Як китайська компанія може нашкодити ДТЕК Ріната Ахметова

7 травня 2019, 19:48
Автор: Артем Ільїн

Китайська Sany Heavy Equipment хоче заборонити експлуатацію обладнання, яке купив ДТЕК Ріната Ахметова. Вони вважають, що постачальник цих комбайнів вкрав документацію для сертифікації в Україні

Сьогодні Чжан Чжіхонь, генеральний директор китайської машинобудівної компанії Sany Heavy Equipment, розповів про конфлікт з енергетичним холдингом Ріната Ахметова - ДТЕК.

Відео дня

Нібито вугільні компанії, які входять до її складу, купили два прохідницькі комбайни в іншого китайського виробника, а ввели в експлуатацію під виглядом обладнання Sany. «Остання інформація, яку ми отримали, виглядала так: вони купили китайську техніку майже в два рази дешевше, ніж наша ... Особливо неприємним для нас було те, що цю техніку вони завезли в Україну і отримали дозвіл Держпраці (Держслужба по вопросам праці - ред. ) на експлуатацію під нашими документами », - цитується Чжан Чжіхонь.

Крім того, топ-менеджер китайської компанії заявив, що один з двох куплених комбайнів пропрацював лише місяць. «З того моменту мучаться, не можуть налагодити роботу. Вийшло, що ДТЕК купила мотлох», - резюмував бізнесмен.

НВ Бізнес вирішив з'ясувати причини таких емоційних висловлювань, та чи дійсно енергокомпанія Ріната Ахметова купувала і вводила в експлуатацію гірничу техніку, використовуючи чужу документацію.

У прес-службі ДТЕК на запит НВ Бізнес відповіли, що компанія купує на конкурентній основі машинобудівну техніку, яка відповідає всім гірничо-геологічним умовам. «У 2017 році нами було придбано два прохідницькі комбайни EBZ-160 виробництва «Xiangtan Huaxing Material Co., Ltd.», Китай. Контракт виконаний сторонами в повному обсязі, жодних претензій з боку митних органів не було», - відповіли в ДТЕК. При цьому в найбільшому приватному енергохолдингу України відзначили, що комбайни на даний момент знаходяться в експлуатації і питань щодо них немає.

Техніка експлуатується на шахтах об'єднань Добропіллявугілля і Павлоградвугілля.

На сайті Xiangtan Huaxing Material Co. йдеться, що компанія розпочала діяльність в 1991 році, але до 2015 року працювала виключно на внутрішньому ринку КНР. А серед експортних напрямків окремо згадується співпраця з Україною, зокрема, з компанією ДТЕК. Також є новина про успішне постачання в Україну двох прохідницьких комбайнів, але чомусь вказана інша модель - EBZ-200.

Також цікаво, що при пошуку в інтернеті за назвою моделі можна знайти і інших китайських виробників прохідницьких комбайнів, що використовують індекс EBZ-160. У тому числі така модель є і у Sany Heavy Equipment, яку на початку 2010-х постачали в Україну.

У Sany є свій комбайн EBZ-160 (Фото: Sany)
У Sany є свій комбайн EBZ-160 / Фото: Sany

У повідомленні Xiangtan Huaxing Material Co. відзначається, що введення в експлуатацію двох одиниць такої техніки в Україні дозволило експортному відділу почати переговори про постачання ще однієї партії видобувного обладнання вартістю $ 23 млн.

У компанії є офіс в Києві, який очолює Тетяна Гараева. З нею не вдалося зв'язатися по телефону, вказаному на сайті. Однак на одному з сервісів з підбору персоналу є її резюме, в якому зазначено, що з 2012 по 2014 рр. вона працювала в ТОВ «Сані Україна, важке устаткування», а з 2015 року - є регіональним менеджером з продажу Xiangtan Huaxing Material Co. Містом проживання зазначений райцентр Бородянка у Київській області.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Ця інформація цікава тим, що крім припинення постачання на адресу ДТЕК з 2017 року, в Sany Heavy Equipment заявили, що їхня дочірня компанія судиться в Україні. «ТОВ "Сані Україна, важке устаткування" судиться з ними (з контексту інтерв'ю виходить, що суд іде з ДТЕК - ред.). Найближчим часом очікуємо рішення суду, яке зупинить дозвіл Держпраці і зобов'яже їх підняти обладнання на поверхню шахти», - заявив Чжан Чжіхонь.

Однак в ДТЕК заперечують порушення правил сертифікації при розмитненні та введенні в експлуатацію обладнання. «Наш контракт повністю в рамках законодавства», - підкреслили в прес-службі ДТЕК.

Журналісту НВ Бізнес в Єдиному державному реєстрі судових рішень вдалося знайти рішення Окружного адміністративного суду міста Київ від 26 березня 2019 року про закриття судового провадження за позовом ТОВ "Сани Україна, важке устаткування" до Головного управління Держпраці в Київській області. У ньому позивач вимагає визнати протиправним і скасувати рішення відповідача про видачу Дозволу №2604.17.32 від 19 грудня 2017 року, тому що цей дозвіл видано ТОВ «САНІ» «на підставі вкраденої, на думку позивача, документації, а тому порушує інтелектуальні права позивача» .

Згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських об'єднань Міністерства юстиції України, ТОВ «САНІ» (код ЄДРПОУ 37257260) зареєстровано в смт. Бородянка Київської області. Його засновником є громадянин КНР Чень Синь Цзи, а директором - Тетяна Гараева. Нагадаємо, що людина з таким же ім'ям є представником Xiangtan Huaxing Material Co. в Україні.

Однак адмінсуд закрив провадження, оскільки справу потрібно розглядати за правилами господарської юрисдикції, а не адміністративного судочинства. Тому не виключено, що «дочка» Sany Heavy Equipment подасть новий позов, але вже в господарський суд.

Про що ж можуть свідчити ці заяви і суди? З кінця 2017 ДТЕК є власником машинобудівних активів групи СКМ Ріната Ахметова, які раніше були самостійним холдингом - Corum Group. І сьогодні ДТЕК є найбільшим гравцем на ринку машинобудування України.

Водночас Sany Heavy Equipment в партнерстві з українським бізнесменом Віталієм Кропачовим вже виграли кілька тендерів на постачання обладнання для держшахт, та анонсували плани щодо створення власного виробництва в Україні. Можна припустити, що публічна перепалка і суди - це елементи конкурентної боротьби за клієнтів як в нашій країні, так і інших регіонах, на які можна поставляти техніку, зібрану в Україні. Крім того, позитивне рішення суду на користь Sany Heavy Equipment дозволить завдавати удару по китайським конкурентам, які постачають техніку в Україні за допомогою колишніх співробітників Sany.

Ну а поки ДТЕК вимагає від конкурента спростувати слова про придбання неякісної техніки і погрожує подати на нього в суд для захисту честі та ділової репутації.

Показати ще новини
Радіо НВ
X