Як вугілля, видобуте на окупованому Донбасі, перетворюють на «російське» — розслідування
Видобуте в копанках ОРДЛО вугілля змішують з російським і продають до Європи і України через фірми, зареєстровані в Південній Осетії
Антрацит, видобутий у копанках тимчасово окупованих територій Донбасу, продають під виглядом російського через компанії, формально зареєстровані на території невизнаної Південної Осетії.
Про це пишуть Томаш Фьорро, Кароліна Бака-Погоржельська і Міхал Потоцький — автори журналістського розслідування Як вугілля з окупованого Донбасу потрапляє до Польщі, Чехії, Словаччини.
Схема легалізації працює наступним чином: вантажні вагони, що перевозяться з контрольованих бойовиками територій, заповнюють вугіллям з копанок не до кінця. Після прибуття до РФ донбаське вугілля «розбавляють» російським, щоб приховати його походження.
«Вугілля з різних родовищ має хімічні особливості, за якими можна визначити його приблизне походження. Наприклад, антрацит, що видобувається у Сибіру, є одним з найчистіших у світі. Він містить приблизно 0,5−0,6% сульфітів, в той час як донбаський містить понад 1%. Перекупники вирішують цю проблему таким чином: поїзд виїжджає з Донбасу заповнений вугіллям тільки на дві третини, а на російських станціях решта дозаповнюється паливом із абсолютно іншого регіону. Таким чином, вихідний хімічний склад нівелюється, і неможливо точно визначити походження навіть застосувавши хімічний аналіз», — пише словацький журналіст Томаш Фьорро.
Існування цієї схеми було підтверджено розслідувачем із декількох незалежних джерел, крім того журналіст особисто спостерігав і документував рух не до кінця заповнених поїздів із вугіллям на прикордонних із РФ залізничних станціях.
«Тільки в кінці липня 2019 року на станції (Успенка, Ростовська область РФ, кордон з Україною, — ред.) було зареєстровано 7757 вагонів. Протягом одного дня — 20 липня — тут пройшло 5258 вагонів», — пише журналіст.

При цьому в схемі поставок фігурують торговельні суб'єкти, які формально належать компаніям, зареєстрованим у Південній Осетії
«Росія офіційно визнала існування Південної Осетії в якості міжнародного суб'єкта після війни в 2008 році. При цьому „республіки“ Донбасу не визнає навіть Росія. Таким чином, донецькі і луганські компанії реєструються в Південній Осетії, що дозволяє їм офіційно працювати на всій території Російської Федерації і виходити на міжнародні ринки. Це шлях, яким українські сепаратисти, які формально перебувають під ембарго ЄС, потрапляють до цивілізованого світу, експортують до нього свою продукцію і функціюють, як будь-який інший економічний суб'єкт в будь-якій точці світу. Таким чином, компанії, зареєстровані в Південній Осетії, є посередниками в легалізації торгових і фінансових потоків, оскільки неможливо відправляти міжнародні банківські перекази безпосередньо на Донбас», — йдеться в розслідуванні.

Як пишуть журналісти, в Південній Осетії ланцюг посередників тільки починається: осетинські компанії належать офшорним компаніям з Великобританії та з інших безподаткових гаваней, що не дозволяє легко відстежити їх реальних власників — проросійських олігархів. Потім до ланцюжку входять десятки російських посередників — вугільних брокерів. Вони зазвичай торгують як легальним, так і нелегальним вугіллям і забезпечують вищезгадані перевантаження і досипання легального вугілля на російських залізничних станціях. Від них партії направляються реальним російським компаніям, що здійснюють зовнішньоторговельні операції.
Повну версію статті Як вугілля з окупованого Донбасу потрапляє до Польщі, Чехії, Словаччини читайте на НВ Бізнес.