Лукашенко запропонував Україні брати участь у постачанні нафти не з Росії
Білорусь опрацьовує варіанти альтернативних постачань нафти. В них може брати участь і Україна
Білорусь опрацьовує варіанти постачання нафти з ринків, альтернативних російському. Про це президент країни Олександр Лукашенко заявив 26 вересня на зустрічі з представниками українських ЗМІ, повідомляє БЕЛТА.
Лукашенко, зокрема, згадав про податковий маневр у нафтовій сфері Росії, зазначивши, що Білорусь в результаті цього змушена в тому числі шукати альтернативні варіанти поставок.
Лукашенко зазначив, що Білорусь, звичайно, залежна від Росії в плані поставок сировини і вуглеводнів. «Але сьогодні це не катастрофа. Податковий маневр підкинули нам. Колись ми отримували від переробки російської нафти, купували у них нафту без митниці (у нас митний союз, вільна торгівля). Але вони наполягли, щоб ми, продаючи нафтопродукти Україні та іншим, частину грошей їм віддавали. Потім побачили, що це багато (залишається в розпорядженні Білорусі, — ред.). ввели цей податковий маневр. тобто у себе ввели на нафту податок на видобуток корисних копалин (ПВКК). Мита начебто немає в торгівлі, але вони ввели податок, і нафта подорожчала», — сказав він.
«Це означає, що наші два нафтопереробні заводи опинилися в невигідному становищі порівняно з їх заводами. Більш того, зараз дійшли до того, що ПВКК забрали, зараз повертають НПЗ (російським, — ред.). Нашим заводам не повертають. І нафта відразу подорожчала. Нас підводять до світової ціни. На що я публічно в Пітері в останній раз сказав: «раз так, тоді ми змушені будемо закуповувати з ринку нафту», — підкреслив Лукашенко.
При цьому він зазначив, що російська нафта марки Urals не найбільш високої якості на світовому ринку. Білорусь раніше вже відпрацьовувала альтернативні поставки нафти нафтопроводом Одеса — Броди.
«Я на переговорах сказав відкрито: ми маємо три варіанти, прораховуємо поставки нафти на свої заводи. Більш того, ми ці заводи в цьому році в основному модернізуємо. Вони вже будуть прибутковими, коли ми купимо дорогу нафту в Середземному або Чорному морі, або на Балтиці. Ми купимо, переробимо і не будемо в збитку», — заявив білоруський лідер.
«Але 25 млн т нафти ми можемо сьогодні переробити, і ми цю нафту привеземо на ринок Росії (так вони зараз постачають тут). Візьмемо, скажімо, іранську, американську, саудівську, у Арабських Еміратів (недавно шейх тут був, ми вели переговори). Вам це треба (Росії, — ред.)? Ви втратите ринок. Мінімум 20−25 млн т. Упевнений, не треба. Так давайте домовлятися! Не виходить», — додав президент Білорусі.
Він також розповів про варіанти альтернативних постачань, які опрацьовуються. «Одеса — Броди варіант використовували, залізничним транспортом з Одеси поставляли. Це дорожче. Що дивно, найвигіднішим виявився маршрут поставок з Гданська — через Польщу в Білорусь. Перемичку зробимо, на два заводи будемо відразу поставляти, — зазначив Лукашенко. — З чотирьох ниток нафтопроводу Дружба ми заберемо спочатку дві і реверсом будемо качати. Не з Росії нафта піде, а звідти (через Польщу, — ред.) до нас. Але це не важелі тиску, це пошук альтернативи. Третій напрям — через порти Литви і Латвії. І всюди ми підтягуємо інтереси транзитних держав».

Олександр Лукашенко зазначив, що і Україна зацікавлена в поставках нафтопродуктів — дизельного палива і бензину, Білорусь в цьому плані робить якісний продукт, як раз закінчується модернізація відповідної установки для глибокої переробки нафти на білоруських НПЗ. «Ми можемо переробити. І якщо ми через Україну будемо поставляти, так ми готові Україну в цей проект залучити. Вам же потрібні ці нафтопродукти. Давайте разом працювати. Зараз наші бізнесмени купили якусь нитку ПрикарпатЗахідТранс. І вже пробну партію прокачали — десь 8 тис. т. Ми готові і тут працювати», — заявив глава Білорусі.