Коронавірус «пожирає» мільярди: як бізнесу убезпечити свій ланцюг поставок

Як компаніям навчитися бути стійким до ризиків (Фото:depositphotos)
Коронавірус знайшов «слабку ланку» в глобальному ланцюгу поставок (англ. Supply Chain). Зниження поставок з Китаю призвело до величезних збитків не тільки в самій Піднебесній, але й у всьому світі. Впевнена: економікам не вистачило «стійкості» і грамотного ризик-менеджменту.
Марина Трепова
Іншими словами, при появі форс-мажору навіть сильні ринки, і насамперед — ринок китайський, зіткнулися з неможливістю підтримання стабільного рівня виробництва протягом тривалого проміжку часу.
Уже зараз міжнародні компанії звітують про збитки за перші 2 місяці 2020 року. Виробники машин, мобільних телефонів і техніки — найбільш постраждалі галузі. Наприклад, у компанії Apple з 800 постачальників 290 — знаходяться в Китаї.
Провідний провайдер інформації про глобальний ринок TrendForce в своєму останньому дослідженні повідомив, що прогнози на поставки продукції з Китаю в першому кварталі 2020 року було значно знижено: на 16% для розумних годинників (до 12,1 млн одиниць), на 12,3% для ноутбуків (30,7 млн одиниць) і на 10,4% для смартфонів (275 млн одиниць). Поставки автомобілів впали на 8,1% (19,3 млн одиниць). Також величезний негативний вплив на собі відчули: індустрія моди, авіаційна промисловість, сфера туризму.
Карантин, блок-пости, перекриті дороги та інші обмеження призвели до великого скупчення контейнерів у портах Китаю. А враховуючи, що ці контейнери повинні рухатися далі на Захід і там використовуватися для інших вантажів, то спостерігається брак контейнерів у інших частинах світу. Це також впливає на уповільнення руху по глобальному ланцюжку поставок.
Експерти прогнозують, що зрив ланцюга поставок через спалах коронавірусу в Китаї може тривати від трьох до шести місяців. Найоптимістичніші прогнози передбачають повернення до «нормальності» в квітні.
Треба сказати, що коронавірус — це далеко не єдиний форс-мажор, який траплявся з глобальним ланцюгом поставок в ХХI столітті. Наприклад, так звана, атипова пневмонія (офіційно — SARS) в 2002—2003 роках завдала світовій економіці шкоди в розмірі 50 мільярдів доларів.
Однак, так сильно, як сьогодні, глобальний ланцюг поставок з колії вибитий ще не був. Світ зараз неймовірно вразливий, крихкий і залежний від багатьох чинників. До цього жодна пандемія або природна катастрофа не чинили на Supply Chain такого впливу.
Ми бачимо, що сьогодні питання управління ризиками виходить на перший план. Це є однією з умов формування «стійкої» економіки, до якої, як показали останні події, людству ще далеко. Навіть, здавалося б, сильні економіки-титани не витримують. Тому українським підприємцям особливо важливо сьогодні убезпечити свій ланцюг поставок за допомогою розробки реальних планів щодо зниження ризиків.
Я впевнена, що сучасному українському бізнесу в терміновому порядку необхідно виконати ряд дій, щоб винести уроки з ланцюжка поставок, що виявився вразливим:

1. Перше — компаніям необхідно провести ретельний аудит всього ланцюжка поставок з необхідною глибиною опрацювання постачальників. Ви повинні знати не тільки 1-й і 2-й рівень постачальників, а якщо необхідно і 3-й, 4-й рівні і так далі. Все залежить від специфіки вашого бізнесу.
2. Відслідковувати весь ланцюжок поставок, і особливо уважно — його найбільш вразливі місця. Це можливо зробити шляхом автоматизації.
3. Автоматизирування ланцюжка поставок допоможе відстежувати і моніторити його прозорість, що зменшує можливість корупції.

4. Тренувати свій персонал, щоб всі знали, які дії необхідно виконувати в тих чи інших ситуаціях. Тренінги повинні бути розроблені на основі конкретного плану дій.
5. Повинна бути вибудувана дуже чітка комунікація з усіма стейкхолдерами: співробітниками, постачальниками, клієнтами, місцевою владою. Комунікація сьогодні особливо важлива.
6. Встановлювати партнерські відносини з ключовими стейкхолдерами ланцюжка.
7. У компанії повинні бути в наявності чіткі плани В і С. Розробка карти ризиків, складання докладного плану в разі форс-мажору. Готуйте свої системи заздалегідь. Інвестуйте в мінімізацію збитку і наслідків від можливого настання події. Іноді вартість збитку може бути катастрофічною в порівнянні з вартістю необхідних заходів щодо запобігання цій події. Наприклад, пожежі.
8. Компанії повинні переглянути свої підходи до ланцюга поставок. Приймайте до уваги всі можливості: розбивка на виробництво або покупка всього комплексу або окремих елементів, часткове перенесення на аутсорс, часткове розміщення замовлень недалеко від власних виробничих площ, частота подачі матеріалів і багато інших елементів.
Думаю, найближчим часом світ побачить великий переділ і зміни в ланцюжках поставок. Адже коронавірус показав слабкі місця Supply Chain. Тому буде відбуватися диверсифікація локацій і диверсифікація логістики, включно зі складами, маршрутами, транспортом. І важливо бути готовими очолити цей процес, а не наздоганяти за змінами, що вже відбулися.
Бізнесам сьогодні необхідно бути готовими не тільки до уповільнення поставок і навіть до розриву зв’язків з деякими постачальниками, але й до зменшення споживання.
Впевнена: актуальна інформація для фахівців із закупівель сьогодні — важлива як ніколи, адже їх ступінь відповідальності і стратегічна роль в компанії підвищується з кожним днем. Тому вже вдруге команда IPSM організовує міжнародну конференцію із закупівель. Фокус на ланцюг поставок, сталий розвиток, ризик-менеджмент і стратегічний підхід у закупівлях стануть одними з ключових тем на конференції «Ефективні закупівлі та постачання», яка пройде 20−21 жовтня 2020 року.
Конференція пройде в уже звичному форматі: 10 експертів-практиків з 5 країн світу, воркшопи, лекції, дискусії з обміном міжнародним досвідом. Наприклад, директор з розвитку міжнародного бізнесу в The Chartered Institute of Procurement & Supply (CIPS) Джонатан Морган якраз розповість про те, як компаніям навчитися бути стійким до ризиків, зокрема, розповість про вплив коронавірусу на світ.