Картина ділового дня 10 серпня: легалізація фермерства, яблучний рекорд та новий обхідний шлях Північного потоку-2

10 серпня 2018, 20:30

Редакція НВ Бізнес зібрала найцікавіші події бізнесу за п'ятницю, 10 серпня.

Головне

Поїзд "чотирьох столиць" з України планують продовжити в Естонію, повідомив начальник департаменту пасажирських перевезень далекого прямування Укрзалізниці Олександр Красноштан. За його словами, керівництво естонської залізниці "дуже зацікавлене" продовжити до Таллінна маршрут поїзда Київ-Рига, який почне курсувати з 28 вересня через Мінськ і Вільнюс у Ригу. Маршрут буде щотижневим, в складі поїзда буде 10 вагонів, з яких 9 купе і 1 класу люкс. Причому, в 6-ти вагонах купе будуть розділені на чоловічі і жіночі. Раніше повідомлялося, що вартість квитка у Ригу в вагоні купе складе близько 1 855 грн (€59).

Відео дня

Петро Порошенко підписав закон про розвиток фермерства, повідомила прес-служба глави держави. Закон дозволяє громадянам, які живуть і працюють на своїй землі, отримати офіційний статус фермерів (в тому числі без отримання статусу юридичної особи), що дозволить легально продавати їх продукцію, отримати соціальний захист і право на пенсію. Зокрема, тепер фермерські господарства належать до платників єдиного податку четвертої групи фізичних осіб-підприємців. Закон передбачає держдопомогу зі сплати єдиного внеску (від 10% до 90% мінімального страхового внеску) для кожного з членів фермерського господарства протягом 10 років за рахунок коштів держбюджету.

Компанія Nord Stream 2 AG подала в Данії заявку на альтернативний маршрут газопроводу, який не проходить через територіальні води цієї країни. Замість цього труба пройде у виключній економічній зоні на північний захід від Борнхольму, який перетинає тільки економічну зону Данії. Данія залишається єдиною країною, яка поки що не надала свій дозвіл на будівництво газопроводу Північний потік-2. На сьогоднішній день Nord Stream 2 отримала національні дозволи у всіх інших юрисдикціях, через які проходить газопровід з Росії.

Росія не змогла оскаржити в СОТ головний принцип Третього енергопакету у газовій сфері, повідомляє російський Інтерфакс. Однак частина претензій Москви в рамках розгляду в СОТ все ж була підтримана: Група експертів СОТ підтримала 3 з 6-ти скарг російської сторони на норми Третього енергопакету, випливає з рішення організації та коментаря Мінекономрозвитку РФ. Не вдалося заперечити головний принцип Третього енергопакету - unbundling, вимога поділу на рівні власності операцій з транспортування і збуту газу. Втім, всі ці норми Євросоюз вже успішно реалізував на практиці, домігшись продажу Газпромом частки в мережевих компаніях або відмови від впливу на них. Російській стороні вдалося домогтися визнання неправомірними обмеження на потужності газопроводу OPAL (один з сухопутних відводів від Північного потоку; втім, це питання було врегульовано на рівні Газпрому та Єврокомісії рік тому). Також неправомірними визнані дискримінаційні правила сертифікації операторів газотранспортних мереж, контрольованих іноземними особами, у Литві, Угорщині та Хорватії. Також визнані неправомірними переваги інфраструктурним проектам і наділення їх статусом "проектів спільного інтересу", у разі, якщо вони націлені на поставку газу не з РФ. У Мінекономрозвитку РФ відзначають, що у цілому рішення Третейської групи СОТ "здатне поліпшити умови доступу російського природного газу на ринок ЄС".

Компанії та ринки

Зернотрейдери і Мінагрополітики погодили обсяг зерна для експорту на рівні 16 млн тонн на 2018 рік, повідомила прес-служба Європейської бізнес асоціації. З них 8 млн тонн складе продовольча пшениця і ще 8 млн тонн - непродовольча. Перегляд обсягу для експорту буде здійснено за результатами завершення жнив пшениці, але не пізніше 28 вересня 2018. Підписаний меморандум повинен стати одним з чинників збереження балансу між внутрішнім споживанням зернових та експортними можливостями.

Україна може виграти від конфлікту Саудівської Аравії з Канадою, пише Reuters . Низький урожай в Європі і рішення Ер-Ріяда скасувати імпорт зерна з Канади можуть дати Україні шанс знову експортувати пшеницю до Саудівської Аравії в цьому сезоні. Україна є основним постачальником ячменю в Саудівську Аравію, але не продавала туди пшеницю з 2016 року. Але в нинішній ситуації цей ринок може бути досить перспективним для українських експортерів зерна, вважають експерти. Німеччина і Польща є провідними експортерами пшениці в Саудівську Аравію, але погана погода може знизити їх експорт в цьому році.

Ощадбанк відсудив у Костянтина Жеваго частина АвтоКрАЗу, пише профільний портал Finbalance. Київський апеляційний госпсуд 6 серпня відмовився задовольнити апеляційну скаргу АвтоКрАЗу на рішення Господарського суду Києва від 10 березня 2016 року, згідно з яким банк отримав акції заводу номінальною вартістю 185 млн грн (32,7% статутного капіталу підприємства) в рахунок погашення боргу за договором кредитної лінії від 9 жовтня 2008 року в розмірі 899,4 млн грн.

