Ігри розуму. Завдяки COVID-19 ізраїльські стартапери ставлять рекорди із залучення інвестицій

Завдяки COVID-19 ізраїльські стартапери ставлять рекорди із залучення інвестицій (Фото:depositphotos)
Попри лютування COVID-19, а то й завдяки йому, ізраїльські стартапери ставлять рекорди із залучення інвестицій у свої розумні розробки. Українці стали їхніми спільниками.
Роман Гольд, керівний партнер ізраїльської інвестиційної платформи JSCapital
СOVID-19 атакував економіку сильних і слабких світу сього, але виявився безсилим перед індустрією ізраїльських інновацій. У першому півріччі 2020-го 308 місцевих стартапів залучили $5,2 млрд інвесткапіталу. Це майже на 40% більше, ніж за аналогічний період минулого року.
Одним зі стартап-відкриттів сезону пандемії стала ізраїльська компанія Binah.ai. В її активі розробка платформи безконтактного моніторингу життєво важливих медичних показників (пульс, тиск, насиченість киснем, варіабельність серцевого ритму
Девід Маман, СЕО та співзасновник Binah. ai, пояснює, що нова технологія ефективна в протистоянні з поширенням коронавірусу. Більшість уражених COVID-19 переносить хворобу без видимих симптомів, наприклад, підвищеної температури. Але ж саме на неї «ловлять» заражених на вході в торгові центри, аеропорти, інші громадські місця.
Але рівень насичення киснем, частота дихання і серцевого ритму є значно точнішим індикатором наявності вірусу. «Таким чином, ми додаємо цей шар прогнозування, вимірюючи важливі життєві показники менш ніж за 30 секунд абсолютно без контакту», — каже Маман.
У розпал пандемії стартап залучив $13,5 млн інвестицій, а за один лише серпень підписав угоди про стратегічне партнерство з чотирма японськими корпораціями, включно з телеком-гігантом NTT і страховим лідером Sompo. Рішення Binah. ai вже інтегровано більше ніж у 7 млн смартфонів. І цей стартап не поодинокий випадок, а закономірність всієї місцевої екосистеми.
Гроші не марніють
Ізраїль — ключовий хаб інновацій планетарного значення. У країні функціонує понад 500 інноваційних департаментів і R&D-центрів найбільших міжнародних корпорацій — Amazon, Apple, Facebook, Google, Intel, Microsoft, Daimler, Honda, Hyundai, Renault Nissan, Mitsubishi, Bayer, Roche, Pfizer, American Express, Barclays, Citi, JP Morgan, Visa, Nike, Skoda, Tesla. Рука стомиться писати, а око читати весь перелік транснаціональних гігантів, що вмістилися на території держави розмір якої дорівнює Сумській області.
Результати екзитів теж говорять самі за себе: в першому півріччі 2020 року 53 ізраїльських стартапи були поглинені за $5,83 млрд (або $6,99 млрд із урахуванням поглинання компанії ForeScout, яке розтягнулося з лютого до серпня). Водночас всі європейські екзити за перше півріччя становили $4,36 млрд, включно з угодами у Великій Британії, Німеччині та Франції.
Очевидно, що ізраїльський ринок вабить не тільки корпорації, але й інвесторів, серед яких все більше приватних осіб і сімейних офісів. За перші шість місяців пандемії півтора десятка ізраїльських венчурних фондів залучили інвестиції загальним обсягом близько $1,8 млрд.
Незважаючи на цей грошовий дощ, ізраїльський IT-ринок недоукомплектований. Згідно з дослідженням Start-Up Nation Central і Israel Innovation Authority, тут у відносно спокійному 2019-му все ще гуляло 18,5 тис. вільних вакансій. Це немаленька кадрова діра, якщо врахувати, що загалом у галузі зайнято близько 320 тис. осіб, тобто 9,2% всієї робочої сили Ізраїлю.
Одне з розв’язань проблеми кадрового голоду — аутсорсинг і створення віддалених R&D-центрів. Сьогодні тільки в Україні близько 15 тис. IT-фахівців працюють на ізраїльські компанії: Wix, Similarweb, MyHeritage, Payoneer, Playtika, Plarium і фармацевтичний гігант Teva. За останні кілька років Україна стала ключовим аутсорсинг-партнером Ізраїлю, істотно випередивши Індію, короля світового аутсорсингу.
