Дельфінарій. Як Фукс, Коломойський, Хомутинник, американці і екс-депутат Держдуми зійшлися в скандальному конкурсі з видобутку газу

14 серпня 2019, 20:34
Сюжет
Автор: Артем Ільїн

Сьогодні Кабмін може затвердити підсумки конкурсу з видобутку газу на шельфі Чорного моря. Між претендентами розгорнулася неабияка боротьба. Переважно в медіасфері, соцмережах і судах

У 2011-2012 роках державне АТ "Чорноморнафтогаз" закупило дві бурові платформи для видобутку газу на шельфі Чорного моря. Кожна з них обійшлася Україні в $400 млн. Як пізніше з'ясували журналісти-розслідувачі, одиниця такого обладнання при покупці без посередників коштувала б близько $220 млн.

Відео дня

Попри скандал, установки, прозвані "вишки Бойка", були доставлені в Чорне море і почали видобуток газу на благо енергетичного комплексу України.

Але в 2014 році після анексії Кримського півострова Росією, все майно держкомпанії було захоплено. У 2017 році НАК «Нафтогаз України», який є акціонером «Чорноморнафтогазу», подав позов до Міжнародного трибуналу при Постійної палаті Третейського суду в Гаазі (Нідерланди) проти Росії з вимогою відшкодувати $ 5,2 млрд збитків від втрати активів в результаті анексії Криму.

Бурова платформа Петро Годованець (Фото: Чорноморнафтогаз)
Бурова платформа Петро Годованець / Фото: Чорноморнафтогаз

За даними «Чорноморнафтогазу», який був відтворений в Києві, за допомогою згаданих бурових установок за 5 років Росія видобула 9,2 млрд куб. м блакитного палива.

А Україна практично залишилась без видобутку газу з морських родовищ.

Новий конкурс

Весь цей час в Україні практично не піднімалося питання про відновлення видобутку газу на шельфі. Хоча завдання забезпечення енергетичної незалежності, в тому числі, по газовому напрямку - було.

6 березня 2019 року Кабінет міністрів України своєю постановою оголосив конкурс на укладення договору про розподіл вуглеводнів, які видобуватимуться в межах ділянки «Дельфін» в Чорному морі. НВ Бізнес розбирався хто стоїть за учасниками конкурсу і які перспективи проекту.

Згідно з попередніми оцінками, через 5 років після старту проекту тут можна добувати близько 500 млн куб.м газу на рік. Далі видобуток буде рости.

«За нашими оцінками, вихід на плато видобутку на рівні 8-10 млн. куб. м газу на добу можна було б здійснити на 7-8-й рік після підписання угоди про розподіл продукції», - розповів НВ Бізнес Михайло Бакуненко, голова правління ПрАТ«ДК «Укрнафтобуріння», яке брало участь у конкурсі.

В азербайджанській Caspian Drilling International вважали, що через 10 років щорічний видобуток на українському шельфі може досягти 5 млрд куб.м і зберігатися на такому рівні протягом 15 років.

Газоносна ділянка Дельфін на шельфі Чорного моря (Фото: Асоціація газодобувних компаній)
Газоносна ділянка Дельфін на шельфі Чорного моря / Фото: Асоціація газодобувних компаній

Учасники конкурсу: бажані і реальні

З боку української влади було озвучено побажання залучити до участі мейджорів - найбільші світові газовидобувні компанії. Але експерти відзначили, що умови конкурсу прописані таким чином, що навряд чи зацікавлять лідерів ринку. Зокрема, дивувало і те, що всі документи опубліковані тільки українською мовою. Начебто чекали лише своїх.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Також згадувався невдалий досвід залучення глобальних гігантів на Юзівській і Олеській площах. Коли Shell і Chevron так і не змогли приступити до видобутку сланцевого газу в Україні.

Одним з основних ініціаторів конкурсу все ж стала американська компанія. Frontera Resources Corporation, яка має сумнівну репутацію і декілька не дуже успішних проектів в Грузії, Молдові та Азербайджані.

