Barclays в 2016—2019 роках провів транзакції компаній Ахметова на $2 млрд, хоча і вважав їх підозрілими — FinCEN Files

24 вересня 2020, 15:28

У 2016−2019 роках компанії українського олігарха Ріната Ахметова провели через британський Barclays транзакції на загальну суму майже $2 млрд, хоча банк подавав звіти про підозрілі операції.

Про це пише Міжнародний консорціум журналістських розслідувань (ICIJ) з посиланням на дані зі зливу даних FinCEN Files.

У жовтні 2014 року Barclays надіслав Мережі з боротьби з фінансовими злочинами (Бюро Мінфіну США, скорочено - FinCEN) звіт про підозрілі операції, в якому йшлося про транзакції компаній Ахметова за останні п'ять років. У звіті цитувалася доповідь Міністерства внутрішніх справ України за вересень 1999 року, в якій Ахметова нібито називали лідером злочинного синдикату. Журналісти ознайомилися з іншою доповіддю відомства, за 2005 рік. Там олігарха описували так само. У Barclays також цитували американську дипломатичну телеграму за 2006 рік, в якій Партію регіонів, яку Ахметов фінансував, називали «Притулком мафіозі і олігархів». Незважаючи на це, банк продовжував проводити транзакції компаній Ахметова.

Відео дня

У жовтні 2014 року швейцарська філія Barclays повідомила в FinCEN, що поставила «блок» на рахунки компаній System Capital і System Family Management Ltd, а також призупинила відносини з ними. При цьому рахунки залишилися активними. Як виявилося, малося на увазі тільки те, що співробітники з відділу комплаєнс повинні були підписувати транзакції.

У лютому 2015 року Barclays New York в ще одному звіті, направленому в FinCEN, писав про свої побоювання, що кошти, які переводили компанії Ахметова, могли бути отримані незаконним шляхом. У тому ж році банк повідомив в FinCEN, що в кінці липня 2015-го Ахметов і деякі його компанії (System Family Management, System Capital Management і Metinvest International SA) потрапили під дію «фільтру для відхилення платежів».

У СКМ Ахметова в коментарі журналістам-розслідувачам заявили, що згадана доповідь МВС України була  «шахрайською і підробленою». Нібито до таких висновків прийшли в 2011 році в профільному парламентському комітеті і в самому міністерстві. Також в СКМ відзначили, що ні ця компанія, ні Ахметов ніколи не звинувачувалися і не притягувалися до відповідальності за будь-які злочини в Україні, США або інших юрисдикціях.

Як раніше писав НВ Бізнес, в руки журналістів потрапило понад 2100 звітів про підозрілі операції (Suspicious activity reports, SAR), які банки відправляють в FinCEN. У цьому грандіозному скандалі засвітилися найбільші банки світу. У документах згадуються Рінат Ахметов, Ігор Коломойський, Дмитро Фірташ, Віктор Янукович, Сергій Курченко, Андрій Клюєв, Юлія Тимошенко та інші. Дані, зокрема, проливають світло на те, як українські олігархи і топ-чиновники виводять корупційні гроші з країни.

Показати ще новини
Радіо НВ
X