Картина ділового дня 4 вересня: розпродаж облігацій держпозики, пеня для Газпрому і переказ грошей від Київстару

4 вересня 2018, 20:30

Редакція НВ Бізнес зібрала найцікавіші події бізнесу за вівторок, 4 вересня.

головне

Держбюджет України недорахувався доходів у серпні, свідчать дані Державної казначейської служби. Так, доходи державного бюджету в серпні цього року склали 93,9 млрд грн. Це на 2,8 млрд грн, або 2,9% менше, ніж передбачено планом. При цьому, в порівнянні з серпнем 2017 року бюджетні надходження зросли на 14,1 млрд грн, або на 17,6%. В цілому за підсумками восьми місяців 2018 року доходи держбюджету склали 607,5 млрд грн, відставання від планових показників – 3%, а в порівнянні з вісьмома місяцями минулого року досягнуто зростання доходів на 15,1%. Надходження до загального фонду за січень-серпень-2018 склали 551,6 млрд грн, що на 3% нижче за план, але на 19,8% краще за показник січня-серпня-2017.

Відео дня

В Україні скасували держрегулювання ринку цукру. Так, депутати Верховної Ради у другому читанні прийняли законопроект №4532, який скасовує державне регулювання виробництва і реалізації цукру в Україні. За проголосували 263 народних депутати. Документом скасовуються норми, якими були введені обмеження на поставки цукру на внутрішній ринок (квота А) і встановлюються мінімальні ціни на цукор і цукровий буряк. Раніше в профільних асоціаціях відзначали, що закон втратив актуальність у зв'язку зі змінами, які відбулися на внутрішньому і світовому ринках цукру за останні роки.

Верховна Рада змінила процедуру будівництва вітрових електростанцій. За прийняття законопроекту №8015, який спрощує вимоги до проведення експертизи проектів будівництва вітряних електростанцій проголосували 250 народних депутатів. Документ знижує клас впливу таких об'єктів на довкілля. Закон дає можливість відносити ВЕС до класу наслідків СС1 (незначні наслідки), тоді як раніше такі об'єкти ставилися до класу наслідків не нижче СС2.

Мінфін влаштував розпродаж облігацій держпозики. Згідно з інформацією міністерства, тепер валютні аукціони у вересні будуть проводитися щотижня по вівторках. Мінфін 4 і 18 вересня заплановано провести по два аукціони з розміщення доларових ОВДП: з погашенням через 9 міс. і, відповідно, 1,4 і 1,2 року. На аукціонах 11 і 25 вересня до них будуть додані доларові паперами з погашенням через 2 роки і, відповідно, 1,2 і 1,4 року. Крім того 11 і 25 вересня покупці зможуть придбати ОВДП в євро з погашенням відповідно через 9 міс. і 1,2 року.

У Туреччині зафіксовано рекордний за 15 років рівень інфляції, повідомило турецьке управління статистики. Так, рівень інфляції в країні досяг найвищого рівня з 2003 року в 17,9%. Найбільше зросли ціни на транспорт – 27,13%, а ціни на продукти харчування і безалкогольні напої виросли на 19,75%. Рейтингові агентства закликають Центральний банк Туреччини підвищити процентні ставки, а відмова центробанку зробити це викликала сумніви в незалежності інституції.

Компанії та ринки

В українських банках стало менше "поганих" кредитів, свідчать дані Нацбанку. Так, за підсумками липня 2018 року банки скоротили частку проблемних непрацюючих кредитів на 0,6 процентного пункту – до 55,1%. Станом на 1 серпня загальний обсяг виданих кредитів зріс на 21,9 млрд грн – до 1,2 трлн грн. З них непрацюючі кредити склали 631,2 млрд грн. Скорочення частки проблемних кредитів відбулося за всіма групами банків, крім банків з приватним капіталом: в держбанках – на 0,01 п. П. До 59,1%, іноземних групах – на 0,8 п. П. До 41,8%, в Приватбанку – на 0,1 п. п. до 84,5%. У банках з приватним капіталом цей показник виріс на 0,5 п. П. – до 24,6%.

Київстар збільшив кількість "машинних" sim-карт, повідомила прес-служба оператора. Так, кількість М2М SIM-карт в липні 2018 року зросла на 23% в порівнянні з липнем 2017 року – до 1,4 млн. За даними оператора 92% М2М підключень – це корпоративні клієнти: спочатку технологія розроблялася для автоматизації бізнес-процесів. У той же час за рік кількість М2М-підключень серед приватних осіб зросла на 78%. У компанії підкреслили, що найбільша частка М2М SIM-карт Київстар – 37%, застосовується для систем охорони будинків, офісів, автомобілів та іншого майна.

