Картина ділового дня 19 липня: санкції Росії, нове керівництво у Київстарі та українці за межею бідності
Редакція НВ Бізнес зібрала найцікавіші події бізнесу за четвер, 19 липня
Головне
Росія готує санкції проти України, повідомила російська газета Коммерсант з посиланням на джерела в уряді. Під обмеження повинні потрапити кілька сотень фізичних і юридичних осіб, в тому числі великі бізнесмени і київські чиновники. Одним із заходів впливу повинно стати блокування активів українців у РФ. До 1 серпня ці російські міністерства повинні подати "пропозиції для імпортованих з України товарів, щодо яких можуть застосовуватися заходи обмежувального характеру". Втім, ймовірно, вплив санкцій на їхніх фігурантів виявиться символічним, пише видання.
Всесвітній банк нарахував 25% українців, що живуть за межею бідності. Ще у 2014 році ця частка становила 15%, повідомила директор Світового банку з питань України, Білорусі та Молдови Сату Кахконен. За її словами, економічний потенціал України вищий, ніж у таких країн як Польща, Румунія, Грузія, Індонезія. "Є реальний шлях виходу з кризи. Це завершення розпочатих і реалізація нових реформ, будь-то сфера охорони здоров'я, створення Вищого антикорупційного суду, незалежних наглядових рад в держбанках..." - зазначила Кахконен.
Дніпроазот готовий відновити виробництво хлору для очищення води, повідомила віце-президент Асоціації водоканалів України Ольга Бабій з посиланням на отриману від заводу інформацію. За її словами, Дніпроазот готується до запуску, проте на практиці його не так просто повернути у роботу. "Їм, щоб вийти на обсяг виробництва, потрібно три доби, це досить складне виробництво", - зазначила Бабій. Дніпроазот, будучи єдиним постачальником рідкого хлору для очищення води в Україні, зупинив виробництво майже два тижні тому. Через це у країні виник дефіцит цього реагенту. Тим часом Україна вже почала імпортувати хлор з Румунії.
Компанії та ринки
Президент Київстару Петро Чернишов офіційно пішов з компанії. Про це він написав у своєму Facebook; офіційне повідомлення оприлюднила і прес-служба самої компанії. Чернишов також залишає посаду глави регіону Євразії групи Veon - акціонера Київстару. Тимчасово виконуючим обов'язки виконавчого директора Київстару призначений глава Beeline в Казахстані Олександр Комаров.
Суд відмовив у передачі боргів Київенерго новому постачальнику електроенергії і тепла для столиці. Рішення виніс Господарський суд Києва. Таким чином вимоги Нафтогазу України не були задоволені. У держхолдингу підкреслювали, що оплата цього боргу є головною умовою для укладення договору з новоствореним підприємством Київтеплоенерго. У Київміськадміністрації поспішили попередити , що жителі Києва з 1 серпня можуть залишитися без гарячої води, якщо до цього часу не буде вирішено питання правонаступництва боргів Київенерго перед Нафтогазом.
Dragon Capital купила торгово-офісний комплекс у Вінниці, повідомила прес-служба інвесткомпанії. ТЦ Sky Park складається з торгового центру площею 25 тис. кв. м., офісних приміщень площею 5 тис. кв. м. і паркінгу на 105 автомобілів. Якірними орендарями об'єкта є Silpo, Inditex Group, LC Waikiki, Citrus, Megasport. Вартість угоди не розкривається.
Україна витратила на захист Укртатнафти в судах $6,6 млн, говориться в даних системи ProZorro. Мін'юст уклав угоду з французькою юрфірмою Winston & Strawn LLP про юридичні послуги на $1,5 млн.
Резиденти реінвестували в Україну $270 млн через закордонні структури у 2017 році, свідчать дані Національного банку. Таким чином, обсяг псевдоіноземних прямих інвестицій, в яких кінцевим контролюючим інвестором є резидент, склали 10,4% всіх зовнішніх прямих інвестицій в Україну. За оцінками центробанку, загальний обсяг так званих "round tripping інвестицій" (коли резидент виводить за кордон кошти, які потім повертаються в країну у вигляді прямих іноземних інвестиції) за період з 2010 по 2017 роки, склав $7,9 млрд.

Олександр Ярославський готовий інвестувати до $70 млн в будівництво терміналу аеропорту в Дніпрі, повідомив бізнесмен на прес-конференції. Новий термінальний комплекс може бути розрахований на обслуговування 3,5-4 млн пасажирів на рік. Кошти в будівництво власник компанії DCH розраховує інвестувати на приватно-державних умовах. При цьому держава повинна профінансувати будівництво злітної смуги вартістю близько $120 млн. "Я переоформив аеропорт в Дніпрі на себе - те, що можна було переоформити", - зазначив він, додавши, що якщо держава не виділить гроші на будівництво смуги і перону, то споруда терміналу буде марною.
lifecell запустив нові послуги для бізнесу, повідомила прес-служба компанії. Послуга Хмарне сховище для бізнесу призначена для роботи з файлами, послуга Безпека даних в хмарі - для резервного копіювання даних з пристроїв з дата-центрами у німецькому Франкфурті. Протягом одного місяця корпоративні клієнти lifecell можуть безкоштовно тестувати послуги без обмеження функціоналу.
Енергоатом вперше здійснив повне завантаження блоку Южно-Української АЕС паливом Westinghouse, повідомив глава держпідприємства Юрій Недашковський. Це дозволить протягом одного року завершити дослідницьку експлуатацію цього палива і перейти до промисловості. Раніше паливо Westinghouse на українських АЕС експлуатувалося тільки в змішаних загрузках з російським паливом.
Європейська бізнес асоціація закликала Мінфін внести ясність в питанні нових критеріїв реєстрації податкових накладних. У зверненні ЄБА відзначається, що бізнес-спільнота побоюється, що введення нових критеріїв без належної прозорості процесу може спровокувати проблеми для компаній, як це було раніше. Нові критерії блокування податкових накладних були розроблені ще в червні. Мінфін оприлюднив їх 8 червня, їх обговорення повинно було тривати місяць. "Але на даний момент їх доля невідома. ЄБА звертається до ДФС і Мінфіну з проханням інформувати бізнес-співтовариство про зміни в умовах блокування накладних", - вказується у повідомленні.
Цифра дня
2 млрд грн
Може втратити держбюджет щорічно у разі прийняття так званого закону про легалізацію автомобілів на єврономерах, який передбачає зниження ставок акцизного податку на легкові транспортні засоби.
Цитата дня
Прем'єр-міністр України Володимир Гройсман про те, що Україна не боїться можливих санкцій Росії проти українських фізичних і юридичних осіб:
"Стільки шкоди, скільки зробила Росія у відношенні до України, суверенної європейської держави, навіть важко переоцінити. Понад 10 тис. людей вбито, майже 40 тис. людей поранені, 1 млн 700 тис. переселені, оскыльки їхні будинки зайняли бойовики. І ще за це вони хочуть вводити санкції? Ми не боїмося ніяких санкцій, ніяких їх рішень. І це наша позиція".