В результаті Frontera стала одним з учасників конкурсу. Їй склала компанію американська Trident Black Sea, основним акціонером якої є екс-депутат російської Держдуми Ілля Пономарьов. Засновниками компанії є Trident Acquisitions Corp. (США, 90% акцій) і San Leon Energy plc. (США, 10%). Влітку минулого року Trident Acquisitions Corp. провела IPO на американській фондовій біржі NASDAQ і залучила понад $200 млн, які до кінця поточного року потрібно інвестувати в проекти з розвідки і видобутку вуглеводнів.

Також конкурсом зацікавилося українське ПрАТ ДК «Укрнафтобуріння» бізнесменів Ігоря Коломойського, Віталія Хомутинника і Павла Фукса.

Всі три компанії не мають досвіду видобутку газу на шельфі. Це дало привід зайвий раз заявити про те, що конкурс прописаний «під своїх». І що за кожною з компаній може ховатися інтерес вітчизняного великого бізнесу або впливових політиків.

Проте в «Укрнафтобурінні» відзначають, що єдина відмінність процесу геологічного вивчення надр морського шельфу від вивчення надр, розташованих під сушею, - це судна і обладнання, призначене для проведення робіт.

«Укрнафтобуріння, як і на суші, планувало залучати кращі сервісні компанії, які мають досвід роботи на морі. З метою ознайомлення і аналізу обладнання і вибору підрядників ми планували залучати міжнародних експертів, які мають досвід робіт на подібних проектах. Плюс серед наших співробітників - сильні технічна і геологічна команди», - каже Михайло Бакуненко.

Подібну схему роботи хотіли використовувати і інші учасники конкурсу.

Але досить несподівано конкуренцію цим компаніям склала Caspian Drilling International, яка входить до складу державної азербайджанської енергетичної компанії SOCAR і має досвід робіт на шельфі Каспійського моря. Саме вона і вважалася фаворитом.

Бурова платформа в Каспійському морі (Фото: Caspian Drilling Company)
Бурова платформа в Каспійському морі / Фото: Caspian Drilling Company

Конфлікт з Нафтогазом України

Відсутність досвіду в учасників і інтересу з боку мейджорів виявилися не єдиними труднощами по ділянці "Дельфін". За кілька днів до формального завершення конкурсу, ЗМІ стало відомо про претензії НАК «Нафтогаз України». Тут згадали, що ПрАТ «Укргазвидобування», яке належить «Нафтогазу», ще в 2016 році подало до Держгеонадра документи на отримання ліцензій на п'ять ділянок шельфу Чорного моря (Медуза, Крабова, Созановського, Зміїна, Криловська). Як виявилося, ці площі входять і в ділянку «Дельфін».

В 2016 році Одеська обласна рада не погодила видачу ліцензій, УГВ з тих пір судиться за це право. В "Нафтогазі" вважають, що в разі реалізації конкурсу на укладення УРП будуть порушені права держкомпанії. «Укргазвидобування» залишало за собою право звернутися в суди. Ще одним можливим варіантом могло стати внесення змін до географічних координат «Дельфіна», в яких будуть виділені спірні ділянки.

За даними ЗМІ, саме поява такої інформації сильно збентежела декого з фаворитів конкурсу.

Підсумки і суди

12 липня Міжвідомча комісія при Міністерстві енергетики та вугільної промисловості України, що займалася організацією конкурсу, повинна була визначитися з переможцем. Однак ні 12 липня, ні після цього з боку офіційних осіб не було ніяких заяв.

Лише 26 липня стало відомо, що переможцем нібито визнана Trident Acquisitions Corp. Про це в своєму facebook повідомив співвласник компанії Ілля Пономарьов. З боку держави ніхто цю інформацію офіційно не підтвердив, але й не спростував.

