Кожна сьома компанія-порушник АМКУ продовжує вигравати на держтендерах

27 березня 2018, 09:54

Державні тендери продовжують віддавати компаніям, які знаходяться в "чорному списку" Антимонопольного комітету України (АМКУ).

В цілому тендери продовжують вигравати 163 компанії-порушників. Всього в списку АМКУ на кінець 2017 року був 1108 компаній.

Такі дані наводить Центр протидії корупції.

При цьому відповідно до законодавства, такі компанії повинні були б бути відсторонені на 3 роки від участі в державних закупівлях, якщо їх притягували до відповідальності за змову на торгах.

Відео дня

У більшості випадків компанії-порушники успішно брали участь в допорогових закупівлях. 9 з них ще й перемогли в тендерах, що дозволило отримати майже 66 млн грн від держустанов.

І якщо в другому випадку компанії порушують закон, надаючи неправдиву інформацію замовнику про відсутність їх у "чорному списку", то укладання договорів з компаніями-порушниками на допорогах не є порушенням. Деякі замовники свідомо дроблять суми закупівель на менші, щоб замість тендерів проводити допорогових закупівлі.

"На жаль, ми виявляємо багато випадків, коли держустанови ігнорують таку можливість (перевірити інформацію про компанію-порушниці - ред.). Це дозволяє компаніям-порушникам подавати неправдиву інформацію і успішно отримувати кошти від держустанов", - говорить Олександр Литвин, юрист ЦПК.

Загальна сума, яку отримали компанії-порушники на тендерах, і на допорогових закупівлі в 2017 році, може бути дорівнює сотням мільйонів гривень. Наприклад, за даними Open Data Bot, в 2016 році такі компанії виграли тендери на 460 млн грн. Більшість з цих угод були укладені до кінця року, а саме в жовтні-грудні.

Якщо проаналізувати компанії з "чорного списку", багато хто з них були помічені в гучних публічних скандалах, пов'язаних з корупцією.

"Рішенням проблеми може стати створення реєстру, автоматично підтягувати інформацію з "чорного списку" в систему ProZorro. Крім того, варто також переглянути норму про можливість участі компаній-порушників в допорогових закупівлі", - відзначають в ЦПК.

У той же час раніше прем'єр-міністр Володимир Гройсман заявляв, що діяльність АМКУ має ознаки корупції і загрожує розвитку України. "Я вважаю, що діяльність АМКУ щодо блокування публічних тендерів в країні носить ознаки корупційності і несе в собі загрози розвитку країни", - заявляв прем'єр.

Показати ще новини
Радіо NV
X