Картина ділового дня: держбюджет "пішов у мінус", Янукович програв НБУ та обхід українських санкцій

27 червня 2018, 21:06

Редакція НВ Бізнес зібрала найцікавіші події бізнесу за середу, 27 червня.

Головне

У Нацбанку назвали причини падіння цінності гривні у 14 разів. У прес-службі регулятора повідомили, що зниження купівельної спроможності гривні з 1996 року у 14 разів пов'язане з кризовими періодами, які супроводжувалися сплесками девальвації та інфляції. За даними НБУ, саме у 1996, 1998-2000, 2004 і 2008 роках гривня втратила більшу частину своєї первісної купівельної спроможності. Крім того, зростання рівня цін супроводжувалося і змінами в номінальних і реальних доходах населення. Так, середньоденна заробітна плата у порівнянні з 1996 роком зросла більш ніж у 50 разів. Також істотно зросла роль безготівкових розрахунків і змінилися моделі поведінки споживачів.

Відео дня

Держбюджет недорахувався 9,2 млрд грн доходів у січні-травні 2018 року, свідчать дані Міністерства фінансів. Минулого року держбюджет за цей період був зведений з профіцитом 26,5 млрд грн. Витрати бюджету за січень-травень 2018 року зросли на 26,6% у порівнянні з аналогічним періодом 2017-го - до 379,9 млрд грн. Доходи держбюджету зросли на 13,5% у порівнянні з січнем-травнем 2017 року - до 369,7 млрд грн.

Мінфін затвердив стратегію розвитку Приватбанку до 2022 року, повідомила прес-служба міністерства. Документ передбачає впровадження ефективної системи управління ризиками, вирішення проблеми з непрацюючими кредитами, а також низку організаційних і управлінських змін, спрямованих на підвищення ефективності та зменшення витрат. Згідно зі Стратегією, у 2022 році Приватбанк повинен отримати 8,4 млрд грн чистого прибутку і буде готовий до виходу держави з капіталу. Сумарний дохід для акціонера з 2018 по 2022 роки складе 81 млрд грн, без урахування коштів, які банк повинен повернути через суди.

В Україні визначили терміни запуску послуги з перенесення мобільних номерів. Згідно з рішенням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації, послуга перенесення номерів при зміні оператора (MNP) орієнтовно почне працювати в 2019 році. За підсумками наради телеком-регулятора і операторів був схвалений орієнтовний план з впровадження даної послуги. Так, тестування має розпочатися у квітні 2019 року, а комерційний запуск - з 1 травня.

Компанії та ринки

Російська платіжна система Юністрім обійшла українські санкції. У прес-службі і колл-центрі компанії повідомили російському виданню Коммерсантъ, що грошові перекази в Україну здійснюються через британську платіжну систему CEL.INT, у якоЇ укладені договори з українськими банками. В результаті платіж, відправлений з Росії через Юністрім, видається в Україні Ощадбанком, Юнексбанку, Акордбанком, Credit Optima Bank і IBox Bank. Переказ можна провести тільки в євро. До 20 червня перекази з Росії в Україну можна було провести прямо з сайту Юністрімом, зараз така можливість зникла.

Депутати запропонували урізати "зелені" тарифи в Україні. Відповідна ініціатива міститься в законопроекті № 8449-4. Відповідно до неї, з 1 жовтня 2018 року пропонується зменшити на 50% тарифи для сонячних електростанцій потужністю понад 100 МВт, а для вітрових електростанцій потужністю понад 100 МВт - на 30%. При цьому, урізання тарифу поки стосується лише компанії ДТЕК бізнесмена Ріната Ахметова, яка є власником Ботієвської ВЕС потужністю 200 МВт. Також ДТЕК будує сонячну станцію потужністю 200 МВт в Дніпропетровській області. Всі інші вітро- та сонячні електростанції в Україні на сьогодні мають потужність менш як 100 МВт.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

В Україні трохи зменшилася частка проблемних кредитів, свідчать дані Нацбанку. Так, питома вага непрацюючих позик в кредитному портфелі банківської системи в травні 2018 року зменшився з 56,18% до 56,09%. Наприклад, в Приватбанку цей показник зменшився з 85,41% до 85,07%, в інших держбанках - з 60,3% до 60,14%, в банках іноземних банківських груп - з 42,94% до 42,83%. При цьому в банках з приватним капіталом частка непрацюючих кредитів зросла з 24,79% до 25,38%.