Наприклад, українська компанія Sigma Software розробляє IT-рішення для ізраїльських стартапів вже більше ніж 10 років.
«Один з наших клієнтів в Ізраїлі — стартап у сфері рекламних технологій — завдяки Sigma Software вийшов на великі компанії, зацікавлені в придбанні їхнього рішення», — каже Валерій Красовський, співзасновник і головний виконавчий директор Sigma Software.
Ще один цікавий приклад з досвіду українських розробників на ізраїльському ґрунті пов’язаний із найбільш запитаним в Ізраїлі сектором — кібербезпекою. Із 308 стартапів — героїв епохи коронавірусу — 44 угоди припадає саме на цю сферу (охорона здоров’я — 37, фінтех — 23; агротехнології, фудтех, фармацевтика, індустрія — 4, електронна комерція — в середньому по 10−15 угод).
«У нашому випадку ми стали не тільки партнером, але й співінвестором і співавтором безпосередньо ідеї інструменту з відстеження та блокування шкідливої реклами», — пояснює Красовський.
Перемогти пандемію
Ізраїльський інноваційний бізнес міцно стоїть на ногах, але і він вразливий. Спричинена пандемією криза боляче вдарила по сфері IT. 294 стартап-компанії з 414, які брали участь в опитуванні Israel Innovation Authority і асоціації Israel Advanced Technology Industries, зізналися, що припинили наймання нових співробітників. Близько 100 компаній і зовсім скоротили персонал. Але святе місце порожнім не буває.
Наприклад, гігант галузі Facebook, незважаючи на негативний тренд, орендував ще два поверхи в найвищому хмарочосі Ізраїлю — Azrieli Sarona Tower, заплативши $13 млн за п’ять років оренди. Очевидно, що тим, хто втратив роботу в невеликих національних стартапах, знайдеться місце у великих міжнародних.
Дмитро Бечуцький, засновник і головний виконавчий директор компанії Stairway Soft, теж не в захваті від того, що нові R&D стали відкриватися рідше, а низка ізраїльських партнерів звузили діяльність. «З іншого боку, активізувалися компанії, що вже працюють в Україні, оскільки remote [віддалена робота] зрівняв усіх незалежно від локації», — каже Бечуцький.
Ізраїль навчився стирати межі і робити погоду всюди: в бідних і багатих країнах, маленьких і великих корпораціях. На початку 2000-х ізраїльські програмісти буквально змусили американську штаб-квартиру Intel відмовитися від «мегагерцевої гонки» за тактовою частотою процесорів і перейти до нової стратегії, згодом названої right turn.
Починаючи з представленої в 2003 році платформи Centrino, всі мобільні платформи Intel розробляють в Ізраїлі. За час своєї присутності в цій країні Intel проінвестував у створення тут виробничих потужностей понад $20 млрд. Під ці капітали було створено понад 13,7 тис. робочих місць. В результаті Intel поглинув низку місцевих стартапів. Найбільше поглинання в історії Ізраїлю — компанія Mobileye (розробник систем безпеки автодорожнього руху), за яку американський гігант виклав у березні 2017-го $15,3 млрд.
Сьогодні ізраїльські технологічні компанії все частіше визначають глобальний порядок денний міжнародних корпорацій. Найбільші світові бренди інвестують у появу нових зірок. Так, 16 серпня американська Lockheed Martin і Управління з іноземних інвестицій і промислового співробітництва Ізраїлю підписали нову угоду, в межах якої Lockheed Martin реінвестує в ізраїльські компанії 35% обсягу всіх ізраїльських контрактів (станом на сьогодні корпорація вже вклала в Ізраїль понад $4,3 млрд).
Альона Новгородська, засновниця і CEO компанії Global Israeli Initiative, розповідає НВ, що в період панування COVID-19 мусила повністю заморозити офлайн-активність, яка полягала в організації міжнародних заходів і корпоративних турів на стику Україна — Ізраїль. Але бездіяльність означає тиху смерть, і Global Israeli Initiative оперативно запустила онлайн-сервіс лідогенераціі для B2B-клієнтів.
«Виклик пандемії полягає не тільки в подоланні наслідків кризи, важливо адаптуватися до нових реалій і побачити в них можливості для прориву, — резюмує Новгородська. — В результаті з усіх ізраїльських технологічних компаній, з якими ми працюємо, всього 15% виявилися не готовими до нової форми співпраці».
Читайте також інші статті спецпроєкту «Шалом, Україно»
Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.