Картина ділового дня: крах російського рубля, ризик розвалу світової торгової системи та обхід РусАлом санкцій США
Редакція НВ Бізнес зібрала найцікавіші події бізнесу за 11 квітня.
Головне
Російський рубль рекордно впав. Курс російської валюти щодо іноземних продовжує знижуватися третій день на тлі нових санкцій США проти російських бізнесменів і компаній. Вранці 11 квітня біржовий курс євро до рубля на торгах Московської біржі перевищив 80 рублів вперше з березня 2016 року. Максимальна ціна купівлі досягала 80,4 руб. за євро. На початок торгів євро на біржі коштував 79,88 руб. Курс долара досягав 64,77 руб - вперше за півтора року.
МВФ попередив про ризик розвалу світової торговельної системи. Світовій торговій системі загрожує "розвал", заявила глава Фонду Крістін Лагард. Вона закликала країни світу "відійти від протекціонізму". Крім того, Лагард вважає, що вигода від торгівлі переважує витрати. За її словами, безперешкодна глобальна торгівля за останні десятиліття сприяла значному зниженню кількості людей, що живуть в умовах крайньої бідності. Також вона зазначила, що внаслідок торгових воєн програють всі, і особливо 800 млн осіб у всьому світі, які, за оцінками Світового банку, живуть у жахливій бідності.
Колишній представник України в МВФ вирішив повернутися до Нацбанку. Олександр Петрик став кандидатом на посаду члена Ради Національного банку, про це свідчить його декларація, яку він подав як претендент на це місце. В середині квітня 2013 року Петрика було звільнено з посади директора генерального економічного департаменту Нацбанку і призначено представником України в МВФ.
В Україні стало менше грошей. Нацбанк повідомив, що грошова маса в Україні у березні 2018 року скоротилася на 0,1% - до 1,2 трлн грн. Згідно з оприлюдненими регулятором даними грошово-кредитної статистики, така динаміка обумовлена скороченням залишку по депозитах на 0,5% - до 844,9 млрд грн, тоді як обсяг готівки в обігу поза банками зріс на 0,8% - до 323,9 млрд грн. Загалом з початку 2018 року обсяг грошової маси скоротився на 3,3%, заявили у Нацбанку.
Компанії та ринки
Захоплений завод Ахметова на Донбасі зупинився. Єнакіївський металургійний завод, який юридично належить групі Метінвест, але є в управлінні компанії Внешторгсервіс олігарха Сергія Курченка, повністю зупинено після масштабної пожежі, яка сталася 6 квітня в конвертерному цеху.
В Україні вимагають закрити більш ніж 15 торгових центрів. Державна служба України з надзвичайних ситуацій подала до суду позови на закриття 16 торгово-розважальних центрів. Особливо глава ДСНС Микола Чечоткін виділив кілька центрів в Києві: "З них сьогодні можна говорити, що в Магелані і Дрім Тауні вже виявлено порушення, які створюють небезпеку для людей". Усього об'єктів, які не пройшли перевірку, в Україні 37.
Борги великої української мережі супермаркетів продали. Фонд гарантування вкладів фізосіб продав фінансовій компанії Інвестор на голландському аукціоні борги п'яти компаній, що входять до холдингу Retail Group, який володіє мережами Велика Кишеня і Велмарт.

Йорданська авіакомпанія відкриє новий рейс із України. З 25 квітня Jordan Aviation почне виконувати рейси з найбільшого міста Йорданії до столиці України - з Аммана до Києва. На першому етапі польоти будуть виконуватися раз на тиждень щосереди, а з 30 травня - два рази на тиждень щосереди і щонеділі.
Київстар обмежив швидкість інтернету. Найбільший український мобільний оператор з 11 квітня встановив обмеження швидкості інтернету в 1,8 Мбіт/c після використання перших 6 тис. Мб на добу. Обмеження можуть бути використані тільки до тих абонентів, які використовують занадто великий обсяг інтернету і перевантажують мережу. При цьому обмежень щодо обсягу споживаного трафіку не буде.
Український лоукостер почне літати вже з червня. SkyUp до середині квітня отримає два Boeing 737-800 Next Generation. Потім лоукостер має отримати реєстраційні номери для цих літаків, проведе демополети і процедуру прийому ПС. Тільки тоді Державіаслужба видасть сертифікат експлуатанта, що дозволить здійснювати авіаперельоти. Регулярні рейси SkyUp планує почати виконувати вже в червні.
РусАл знайшов спосіб обійти санкції США. Російський алюмінієвий гігант запустив екстрений план і попросив клієнтів перейти на розрахунки в євро замість доларів, намагаючись обійти санкції США. За словами топ-менеджера компанії-акціонера РусАла, компанія зробила за прикладом захисного плану в іранському стилі. Відзначимо, що кілька років тому Іран через санкції розплачувався золотом, нафтою і японськими ієнами.
Американські рахунки Sulzer заморозили через санкції. Рахунки швейцарського промислового концерну в американських банках заморожені через санкції США проти Росії. Санкції зокрема стосуються Віктора Вексельберга, який контролює концерн. За словами представника концерну Райнера Вейхофена, Sulzer продовжить обслуговувати клієнтів в США, якщо контракти були укладені до п'ятниці минулого тижня.
Cygnet інвестує $700 тис. в цукровий завод, передає Інтерфакс-Україна. Агрокомпанія планує в цьому році вкласти кошти в реконструкцію і модернізацію заводу в Житомирській області. За рахунок цього компанія розраховує підвищити продуктивність цукрового заводу до 2,75 тис. тонн на добу і якість продукції. Капітальні роботи планують почати з першої половини квітня.
Лемтранс домовилася про співпрацю з найбільшим виробником сталі в Україні. Найбільший в Україні приватний оператор залізничного рухомого складу, що належить Ринату Ахметову, уклав дворічний контракт з ArcelorMittal Кривий Ріг. Лемтранс забезпечить виробника сталі рухомим складом для поставки флюсів, вугілля і коксу і вивезення готової продукції. Вартість контракту поки не розголошують.
Цифра дня
$2266,5 за тонну
Склали ціни на алюміній через санкції проти російського РусАла, що побило 30-рекорд зростання цін.
Цитата дня
Міністр енергетики Ігор Насалик відреагував на заяву глави Газпрому Олексія Міллера про плани Росії знизити до мінімуму обсяги транзиту газу через Україну до Європи після 2019 року:
"Заяви Міллера, що вони залишать 10-15 млрд куб. м і будуть прокачувати їх через Україну - наша країна не піде на такі обсяги. Для України це невигідно! За таких обставин нам потрібно буде ще вкладати свої кошти, щоб прокачувати цей обсяг газу".