Пізніше на сайті Економічної правди з'явилася копія документа, можливо, сформованого Міжвідомчою комісією. Згідно з ним, дві компанії набрали однакову кількість балів - Caspian Drilling Company International і Trident Black Sea.

Ще через кілька днів видання "Нафторинок" повідомило з посиланням на профільне міністерство, що опублікований документ може бути підробкою.

Однак азербайджанці відмовилися від участі в конкурсі через ризик судів, зокрема, з "Нафтогазом України".

Тобто найкращі результати виявилися у Trident Іллі Пономарьова.

У «Укрнафтобурінні» погоджуються з такими результатами. «На нашу думку, серед всіх компаній-учасників конкурсу Trident Acquisitions Corp. дійсно виявилася більш підготовленою з технічної точки зору і фінансово показала більш серйозні наміри, ніж інші. Тому ми вважаємо, що Trident цілком заслужено виграла даний конкурс», - каже Бакуненко.

А ось четвертий учасник конкурсу - Frontera Resources Ukraine LLC - вже звернулася до Окружного адміністративного суду Києва з позовом проти Міжвідомчої комісії та Міненерговугілля. Американці вимагають скасувати результати конкурсу на розробку вуглеводневої ділянки "Дельфін".

«Компанія оскаржує протиправні дії і рішення Міжвідомчої комісії та Міненерговугілля, що відбулися під час проведення конкурсу на укладення угоди про розподіл вуглеводнів, які видобуватимуться в межах ділянки Дельфін на шельфі Чорного моря, за підсумками якого переможцем конкурсу визначено компанію Trident Black Sea Inc», - повідомили у Frontera.

Тут вважають, що Міжвідомча комісія перевищила свої повноваження і прийняла рішення, що суперечать актам Кабінету міністрів, а також порушила процедуру проведення конкурсу.

Втім, позов не впливає на можливість Кабміну затвердити рішення Комісії. З іншого боку, якщо Кабмін не зробить цього вчасно, то Ілля Пономарьов погрожує подати позов від імені своєї компанії. Один з топ-менеджерів Trident порекомендував журналісту НВ Бізнес спілкуватися безпосередньо з Пономарьовим, проте до моменту публікації статті, він не відреагував на запит, спрямований через facebook.

Перспективи видобутку на шельфі

Кабінет міністрів повинен затвердити підсумки конкурсу до 12 вересня. Але уряд Володимира Гройсмана, швидше за все, не допрацює до цієї дати. Уже на початку вересня почне роботу Верховна рада нового скликання, в якій більшість голосів належить пропрезидентській партії «Слуга народу». Саме вона буде формувати новий кабінет міністрів і затверджувати нового прем'єра. Серед потенційних кандидатів немає прізвища Володимира Гройсмана, який вже негативно висловився про підсумки конкурсу.

Чи потрібно діючому Кабміну затверджувати перемогу Trident? З урахуванням пристрастей, які розігралися навколо конкурсу, - це серйозний політичний ризик. Особливо, якщо нинішній прем'єр бачить себе у великій політиці. Допуск до українського шельфу компанії без належного досвіду, можливий тільки якщо уряд на 100% упевнений в її можливостях почати видобуток газу в промислових масштабах. Наприклад, співвласник Trident Ілля Пономарьов в якості компромісного рішення вже заявив про готовність залучити в партнери глобальні газові компанії.

Але джерела НВ Бізнес, знайомі з ходом конкурсу, стверджують, що успіх Trident може бути пов'язаний з домовленостями, які акціонери компанії досягли з новою владою і близькими до неї представниками великого бізнесу.

У той же час найбільш активного противника затвердження підсумків - Frontera - в ЗМІ пов'язують з пердставником попередньої влади Ігорем Кононенко, який вважався куратором багатьох енергетичних питаннь останні 5 років.

Яке б не було прийнято рішення, існує ризик нових судових розглядів, які надовго заблокують можливість розробки шельфу. Тому, швидше за все, дії Кабміну будуть пояснюватися політичною доцільністю.

Показати ще новини
Радіо НВ
X