Вітренко: Коболєв веде окремі переговори з Коломойським щодо Укрнафти з 2014 року
Колишній виконавчий директор Нафтогазу Юрій Вітренко, який на цій посаді відповідав в тому числі за Укрнафту, заявив в інтерв'ю Економічній правді, що глава НАК Андрій Коболєв веде окремі переговори з олігархом Ігорем Коломойським з приводу Укрнафти.
«Він завжди відповідав за цей напрямок. Навіть коли я відповідав за Укрнафту, він мав окремі переговори з Коломойським щодо Укрнафти. Він розмовляв і продовжує розмовляти з Коломойським щодо Укрнафти з 2014 року. У нього є свої домовленості з ним всі ці роки», — сказав Вітренко.
Відповідаючи на запитання про те, чому він не реагував на «грабіжництво» Укрнафти в 2014—2016 роках, Вітренко заявив, що відповідав за цей напрямок з кінця 2018 року до початку 2020-го.
«Я не відповідав за відносини Нафтогазу з Укрнафтою формально до 2018 року. Давайте будемо чесними: у мене є певний ліміт того, куди я можу втручатися. Я не можу ходити і розповідати, що всі злодії і ідіоти. Другий момент: мене теж „розводили“ в Нафтогазі. Свої ж колеги. Я ж не бог, не міг всього знати. Наприклад, дивлюся, що нібито у колег нічого не виходило в Укрнафті. Їм заважають акціонерна угода, арбітраж, влада. Я в такій ситуації говорю: давайте, якщо ви нічого не можете, розлучатися з Приватом в Укрнафті. Давайте розділимо її активи. Починаю займатися цим питанням і розумію, що мене „розводять“. Хоча в даному випадку йдеться, скоріше, про нашу владу. Я говорю про уряд Гройсмана, який не захотів розлучатися з Приватом. Їм було зручно мати з ними якісь питання. Це було б смішно, якби не було так сумно», — зазначив колишній виконавчий директор Нафтогазу.
Він також в черговий раз розкритикував скасування конкурсу на голову Укрнафти. На думку Вітренка, на ньому, «швидше за все, переміг би керівник, який ніяк не заангажований міноритарними акціонерами». Він додав, що рішення скасувати конкурс було «дуже несподіваним».
«На одній з наглядових рад було піднято питання, як проводити інтерв'ю через коронавірус і заборону приїзду іноземців. Було прийнято рішення проводити інтерв'ю онлайн, а фінальне підтвердження робити тоді, коли кандидати зможуть приїхати в Україну. Після цього конкурсний комітет несподівано виніс на голосування наглядової ради питання про припинення конкурсу. У комітеті більшість членів наглядової ради від міноритарного акціонера, а в наглядовій раді більшість від Нафтогазу. Я подумав, що в наглядовій раді ми проголосуємо за продовження конкурсу. Але тут була несподівана позиція одного з членів спостережної ради Ярослава Теклюка, яку мені складно трактувати по-іншому ніж як зраду», — заявив Вітренко.
Він також сказав, що більше не вважає Олега Геза рівновіддаленим від міноритарних і мажоритарних акціонерів Укрнафти.
«Ситуація зі скасуванням конкурсу дає підстави вважати, що Гез не є рівновіддаленим. Коли визначалися з Гезом, ми знали, що він безпосередньо з Коломойським ніколи не працював. Він в принципі людина скромна і совісна. З тих варіантів, які були, він був єдиним, кого можна було вважати рівновіддаленим, але тепер я так сказати не можу», — зазначив він.
Нагадаємо, що 25 травня на сайті Укрнафти (50%+ 1 акція належить Нафтогазу, близько 42% акцій — компаніям, пов’язаним з групою Приват) з’явилося повідомлення, що наглядова рада ухвалила рішення припинити проведення конкурсу на голову правління в зв’язку зі зміною поточної економічної ситуації. Головою правління Укрнафти став Олег Гез, який з 1 травня 2019 року обіймав посаду в.о. голови компанії. За скасування конкурсу проголосували два представника міноритаріїв, три незалежних члени, номіновані міноритаріями, і один представник Нафтогазу (директор з юридичних питань Ярослав Теклюк). Три незалежних члени, номінованих Нафтогазом, а також голова наглядової ради Юрій Вітренко проголосували проти припинення конкурсу. Незалежний член наглядової ради Укрнафти Андрій Бойцун назвав рішення скасувати конкурс «дуже дивним, непослідовним, непрофесійним». За його словами, робота з пошуку нового голови компанії була зроблена на 95% - наглядовій раді залишалося тільки провести співбесіди з кандидатами. Правління Нафтогазу заявило, що відбір кандидатів на посаду глави Укрнафти не відповідав стандартам корпоративного управління. 10 червня стало відомо, що Нафтогаз відкликав Вітренка з наглядової ради Укрнафти. Пізніше Коболєв заявив, що те, що сталося в Укрнафті, стало для нього «сюрпризом». За його словами, «красивий західний конкурс перетворився в конфліктний процес». Він також сказав, що в Нафтогазі розбираються, що робити далі.

Укрнафта є найбільшою нафтовидобувною компанією країни. НАК Нафтогаз України належить 50%+1 акція Укрнафти, групі компаній, пов’язаних із колишніми акціонерами ПриватБанку, — близько 42% акцій. На балансі Укрнафти перебувають 25 бурових установок, 1891 нафтова та 162 газові свердловини, компанії належить 537 АЗС.
В інтерв'ю журналістці Яніні Соколової, яке вийшло 15 вересня, Коболєв говорив, що розраховує на швидкий поділ активів Укрнафти між Нафтогазом і структурами олігарха Ігоря Коломойського в разі прийняття законопроекту № 4119 (передбачає компенсацію Нафтогазу за постачання газу населенню в рамках ПСО і врегулювання податкового боргу Укрнафти). Верховна Рада повинна була розглянути цей законопроєкт 30 вересня, але депутати не включили його до порядку денного.