Чеська Vector Energy s.r.o. задумалася про покупку арматурного заводу в Україні, свідчать дані Нацкомісії з цінних паперів. Чехи мають намір придбати 1,6 млн простих іменних акцій Івано-Франківського арматурного заводу (ІФАЗ), що забезпечить компанії частку 49,9% в даному підприємстві. Vector Energy зареєстрована в 2014 році, директором і власником компанії є киянин Роман Шилюк. При цьому керівником Івано-Франківського арматурного заводу з 2015 року є Сергій Шилюк. Завод зареєстрований в 1995 році, його співвласниками є Енергомашінвест і С.В.Т.А, кінцевим бенефіціаром вказаний Ебігейл Силван.

АМКУ оштрафував найбільшого виробника плитки за покупку без узгодження, повідомила прес-служба Антимонопольного комітету. Штраф у розмірі 420 тис. грн накладено на компанію Керамічна група Голден Тайл і Майдан-Вила за придбання компанії Керамік-Арт без дозволу АМКУ. Втім, в результаті комітет все ж схвалив угоду.

Кредити для бізнесу подешевшали, але виросли в ціні для населення, свідчать дані Національного банку України за підсумками липня. Ставки гривневих корпоративних кредитів за місяць знизилася до 16,9% річних, валютних - до 6,1%. Для фізосіб кредитні ставки у липні підвищилися до 32% річних у гривні до 10% в інвалюті. Кредитний портфель банків у липні зріс на 1,9% і перевищив 1 трлн грн. Причому, збільшення відбулося за рахунок гривневих кредитів (до 593,8 млрд грн за підсумками 7 місяців), тоді як валютний портфель скоротився - до 449,5 млрд грн в еквіваленті.

Депозити стали більш дохідними, свідчать дані Нацбанку. З початку 2018 року (січень-липень) ставка по депозитах для населення у валюті знизилася до 2,3% річних, у гривні - зросла до 10,7% річних. Прибутковість депозитів для бізнесу в гривні підвищилася і становить 12% річних, в валюті - знизилася до 1,9% річних. Депозитний портфель банків у національній валюті в липні зріс на 1,5% - до 515,5 млрд грн, в іноземній - на 2%, до 366,1 млрд грн.

Українська Bravo Airways закрила другий рейс до Польщі, повідомили в авіакомпанії. Авіаперевізник припинив обслуговувати цей напрямок через два місяці після запуску рейсу. "Ми були змушені прийняти таке рішення, щоб врегулювати розклад чартерних перевезень в гарячий період відпусток і уникнути тривалих затримок. Причиною стали обставини, які склалися останнім часом на туристичному ринку України, а також низький попит на цей напрямок серед пасажирів", - заявили в авіакомпанії. У той же час Bravo Airways продовжує здійснювати польоти в Люблін з Херсона. З Києва до Любліна також літає угорський лоукостер Wizz Air.

Україна встановила рекорд з експорту яблук, повідомила Українська плодоовочева асоціація. У 2017/18 маркетинговому році поставки яблук з України за кордон перевищив 42 тис. тонн. Більш того, у липні 2018 року Україна експортувала 1,4 тис. тонн яблук, що також є новим рекордом і каже "про значний прогрес українських садівників у розвитку інфраструктури садівничого бізнесу", відзначили в асоціації.

General Electric вибрала депо для обслуговування локомотивів в Україні. Як повідомили в Укрзалізниці, для якої поставляються локомотиви, експерти GE пропонують використовувати Мелітопольське локомотивне депо регіональної філії Придніпровська залізниця як основну базу для проведення сервісного обслуговування складів.

Падіння турецької ліри різко обвалило курс євро до долара, пише Bloomberg. Курс євро в п'ятницю, 10 серпня, падав до $1,1438 - мінімуму з липня 2017 року щодо долара США на побоюваннях, що сильне ослаблення турецької ліри зробить негативний вплив на великі європейські банки. Євро на закритті минулій сесії торгувався на рівні $1,1527. Турецька ліра з початку поточного року впала більш ніж на 38% до долара. В ході торгів 10 серпня вона втратила 6,8%, опустившись до нового рекордного мінімуму 5,95 ліри/$.

Володимир Путін зібрався вилучити в федеральний бюджет надприбутки російських металургів і хіміків. Як пише Reuters, помічник російського президента Андрій Бєлоусов запропонував поповнити бюджет на півтрильйона рублів за рахунок доходів найбільших гірничо-металургійних і хімічних підприємств. За інформацією видання, Путін 28 липня погодився. У 2016 році уряд РФ вже вилучала в бюджет такі надприбутки, але тільки від нафтогазових компаній; це відбувалося на тлі девальвації рубля. Сумарні вилучення на 2017 рік передбачаються в розмірі майже 514 млрд руб. У той же час в листі не уточнюється, яким чином можна вилучити ці доходи. Бєлоусов пропонує доручити уряду підготувати відповідні заходи.

Цифра дня

177,6 млн грн
Прибутку отримала Укрзалізниця від пасажирських перевезень на маршруті Україна-Росія за підсумками першого півріччя 2018 року.

Цитата дня

Начальник департаменту пасажирських перевезень далекого прямування Укрзалізниці Олександр Красноштан в інтерв'ю Delo.ua про невиправданість змісту вагонів-ресторанів:

"Вони [вагони-ресторани - НВ] відійшли у минуле, тому що це дорого і довго. Колись були цілі цехи харчування на кожній великій ділянці, був підрозділ, який займався їжею. Крім того, у вагонах-ресторанах є сенс, коли поїзд у дорозі 2-3 доби. Зараз в Україні найдовший рейс Ужгород-Лисичанськ - 32 години і 1,6 тис. км. Немає сенсу в цих потягах "відроджувати" вагони-ресторани".

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X