alt
Партнерський проєкт
10 карток

Як обрати постачальника електроенергії, який вдовольнить усі потреби бізнесу?

2 березня, 13:47

Ми щодня користуємось різними товарами і послугами. Замовляємо продукти, одяг, гаджети, вирішуємо послугами якого мобільного оператора чи інтернет-провайдера користуватись. Щоб обрати найбільш вигідну ціну достатньо скористатись різними сервісами, які дають змогу порівняти пропозиції.

Так само і на ринку електричної енергії, бізнеси можуть обирати постачальника і робити це хоч щомісяця. Це стало можливим після запровадження нової моделі ринку ще у 2019 році. Але більшість бізнесів в Україні про це досі не знають або часто не до кінця розуміють, навіщо їм це робити.

У цьому матеріалі ми розповімо про те, як відбувається процес зміни постачальника електроенергії і з’ясуємо, які переваги може отримати від цього саме ваш бізнес?

1

Хто такий постачальник електроенергії?

Отож, постачальник електроенергії — це той, у кого клієнти купують електроенергію. Електроенергія — це такий самий товар, як і усі інші, що ми звикли купувати в магазинах. Вона також закупляється постачальником і потім продається клієнтові за певними ринковими механізмами. Клієнт її купує і використовує для власних потреб, тобто має електроенергію у своїй установі (ресторані, підприємстві, фабриці).

В Україні зареєстровано 610 постачальників електричної енергії (станом на квітень 2021 року). Їх перелік, кількість їхніх клієнтів та інші дані доступні для вільного перегляду на сайті Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі – НКРЕКП). Тобто обирати є з чого.

2

Навіщо змінювати постачальника та що це може дати бізнесу?

Які умови, зазвичай, передують думкам про зміну постачальника електроенергії? Наприклад, такі думки з’являються, коли в діях постачальника є не повна прозорість або рівень його сервісу не відповідає вашим вимогам і очікуванням. Наприклад, ціна кожного місяця різко відрізняється, не вдається оперативно вирішувати питання щодо отримання рахунків, передачі звітів, коригування лімітів на споживання та ін. Набридло стояти в чергах та не мати змоги, не виходячи з офісу, вирішити усі питання, пов’язані з електропостачанням. Варто пам’ятати, що електроенергія, такий самий товар, як усі інші. А що ми робимо, коли нам не подобається продавець, обслуговування в його магазині, невчасна доставка? Звичайно — ми йдемо до іншого. До того, хто створює зручний та зрозумілий сервіс, інвестує та розвиває різні канали для обслуговування, створює сприятливі умови для комунікації, допомагає вирішити супутні питання, які можуть бути пов’язані з основним товаром чи послугою.

Процес зміни постачальника електроенергії є простим і не потребує особливих знань. Головне обрати нового постачальника, який задовільнить потреби та стане надійним партнером для вашого бізнесу. Жодних юридичних обмежень щодо кількості переходів та вибору постачальників немає. Тому кожен бізнес може змінювати постачальника електроенергії хоч щомісяця. Але звичайно, краще підібрати того, кому ви довіряєте, і працювати вже із ним, адже довгострокова співпраця з одним постачальником теж даватиме свої переваги.

3

За якими критеріями обирати постачальника?

Надійність

Запуск ринку електричної енергії привабив в цю сферу багато нових гравців. Постачальники з’являлися «як гриби після дощу». Але деякі також швидко й зникали. Так за цей час, вже понад 130 компаній набули дефолтного статусу та є ще низка тих постачальників, котрі самостійно відмовились від ліцензії або були її позбавлені за різноманітні порушення. Це компанії, які, з різних причин, вибули з ринку через неспроможність виконання своїх зобов'язань перед клієнтами. На жаль, в таких ситуаціях страждають, в першу чергу, клієнти.

Якщо постачальник електроенергії набуває дефолтного статусу, то його клієнти переходять до постачальника «останньої надії», тариф якого в рази вищий. Розуміючи це, варто звертати увагу на постачальників, які є постачальниками універсальної послуги, тобто також забезпечують електроенергією населення. У такому разі їхня діяльність знаходиться на спеціалізовану контролі у держаного регулятора — НКРЕКП. Це означає, що їхня діяльність строго контролюється.

Тариф на електроенергію

З моменту існування ринку електричної енергії в Україні, було чимало прикладів коли окремі компанії, використовували демпінг ціни на етапі першої пропозиції, а після одразу підіймали її. Звісно що для клієнтів в таких випадках досвід взаємодії залишався не найприємніший.

Варто обирати постачальника, котрий штучно й разово не занижує ціну, а має різноманітні варіанти комерційних пропозицій для різних можливих потреб клієнтів. Якщо ціна різко відрізняється, є значно нижчою, ніж у інших постачальників, то це має насторожити споживача і тут варто попросити постачальника «розкласти тариф», пояснити чому ціна саме така і яким вони бачать прогноз на наступний місяць.

Досвідчені гравці, не занижують ціну, а завдяки своїй експертизі, мають змогу уберегти споживачів від можливих ризиків, збалансувавши ринкові коливання ціни на електроенергію, завдяки продуктовій лінійці, наприклад, фіксованому тарифу на електроенергію на довгий період часу. Це дозволяє клієнтам та партнерам працювати більш впевнено та мати триваліший горизонт планування.

