Кури полетіли. Україна увійшла до трійки головних постачальників курятини до ЄС

27 січня 2019, 09:29

Як тільки для вітчизняних аграріїв відкрилося вікно в ЄС, через нього масово полетіла птиця: за три роки Україна перетворилася на третього за обсягами постачальника курячого м'яса в Європу, пише журнал Новое Время.

За цей час постачання до ЄС курячого м'яса зі сходу зросло з абсолютного нуля до 108,5 тис. т на рік.

А загалом вітчизняний експорт птиці з 2015-го подвоївся і склав в 2018-м майже 330 тис. т. Україна стабільно, вже третій рік поспіль, утримує сьоме місце в світі за цим показником, про що свідчать дані Міністерства сільського господарства США.

Відео дня

А за поставками до Європи вітчизняні виробники курятини та взагалі треті: ЄС став для них ключовим ринком.

За даними Асоціації Союз птахівників України (АСПУ), у загальній структурі експорту частка Євросоюзу за минулий рік зросла рівно до третини. Могло б бути і більше, але заважають квоти, які Брюссель запровадив для імпорту української курки.

Західний вектор вітчизняних птахівників невипадковий: Старий Світ демонструє зростання попиту, кажуть опитані НВ експерти та гравці ринку.

Чималі обсяги української курятини відправляються також у Китай, на Близький Схід і в Північну Африку. Наприклад, тільки Саудівська Аравія в минулому році купила 11,4% вітчизняного експорту в грошовому обчисленні.

Курс - на експорт

Одна з причин зростання українського експорту в Європу - скандал із якістю південноамериканської курятини, який стався навесні 2017 року.

Тоді федеральна влада Бразилії - експортера № 1 у світі - почала розслідування відносно найбільших виробників м'яса в країні, які відправляли неякісну продукцію до Європи. І Брюссель призупинив імпорт цього продукту з-за океану.

Українські експортери цим і скористалися. "Ми змогли зайти [у залишені бразильцями ніші] і закріпитися за обсягами", - розповідає Сергій Горбенко, керівник напрямку експорту компанії Миронівський хлібопродукт (МХП) - безумовного лідера з виробництва та продажу курячого м'яса серед всіх вітчизняних компаній.

В експансії на захід, за словами Горбенка, допомогло коротке логістичне плече. І якщо в 2017-му МХП відправила в європейському напрямку 63 тис. т своєї продукції, то в минулому році - вже понад 100 тис. т. Приріст склав 60%.

Гравець № 1

Близько 90% всього обсягу експорту курятини з України припадає на компанію МХП, відому вітчизняним покупцям завдяки торговій марці Наша Ряба.

Власник МХП - Юрій Косюк, який посідає восьме місце в топ-100 рейтингу НВ Найбагатші українці за 2018 рік зі статками $908 млн.

Загальний обсяг виробництва курятини у його компанії за 2018 рік досяг приблизно 640 тис. т.

Юрій Косюк, власник холдинга МХП (Фото: Александр Медведев / НВ)
Юрій Косюк, власник холдинга МХП / Фото: Александр Медведев / НВ

Одна з головних конкурентних переваг МХП - дешевизна виробництва в Україні. Тут витрати на оплату праці істотно нижчі, ніж в інших країнах, а також є великі сільгоспугіддя, які дозволяють вирощувати пшеницю та кукурудзу для кормів у достатній кількості. До того ж структура МХП - вертикально інтегрований холдинг, який не просто розводить і переробляє птицю, але і займається вирощуванням сільгоспкультур для кормів, а також їх виробництвом. Це дозволяє скоротити витрати.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

У холдингу в Україні є три великі птахофабрики, один з найбільших в країні земельних банків (площею 370 тис. га), а також три комбікормових заводи.

Рентабельність за дев'ять місяців 2018-го в МХП становила 13%, а за такий же період 2017-го - 26%.

У бізнесу Косюка є ще одна перевага, дарована йому згори - з Печерських пагорбів Києва: підприємець став найбільшим одержувачем державних сільгоспдотацій в країні.

Загальний обсяг агродотацій в 2018 році становить 4,17 млрд грн - тобто надуспішний агрохолдинг МХП акумулював майже чверть всіх держвиплат аграріям.

Причому сам бізнесмен не бачить в подібній системі вад: мовляв, хто багато вкладає у виробництво, повинен мати і більшу компенсацію.

Курка по-пекінськи

Наприкінці 2018-го Китай, один з найбільших ринків споживання курячого м'яса в світі, зняв багаторічну заборону на імпорт курятини з України, - до цього моменту для наших ряб був відкритий лише Гонконг. І ця новина буквально розправила крила фантазіям вітчизняних виробників, адже КНР споживає понад 11 млн т м'яса птиці щорічно.

Ця країна і сама є одним з найбільших виробників подібного продукту. Але китайці щорічно імпортують ще близько 350-400 тис. т, що більше, ніж весь минулорічний експорт курятини з України, пояснює Карпенко з АСПУ.

На китайський ринок покладає надії і МХП - продавати туди м'ясо, незважаючи на великі відстані, вигідно. "Ми плануємо проходити акредитацію на цей ринок, працюємо над цим вже не перший рік, - каже Горбенко. - Сподіваємося, що в 2019-му отримаємо дозвіл на поставки".

На Піднебесну розраховує ще один виробник курятини - Агро-Овен.

Але частина українських компаній, таких як Володимир-Волинська птахофабрика (просуває на внутрішньому ринку торгову марку Епікур), все ж направлять свої зусилля на підкорення євроринку. Тому що туди, як каже Аліна Сич, гендиректор компанії, вони можуть везти не тільки заморожене, але й більш дороге охолоджене м'ясо птиці - відносно короткі відстані дозволяють це робити.

Галузева асоціація очікує, що в цьому році сумарний експорт вітчизняної курятини збільшиться на 9-12%. І загалом українці відвантажать зовнішнім споживачам близько 360-370 тис. т.

Читайте повну версію цього матеріалу в свіжому номері журналу Новое Время - №2 від 24 січня 2019 року.

Показати ще новини
Радіо NV
X