізнати такі товари на полиці і не фінансувати компанії, які фактично є спонсорами війни. Ініціатори цього законопроєкту, зокрема, наголосили, Metro, Auchan та Leroy Merlin сплачують до бюджету російської федерації $700 млн податків. Цієї суми вистачило б росії на придбання 64 літаків Су-25, 175 танків, 206 ракет «Іскандер», 933 ракети «Калібр» або 2 мільйонів автоматів АК-74, які були б використані проти України.

2. Віддяка відповідальному бізнесу. Чітке вирізнення «своїх та чужих» стане справедливою конкурентною перевагою для відповідальних виробників, які, незважаючи на можливі прибутки, обрали фінансово збитковий шлях та відмовились від роботи у рф. Серед них, зокрема, німецькі виробники авто Volkswagen, Mercedes Benz, BMW, американська компанія Apple. І таких прикладів ще багато.
3. Додаткові кошти в держбюджет. Підвищення податкових ставок для компаній, пов’язаних з державою-агресором, — це джерело додаткових надходжень до бюджету України. На сьогодні серед таких компаній — найбільші гравці з різноманітних індустрій. Так, одна з найбільших тютюнових компаній у світі JTI у 2020 році мала в Україні частку ринку 22%, а світовий лідер на ринку енергетичних напоїв Red Bull у 2021 році мав 7% відповідного ринку в Україні. Він же навіть зараз, за даними Yale CELI List, має ~$100 млн прибутку в рф.


Увага до питання як додатковий стимул
Ще на початку квітня 2022 року Верховна Рада підтримала законопроєкт у першому читанні, а у травні з’явився його оновлений до другого читання текст. Утім прогресу з розглядом та фактичним затвердженням у останні місяці не спостерігається.
Можливо, підвищення уваги суспільства, лідерів думок та медіа до цієї законодавчої ініціативи простимулює відновлення процесів його опрацювання. Водночас ухвалення цього закону сприятиме збільшенню фінансового та репутаційного тиску на міжнародні компанії, а також створить для них додатковий імпульс вийти з росії та припинити фінансування військової агресії проти України.
До речі, аналогічні пропозиції щодо додаткового правового регулювання вже звучали у Європі, а Сенату США ще у травні представили законопроект S. 4218 (IS) про підтримку України через Податковий Кодекс (Support Ukraine Through Our Tax Code Act). Він передбачає, що робота компаній у росії та Білорусі буде прирівняна до діяльності у Північній Кореї, Ірані, Сирії та на Кубі. Ухвалення закону призведе до значного збільшення податків для цих компаній та позбавить їх деяких пільг.