Україна імпортувала 36,6 млрд кубометрів газу по альтернативному реверсному маршруту з 2014 року, свідчать розрахунки агентства Інтерфакс-Україна. Так, в 2014-му імпорт газу зі Словаччини в Україну склав 3,6 млрд куб. м, в 2015-му – 9,7 млрд куб. м, в 2016-му – 9,1 млрд куб. м, в 2017-му – 9,9 млрд куб. м, в січні-серпні 2018 року – 4,3 млрд куб. м. Технічна ідея запуску реверсних маршрутів в Україну з європейських країн виникла в 2009 році після припинення Газпромом не тільки імпорту в Україну, а й транзиту в Європу через ГТС України. У листопаді 2012 року Україна почала імпорт газу через Польщу, з квітня 2013 року почалися його поставки з боку Угорщини, а з вересня 2014 року – зі Словаччини. Нагадаємо, що Україна не імпортує природний газ за контрактом з Газпром вже більше 1000 днів – з 26 листопада 2015 року, закуповуючи ресурс виключно на своєму західному кордоні.

Антимонопольний комітет запропонував змінити законопроект за новою системою підтримки виробників "зеленої" електроенергії. Як повідомила прес-служба відомства, воно запропонує профільному комітету Верховної Ради погодити законопроект №8449 про впровадження системи аукціонів при стимулюванні розвитку поновлюваних джерел енергії до чинного законодавства в сфері надання державної допомоги. Як уточнює АМКУ, зміни будуть спрямовані на приведення положень зазначеного законопроекту у відповідність з acquis Європейського союзу і законодавством у сфері державної допомоги України.

Київстар запустив власну платформу мобільних платежів і грошових переказів, повідомили в прес-службі компанії. Великий мобільний оператор створив Смарт-гроші в партнерстві з національною платіжною системою Простір. Тепер абоненти зможуть оплачувати комунальні послуги, рахунки за квитки на різні види транспорту, покупки в інтернеті, страхові платежі, інтернет/телебачення, а також переказувати гроші з мобільного рахунку в мережі Київстар без додаткових оплат за транзакцію.

"Внучкам" Нафтогазу видали ліцензії на поставку газу. Рішення про видачу газопостачальним компаніям Нафтогаз тепло і Нафтогаз трейдинг ліцензій на постачання природного газу прийняла Національна комісія, що здійснює держрегулювання в сферах енергетики і комунальних послуг України. Нагадаємо, що компанії зареєстровані в середині серпня 2018 року. На їх сайтах повідомляється про намір стати трейдерами газу для теплопостачальних підприємств і промислових споживачів відповідно. Роком раніше регулятор видав ліцензію на поставку газу газопостачальним компаніям Нафтогаз України. Дочірній компанії НАКу – Газ України – належить 100% всіх трьох компаній.

У Польщі стали купувати більше українських товарів, повідомило Міністерство економічного розвитку і торгівлі. Український експорт товарів і послуг в цю країну зріс на 30,5% за підсумками першого півріччя 2018 року – до $1,7 млрд. За цей період Україна експортувала в Польщу в основному чорні метали, електричні машини, руди, шлаки та золу, меблі.

Нафтогаз нарахував Газпрому $100 млн пені за несплату боргу, повідомив комерційний директор НАК Нафтогаз України Юрій Вітренко. За його словами, російський монополіст буде змушений компенсувати всі додаткові витрати на примусове виконання цього рішення як Нафтогазу і його юристам, так і, наприклад, судовим виконавцям, які виконують відповідні рішення місцевих судів.

Компанія Тігіпка почала імпорт природного газу, пише enkorr. У серпні ТАС Енергія Країни поставила по імпорту близько 3 млн куб. м. газу через угорський кордон – ГІС Берегдароц. Частина з цього обсягу була оформлена в режимі митного складу.

Цифра дня

$100 млн

Складає на сьогодні сума штрафних санкцій перед Нафтогазом за невиконання Газпромом рішення міжнародного арбітражу.

Цитата дня

Голова комітету ВР з питань промислової політики і підприємництва, народний депутат РПЛ Віктор Галасюк про виключення із закону про збереження українських лісів заборони експорту дров:

"З важким серцем комітет ВР погодився з пропозиціями президента... Таке рішення прийнято не тому, що ці пропозиції правильні. Вони якраз йдуть всупереч інтересам України і базуються на неправдивих і штучних аргументах. Просто реалії такі, що на подолання вето голосів у залі недостатньо, і треба вибирати 2/3 перемоги або гарантовану поразку".

Показати ще новини
Радіо НВ
X