Картина ділового дня 5 жовтня: перенесення великої приватизації, скорочення резервів і новий власник NewsOne
Редакція НВ Бізнес зібрала найцікавіші події бізнесу за п'ятницю, 5 жовтня
Головне
В Україні перенесли велику приватизацію, заявив в.о. глави Фонду держмайна Віталій Трубаров. Так, продаж майже всіх об'єктів великої приватизації в Україні відбудеться в 2019 році. Цього року, найымовырныше, вдасться приватизувати лише Центренерго, за яким Кабмін затвердив стартову ціну і умови продажу. Стартова ціна продажу держпакету складе майже 6 млрд грн. Відзначимо, що держбюджет-2018 передбачає надходження від приватизації в розмірі 21,3 млрд грн. Держбюджет-2017 передбачав 17,1 млрд грн надходжень від приватизації, проте бюджет отримав лише 3,4 млрд грн.
Всесвітній банк поліпшив прогноз рівня держборгу України до ВВП, повідомляється в економічному огляді фінансової організації. Так, прогноз щодо рівня державного та гарантованого державою боргу в 2018 році покращений з 75,1% до 67,2% ВВП, з 73,5% до 64,8 ВВП в 2019-му і з 68,4% до 62,4 % ВВП в 2020-му. У 2021 році цей показник очікується на рівні 58,4% ВВП. Відзначимо, що уряд України очікує скорочення держборгу до 60% ВВП до кінця поточного боргу, досягнення до кінця наступного року 52% ВВП, а вже до кінця 2020-го мати борг не більше 49% ВВП.
Золотовалютні резерви України опустилися нижче 3-місячного бар'єру, повідомила прес-служба Нацбанку. Так, наявні міжнародні резерви покривають 2,8 місяця майбутнього імпорту. У той же час регулятор запевняє, що зазначеного обсягу вистачить для виконання зобов'язань України і поточних операцій уряду та НБУ. У вересні цього року міжнародні резерви скоротилися на 3,5% і станом на 1 жовтня становили $16,6 млрд. Причинами змін Нацбанк назвав операції уряду щодо обслуговування і виплати держборгу, валютні інтервенції і переоцінку фінансових інструментів.
Компанії та ринки
Власником телеканалу NewsOne став депутат, пов'язаний з Віктором Медведчуком. Як повідомив колишній власник телеканалу нардеп Євген Мураєв, новим власником став депутат від Опозиційного блоку Тарас Козак. Новий власник NewsOne є дуже близьким другом кума голови Кремля Віктора Медведчука. У свою чергу Портнов у себе в акаунті підкреслив, що більше не має відношення до телеканалу.
Українська компанія сприяла будівництву Кримського мосту, повідомила прес-служба Служби безпеки України. Так, головне управління контррозвідувального захисту інтересів держави у сфері економічної безпеки разом з СБУ виявили факти протиправного постачання до Росіъ матеріалів, використовуваних для будівництва цього мосту. Силовики не назвали компанію, яка займалася поставками, проте уточнили, що всього в Росію було скоєно 25 поставок щебеню загальною масою 28 тис. тонн. Співробітники СБУ виявили та вилучили документи, що підтверджують співпрацю з російськими структурами, які діють в окупованому Криму.
Coca-Cola і Nestle зацікавилися викупом виробника Моршинської, повідомили російській газеті Коммерсант джерела в інвестиційних колах і на продовольчому ринку. За їхніми даними, структури Альфа-груп російських олігархів Михайла Фрідмана і Германа Хана ведуть переговори про продаж IDS Borjomi International. Домовленість про угоду майже досягнута, стверджує один зі співрозмовників. Експерти оцінюють її в суму до $630 млн. Альфа-груп купила контрольну частку в IDS Borjomi у фонду Бориса Березовського і спадкоємців Бадрі Патаркацишвілі в 2013 році. Інтерес до активу проявляє Coca-Cola, але найбільш вірогідним покупцем може стати Nestle, пише видання.

Кабмін спростив ліцензування малих виноробів, повідомила прес-служба уряду. Відповідне рішення було прийнято 3 жовтня. Раніше малому виробнику для отримання ліцензії потрібно було разом з іншими документами подати атестат виробництва, підготовка якого займала додатковий час. Тепер виноробу замість атестації виробництва потрібно подати в Держпродпотребслужбу декларацію, де вказується наявність у нього необхідного обладнання для виробництва. Після цього Державна фіскальна служба надасть йому ліцензію.
В Україні видали першу енергетичну ліцензію онлайн, повідомила прес-служба Нацкомісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг. Першим одержувачем стала Кременчуцька ТЕЦ, яка подала всі документи через Єдиний державний портал адміністративних послуг.
ЗАЗ виграв у Польщі суд на $70 млн, повідомила прес-служба корпорації УкрАвто. Так, Варшавський суд визнав необґрунтованою позовну заяву Державного казначейства до ЗАЗу про стягнення близько 250 млн злотих (понад $70 млн за поточним курсом) за нібито невиконання зобов'язань, взятих пыд час купівлі в 2005 році держпакету акцій польського автомобілебудівного заводу FSO. Докази польського казначейства були відхилені судом повністю. У 2017 році Держказначейство звинуватило ЗАЗ, який у 2005 році купив у неї контрольний пакет акцій автозаводу FSO, в невиконанні зобов'язань.
В аеропорт Бориспіль почала літати грузинська MyWay Airlines, повідомив галузевий портал avianews. Нова авіакомпанія виконала перший рейс з Тбілісі. На першому етапі MyWay літатиме до Києва двычы на тиждень по понеділках і п'ятницях. З 24 жовтня додасться третій щотижневий рейс по середах. Квитки на нові рейси Київ-Тбілісі продаються за ціною від € 150 в обидві сторони. MyWay почала виконувати регулярні польоти в червні, відкривши рейси до Харкова з Тбілісі і Батумі.
Цифра дня
2,1 млрд грн
На таку суму було реалізовано майно за допомогою технології Blockchain за рік існування OpenMarket – майданчика держпідприємства СЕТАМ.
Цитата дня
Голова Нацкомісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг Оксана Кривенко про необхідність проведення перевірки Енергоатому:
"Ситуація в держкомпанії стає загрозливою. Цього тижня СБУ виявила факти корупції на ЗАЕС [Запорізької атомної електростанції – НВ] – чиновники купили запчастини для систем тестування надійності роботи реакторних відділень тільки на папері. Ми спостерігаємо системну корупцію, злодійство і нецільове використання коштів".