Обслуговування і сервіси

Окремий виклик для гравців ринку — це сервіс. Якщо для того, щоб вирішити якесь, навіть незначне, питання, клієнт має витратити пів дня, змінити свої плани і поїхати в офіс до постачальника, бо онлайн-сервіси постачальника працюють некоректно або їх взагалі немає, то рано чи пізно такі відносини певно завершаться.

Тож, якщо постачальник не потурбувався про стабільні та зручні онлайн-сервіси (Особистий кабінет, мобільний застосунок, онлайн ботів та ін.), а всі питання із ним вирішуються тільки в офісі, певно треба подивитися пропозиції більш технологічних постачальників. При виборі постачальника обов’язково дізнайтеся, які є сервіси для комунікації, як швидко, ви зможете, за потреби, вирішити те чи інше питання з постачальником чи матимете ви персонального менеджера і т.і.

4

Чи є незалежна оцінка діяльності постачальників?

Аналітичний центр DiXi Group в рамках проекту USAID Прозорість Енергетичного Сектору складає Рейтинг постачальників електроенергії. Він покликаний допомогти споживачам раціоналізувати вибір кращого постачальника, скорочуючи витрати часу і коштів, а також ризики при прийнятті рішення та в процесі подальшого отримання послуг.

Цей інструмент дозволяє проводити оцінювання компаній за багатьма параметрами й індикаторами, робити узагальнення та відстежувати прогрес. Регулярне оновлення Рейтингу електропостачальників допомагає споживачам розібратися, хто є хто на ринку та стимулює здорову конкуренцію серед компаній.

5

Як змінити постачальника електроенергії?

Щоб реалізувати своє право на зміну постачальника, споживач повинен мати укладений з оператором системи розподілу договір про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії та звернутись до нового постачальника через доступні канали для комунікації. Далі, якщо постачальник є фаховим, вас швидко проведе крізь процедуру окремий менеджер. Якщо ж доведеться в усьому розбиратись самостійно, то вам необхідно:

1. Проінформувати нинішнього постачальника про намір його змінити та провести взаємні розрахунки.

2. Підписати заяву-приєднання, обрати комерційну пропозицію та укласти договір про постачання електричної енергії з новим постачальником та надати необхідний перелік документі.

6

Що ще важливо знати?

1. Новий постачальник має протягом 3-х робочих днів розглянути заяву і надати відповідь клієнту, а також поінформувати ОСР про свого нового клієнта.

2. До припинення дії договору попередній постачальник зобов'язаний забезпечувати постачання електроенергії на умовах чинного договору.

3. Відкликати заяву (передумати) клієнт може будь-коли, але не пізніше ніж за три дні до початку постачання новим постачальником.

4. Споживач має право протягом 14 календарних днів після зміни постачальника ініціювати процедуру переходу до іншого постачальника без оплати будь-яких санкцій за передчасне розірвання договору.

7

У чому переваги єдиного постачальника електроенергії та газу для бізнесу

У країнах, де краще розвинені енергетичні ринки, постачальники електроенергії продають також газ і навпаки. В Україні так роблять нині не всі, але все ж є постачальники, які здатні забезпечити бізнес-клієнтів одночасно електроенергією і газом. І на них варто звернути особливу увагу.

Dual fuel (електроенергія + газ) є досить популярним підходом і затребуваним серед споживачів. Адже маючи одного постачальника двох комунальних послуг, можна швидко і зручно вирішувати усі питання умовно з одним менеджером однієї постачальної компанії. Це економить час, а також дає додаткові можливості. Зазвичай такі постачальники пропонують клієнтам індивідуальні вигідні умови, додаткові послуги та ін.

8

Хто такий YASNO?

YASNO — це бренд, під яким працює група компаній з постачання електроенергії, газу, рішень з енергоефективності та для електромобілів.

YASNO надає послуги для 3,5 млн українських сімей та юридичних клієнтів у Києві, Дніпропетровській, Донецькій та інших областях України та входить до найбільшого приватного енергетичного холдингу України — ДТЕК.

Компанії, що працюють під брендом YASNO (ТОВ Київські/Дніпровські/Донецькі енергетичні послуги), у 2020-2021 рр. тричі очолювали Рейтинг постачальників електроенергії, підготовлений аналітичним центром DiXi Group в рамках проекту USAID Прозорість Енергетичного Сектора.

9

Чому понад 80 тис. бізнес-клієнтів в Україні обирають YASNO?

YASNO надає послуги з постачання електроенергії та газу на всій території України (окрім тимчасово непідконтрольних). Це не лише зручно, але й важливо для оптимізації діяльності мережевих компаній або підприємств. Вони можуть працювати з одним і тим самим постачальником, незалежно від того, де знаходиться компанія.

Свої представництва-офіси YASNO має у Києві, Львові, Дніпропетровській та Донецькій областях.

Клієнти YASNO можуть отримати консультації та вирішити питання, пов’язані з електро- та газопостачанням у 55 енергоофісах, незалежно від адреси проживання. Також взаємодіяти з компанію можна за допомогою онлайн-сервісів, які компанія постійно вдосконалює та працює над додатковими:

  • сайт;
  • Особистий кабінет;
  • мобільний застосунок;
  • чатботи у Viber та Telegram;
  • сторінки у Facebook, LinkedIn, Instagram та Twitter.

Окрім всього, під час війни YASNO здійснює комунікацію зі своїми клієнтами та консультує щодо адаптації діяльності в умовах відключень електроенергії.

10

Відгуки клієнтів YASNO

Радіо NV