Картина ділового дня 3 вересня: повернення боргу МВФ, прогноз за обліковою ставкою і справа про захоплення львівського ТРЦ

3 вересня 2018, 20:49

Редакція НВ Бізнес зібрала найцікавіші події бізнесу за понеділок, 3 вересня.

Головне

Україна повернула МВФ частину боргу, повідомили в прес-службі НБУ профільному виданню Finclub. 31 серпня Міжнародному валютному фонду було перераховано $160,3 млн у рахунок повернення основного боргу. Платіж був проведений за програмою stand by arrangement від квітня 2014 року. Всього протягом серпня Україна перерахувала Фонду $605,6 млн.

Відео дня

Залишки коштів на рахунках уряду зросли в 13 разів, свідчать дані Держказначейської служби. На початок вересня 2018 року залишки коштів на Єдиному казначейському рахунку (ЄКР) збільшилися до 27,1 млрд грн. Місяць тому, на початок серпня, на рахунку залишалося близько 2 млрд грн - мінімальна сума за останні 5 років. Рік тому на початок вересня коштів було вдвічі більше - 63,2 млрд грн, за серпень-2017 вони зросли більш ніж на 19 млрд грн.

Україна скоротила транзит газу з початку року, свідчать оперативні дані Укртрансгазу. У січні-серпні 2018 року транзит природного газу через газотранспортну систему України скоротився на 6% у порівнянні з аналогічним періодом 2017 року - до 58,2 млрд куб. м. Зокрема транзит газу через Україну до Європи за цей період склав 56,4 млрд куб. м, що на 6,5% менше ніж у січні-серпні минулого року. При цьому, транзит газу через українську ГТС в Молдову виріс на 12,2% - до 1,9 млрд куб. м. Нагадаємо, що в 2017 році Україна збільшила транзит природного газу через свою ГТС на 13,7% (+11,3 млрд куб. м) в порівнянні з 2016 роком - до 93,5 млрд куб. м.

Мінфін вирішив по-новому звітувати про діяльність держбанків, повідомила прес-служба міністерства. Так, вводяться регулярні й детальні звіти про основні показники діяльності банків, виконання індивідуальних стратегій, а також про роботу з портфелями проблемних активів. Щодо кожного з чотирьох державних банків - Приватбанку, Укргазбанку, Укрексімбанку і Ощадбанку - передбачено оприлюднення основних відомостей. Також щорічно на порталі Мінфіну буде оприлюднено інформацію про реалізацію стратегій розвитку банків. Перший розширений звіт буде оприлюднений 1 листопада.

Нацбанк може підвищити облікову ставку мінімум до 18% у вересні. Таку думку висловили банкіри, опитані агентством Інтерфакс-Україна. За прогнозами більшості представників банківського сектора, підвищення ставки регулятором може скласти від 0,5% до 1%. На сьогодні облікова ставка НБУ перебуває на рівні 17,5% з початку липня. Починаючи з жовтня 2017 року Нацбанк підвищував її кілька разів поспіль.

Компанії та ринки

Укрзалізниця заборонила відправку вантажів на Львівську залізницю, повідомило видання enkorr з посиланням на розіслану учасникам ринку телеграму Ради із залізничного транспорту. Зокрема УЗ оголосила про введення конвенційної заборони на відправку всіх вантажів на Львівській залізниці. Наприклад, за даними учасників ринку, з 1 вересня були припинені поставки палива на адресу Львівської залізниці з білоруських НПЗ. Причини введення обмеження і його терміни не вказуються. За даними видання, основною причиною заборони став гострий брак залізничної тяги, яка спостерігається на залізничному підприємстві кілька останніх місяців. У зв'язку з чим перевізники не встигають обробляти вантажі.

Міжнародний аеропорт Миколаїв почне роботу до кінця року, повідомив президент асоціації Аеропортів України Петро Липовенко. Так, аеропорт почне обслуговування авіаперевезень вже в листопаді-грудні цього року. На цей момент аеропорт Миколаїв не обслуговує регулярні польоти. Останній авіарейс був здійснений навесні 2013 року. У 2016 році аеропорт відключили від енергопостачання через борги. У травні цього року аеропорт отримав сертифікат на прийом вантажних літаків.

Україна експортувала рекордну кількість гороху, повідомили в інформаційно-аналітичному центрі УкрАгроКонсалт. Так, за підсумками 2017/18 маркетингового року зовнішні поставки гороху з України досягли рекордного обсягу - 873,5 тис. тонн, що на 80% вище, ніж в попередньому - 2016/17 МР. При цьому, введене Індією в сезоні 2017/18 обмеження на імпорт гороху вплинуло на географію експорту цієї культури з України. Так, якщо в 2017/18 МР Індія була першим ключовим ринком для поставок українського гороху, то в поточному сезоні поставки в цю країну не здійснювалися. Найбільший споживач українського гороху в липні 2017/18 МР - Європейський Союз з часткою в загальній структурі експорту 53%.

Верховний Суд відновив справу про рейдерське захоплення львівського ТРЦ Victoria Gardens, повідомила прес-служба компанії Dragon Capital, яка нещодавно його придбала. Зокрема ВСУ відновив розгляд справи про скасування постанови апеляційного суду, який визнав недійсною зміну власників компанії Фенікс-Капітал, власника торгово-розважального центру Victoria Gardens у Львові, на підставі підроблених документів в 2017 році. "Ми дуже здивовані таким рішенням Верховного суду, який прийняв до уваги аргументи шахрая і відновив розгляд справи. Як один з найбільших іноземних інвесторів в Україні ми вже не вперше стикаємося з непередбачуваними і неправомірними діями української судової системи. Цей випадок ще раз показує, наскільки незахищеним є бізнес в Україні і пояснює, чому приплив іноземних інвестицій в Україну перебуває на історично низькому рівні", - заявив керуючий директор Dragon Capital Володимир Тимочко.

