Європа виступила за збереження транзиту газу через Україну - Міненерго
Про це повідомила прес-служба Міненерго.
Відповідна заява була озвучена уповноваженими представниками ЄС і секретаріату Енергоспівтовариства під час XXII газового форуму, який проходив 19-20 вересня в Любляні (Словенія).
Також на форумі обговорювалися питання ціни на газ для населення і підприємств теплокомуненерго.
"Секретаріату Енергоспівтовариства все одно, яка ціна газу для споживачів, на які покладено спеціальні зобов'язання в Україні, головне щоб за даною ціною запрацював ринок і не було монополії", - заявив директор департаменту нафтогазового комплексу Міненерго Олександр Лісниченко.
Разом з тим глава секретаріату Енергоспівтовариства Янез Копач заявив, що тариф на розподілу газу в Україні найнижчий і не покриває реальних затрат, і тому дане питання потребує вирішення.
За словами Лисниченко головними посланнями на форумі були:
1. Попит на природний газ в Європі в найближчі 8 років буде тільки зростати.
2. Ринок газу Європи є найбільш цікавим для виробників газу. За експертними оцінками в 2020-2025 році, США зможуть поставити через систему LNG - терміналів близько 150 млрд куб. м. блакитного палива.
3. Окремі проекти транскордонної транспортування газу (наприклад проекти Північний потік) створюють монопольне утворення, яке вимагає жорсткого регулювання, оскільки вони знижують конкуренцію і створюють ринкових монстрів.
4. Досягненні умов (демонополізація ринку, запуск нового оператора ГТС, приріст видобутку, перенесення точки прийому російського газу на східний кордон, розширення коридору Північ-Південь, залучення міжнародних операторів до управління вітчизняною ГТС), дозволить створити в Україні повноцінний газовий хаб.
5. Україна не дивлячись ні на що, швидше за всіх в ЄС реформує газовий сектор.
Нагадаємо, віце-президент Європейської комісії з енергетичного союзу Марош Шефчович під час Ялтинської європейської стратегії заявив, що продовження транзиту газу через газотранспортну систему України після 2020 року є пріоритетом для Європейського Союзу.
Відзначимо, що діючий контракт Нафтогазу і Газпрому передбачає обов'язковий транзит російського газу через територію України до кінця 2019 року.
У кінці травня глава правління Газпрому Олексій Міллер заявив, що після січня 2020 року транзит газу через Україну буде знижений до 15 ммлрд куб. м. газу в рік.
У червні 2016-го Газпром запросив представників Нафтогазу України до Москви для обговорення питання транзиту газу в Європу після 2019 року.
Міністр енергетики РФ Олександр Новак також заявляв, що Росія готова зберегти частину транзиту газу через Україну, якщо це буде вигідніше, ніж постачати газ новими газопроводами: Турецьким потоком і Північним потоком-2.

При цьому, президент України Петро Порошенко ставить завдання перевести закупівлю Європоюросійського газу на східний кордон країни після 2019 року.
Нагадаємо, що транзит російського газу через українську газотранспортну систему у 2016 році зріс на 23% в порівнянні з 2015 роком - до 82,2 млрд куб. м.
На сьогодні Росія здійснює два проекти з будівництва (підготовки до будівництва) газопроводів, які транспортуватимуть газ в обхід території України. Це Північний потік-2, який йде по дном Балтійського моря, і Турецький потік - дном Чорного моря.
Газпром також має намір збільшити прокачування газу через діючий Північний потік-1, що намагаються оскаржити Нафтогаз і польська нафтогазова компанія PGNiG.