Олександр Янукович остаточно програв Нацбанку справу на 1,5 млрд грн. Таке рішення прийняв Верховний суд України 20 червня. Так, син екс-президента Віктора Януковича Олександр намагався відшкодувати збитки за банкрутство Всеукраїнського банку розвитку (ВБР), що йому належить. Суд не задовольнив скаргу сина Януковича на рішення попередніх інстанцій. Нацбанк визнав ВБР банкрутом у 2014 році, а в 2015-му - почав процедуру ліквідації фінустанови.

Група Метінвест має намір замістити втрачені на окупованому Донбасі активи, повідомило агентство Bloomberg, посилаючись на інтерв'ю генерального директора компанії Юрія Риженкова. Так, група зацікавлена в налагодженні партнерства з іншими компаніями або придбання нових активів. Метінвест має намір замістити металургійні та вугільні активи, захоплені бойовиками більше року тому. Група зацікавлена у виробництві напівфабрикатів або сировини в Україні та виробництві готової продукції в країнах-кінцевих споживачів.

Авіакомпанія Bravo Airways запустила рейс з Іраку в Європу через Київ. Згідно з даними flightradar24 і онлайн-табло аеропорту Київ імені Ігоря Сікорського, українська авіакомпанія вже зробила кілька пар рейсів з іракського міста Ербіль в Європу через аеропорт в Жулянах. У прес-службі аеропорту Київ уточнили, що процедура даного стикування передбачає вихід пасажирів з літака в термінал у Києві і проходження реєстрації на наступний рейс на транзитній стійці.

Французька Alston задумалася про співпрацю з Укрзалізницею, заявив керуючий директор кластера Західної і Центральної Азії компанії Бернард Пелль. За його даними, Укрзалізниці в найближчі 5 років знадобиться близько 210 локомотивів чотирьох різних типів, в основному - вантажних. "Ми готові це зробити, однак все залежить від фінансування, а також від того, який відсоток локалізації потрібно", - заявив Пелль. Крім того, Alstom планує протягом декількох місяців відкрити представництво в Україні.

США вимагають від союзників відмовитися від нафти з Ірану, заявив представник Держдепартаменту США, слова якого без вказівки імені наводять Bloomberg, CNBC, AP та інші видання. Так, США вимагають скоротити імпорт нафти з Ірану до нуля вже до 4 листопада 2018 року. Якщо ж компанії не згорнуть закупівлі або поставки нафти з Ірану до цього часу, їм загрожують суворі санкції США. При цьому, як зазначає CNBC, США можуть звернутися з проханням збільшити видобуток до Росії, попри вкрай складні відносини. Як пише японська газета Nikkei, уряд Японії вже отримав запит США припинити закупівлі іранської нафти.

Авіакомпанія Air Astana вирішила частіше літати в Україну, повідомили в українському представництві перевізника. З 1 липня казахстанська авіакомпанія буде виконувати рейси Київ-Астана щодня, тоді як зараз робить 5 польотів на тиждень по даному маршруту.

Цифра дня

628,7 млрд грн

Склав обсяг непрацюючих кредитів українських банків у травні 2018 року, збільшившись за місяць на 136 млн грн.

Цитата дня

Віце-президент Європейської комісії - Верховний представник Європейського Союзу з закордонних справ і політики безпеки Федеріка Могеріні про фінансову підтримку Україні:

"З 2014 року Європейський Союз вклав в Україну більше, ніж в будь-яку країну світу [поза країнами ЄС - НВ]. Ми склали найбільший пакет підтримки в нашій історії - це понад €13 млрд".

Показати ще новини
Радіо NV
X