Група Приват будує сховище автогазу під Києвом з порушеннями. Про це свідчать характеристики об'єкта, зазначені в заявці з виконання оцінки впливу на довкілля, пише галузеве видання enkorr . Будівництво газонаповнювальної станції ведеться в Борисполі компанією Укройлхім, яка за даними видання належить групі Приват. У травні 2018 року компанія звернулася в Міністерство регіонального будівництва з проханням розглянути можливість відхилення від чинних норм ДБН за декількома пунктами. При цьому хоча рішення щодо запитаних відхилень вже перебуває на фінальній стадії, технологічні вузли, які не поміщаються в будівельні норми, були вже побудовані або перебували в процесі ще в травні цього року.

Банки наростили прибуток до 9,7 млрд грн за підсумками семи місяців, повідомив Національний банк. При цьому в липні українські банки заробили 1,5 млрд грн. За даними НБУ, зростання прибутковості банків викликане скороченням витрат на резерви як в структурі витрат банків з 21% до 11,7%, так і в абсолютному вимірі - з 21,4 млрд грн до 11,6 млрд грн. Зростання доходів викликане збільшенням як процентних доходів (з 71,3 млрд грн до 78 млрд грн) і комісійних (з 21,2 млрд грн до 28,3 млрд грн).

Мілкіленд змінив прибуток на збиток, свідчить звіт групи на Варшавській фондовій біржі. Так, в першому півріччі 2018-го виробник молочної продукції отримав € 2,5 млн чистого збитку проти € 1,6 млн чистого прибутку за аналогічний період 2017 року. Консолідована виручка Мілкіленд в січні-червні скоротилася на 11,1% - до € 66,2 млн. EBITDA зменшилася на 29,3%, до € 3,5 млн. Група отримала € 1,7 млн операційного збитку проти € 1,2 млн операційного прибутку в січні-червні минулого року. Валовий прибуток групи скоротився на 20,2% в порівнянні з першим півріччям 2017 року - до € 11,3 млн.

Французька Soufflet вирішила позичити у ЄБРР гроші для роботи в Україні, повідомили у фінустанові. Так, банк розглядає проект про виділення французькій групі € 35 млн мультивалютного кредиту для роботи її "дочок" в Україні, Польщі, Румунії, Болгарії, Казахстані та Сербії. Кошти будуть спрямовані на поповнення оборотного капіталу, необхідного "дочкам" для роботи на агроринку цих країн - від зберігання і переробки до торгівлі агропродукцією.

В Україні мінімум половина автобусних перевезень здійснюються нелегально, заявив міністр інфраструктури Володимир Омелян. "Зараз концентруємо свою увагу на ліквідації так званих" чорних перевізників ". Це стосується не тільки російського напрямку, але й всієї України. За нашими оцінками, мінімум 50% всіх автобусних перевезень перебувають в" сірій "або в" чорній "зоні, тобто компанії або перевізники взагалі не мають ніяких документів або прав возити людей, автобуси переобладнані з грубими порушеннями безпеки", - розповів Омелян. Крім того, він зазначив, що були зафіксовані випадки, коли "відверто кримінальні угруповання" покривають поїздки в Росію.

Експортна "дочка" Укроборонпрому скоротила прибуток на чверть, свідчать дані звіту компанії Спецтехноекспорт. Державне зовнішньоторговельне підприємство за підсумками 2017 року скоротило чистий прибуток на 26,2% в порівнянні з попереднім роком - до 51,6 млн грн. Чистий дохід підприємства в минулому році скоротився на 4% - до 607,4 млн грн.

Українці збільшили попит на нові легкові автомобілі, свідчать дані асоціації Укравтопром. У серпні 2018 року реєстрації нових авто збільшилися в порівнянні з минулим роком на 11% - до 7,3 тис. легкових автомобілів. Це на 10% більше, ніж в липні цього року. Лідером українського ринку в серпні залишається французька марка Renault, яка збільшила свою реалізацію в Україні на 39% в порівнянні з серпнем минулого року. За минулий місяць було зареєстровано 986 нових автомобілів цієї марки. Toyota посіла друге місце з результатом 983 авто (+ 13%), на третьому - Nissan з 498 новими машинами (+ 32%).

Цифра дня

450 млн грн
Або тільки 14% коштів використано з 6,3 млрд грн, передбачених з бюджету на державну підтримку АПК в цьому році, свідчать дані Міністерства аграрної політики і продовольства станом на 28 серпня.

Цитата дня

Голова парламентського комітету з питань податкової та митної політики Ніна Южаніна закликала депутатів розробити концепцію реформування Державної фіскальної служби:
"Навіть події останнього місяця навколо ДФС говорять про те, що ми повинні об'єднати всі зусилля і, не перетягуючи ініціативи, працювати над концепцією ДФС. Ми кожен раз про щось говоримо, відкочуємося назад, і нічого кардинально не змінюємо. Найближчим часом, до завершення поточного фінансового року, ми повинні розглянути справжню реформу ДФС, особливо в частині митної справи. І впроваджувати в життя, закріплюючи її на законодавчому рівні, а не на рівні підзаконних документів ".

Показати ще новини
Радіо НВ
X