Європа виступила за збереження транзиту газу через Україну - Міненерго

25 вересня 2017, 11:50
Європейський Союз і секретаріат Енергетичного співтовариства (Енергоспівтовариства) публічно виступили за збереження транзиту газу через газотранспортну систему (ГТС) України

Про це повідомила прес-служба Міненерго.

Відповідна заява була озвучена уповноваженими представниками ЄС і секретаріату Енергоспівтовариства під час XXII газового форуму, який проходив 19-20 вересня в Любляні (Словенія).

Відео дня

Також на форумі обговорювалися питання ціни на газ для населення і підприємств теплокомуненерго.

"Секретаріату Енергоспівтовариства все одно, яка ціна газу для споживачів, на які покладено спеціальні зобов'язання в Україні, головне щоб за даною ціною запрацював ринок і не було монополії", - заявив директор департаменту нафтогазового комплексу Міненерго Олександр Лісниченко.

Разом з тим глава секретаріату Енергоспівтовариства Янез Копач заявив, що тариф на розподілу газу в Україні найнижчий і не покриває реальних затрат, і тому дане питання потребує вирішення.

За словами Лисниченко головними посланнями на форумі були:

1. Попит на природний газ в Європі в найближчі 8 років буде тільки зростати.

2. Ринок газу Європи є найбільш цікавим для виробників газу. За експертними оцінками в 2020-2025 році, США зможуть поставити через систему LNG - терміналів близько 150 млрд куб. м. блакитного палива.

3. Окремі проекти транскордонної транспортування газу (наприклад проекти Північний потік) створюють монопольне утворення, яке вимагає жорсткого регулювання, оскільки вони знижують конкуренцію і створюють ринкових монстрів.

4. Досягненні умов (демонополізація ринку, запуск нового оператора ГТС, приріст видобутку, перенесення точки прийому російського газу на східний кордон, розширення коридору Північ-Південь, залучення міжнародних операторів до управління вітчизняною ГТС), дозволить створити в Україні повноцінний газовий хаб.

5. Україна не дивлячись ні на що, швидше за всіх в ЄС реформує газовий сектор.

Нагадаємо, віце-президент Європейської комісії з енергетичного союзу Марош Шефчович під час Ялтинської європейської стратегії заявив, що продовження транзиту газу через газотранспортну систему України після 2020 року є пріоритетом для Європейського Союзу.

Відзначимо, що діючий контракт Нафтогазу і Газпрому передбачає обов'язковий транзит російського газу через територію України до кінця 2019 року.

У кінці травня глава правління Газпрому Олексій Міллер заявив, що після січня 2020 року транзит газу через Україну буде знижений до 15 ммлрд куб. м. газу в рік.

У червні 2016-го Газпром запросив представників Нафтогазу України до Москви для обговорення питання транзиту газу в Європу після 2019 року.

Міністр енергетики РФ Олександр Новак також заявляв, що Росія готова зберегти частину транзиту газу через Україну, якщо це буде вигідніше, ніж постачати газ новими газопроводами: Турецьким потоком і Північним потоком-2.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

При цьому, президент України Петро Порошенко ставить завдання перевести закупівлю Європоюросійського газу на східний кордон країни після 2019 року.


Нагадаємо, що транзит російського газу через українську газотранспортну систему у 2016 році зріс на 23% в порівнянні з 2015 роком - до 82,2 млрд куб. м.

На сьогодні Росія здійснює два проекти з будівництва (підготовки до будівництва) газопроводів, які транспортуватимуть газ в обхід території України. Це Північний потік-2, який йде по дном Балтійського моря, і Турецький потік - дном Чорного моря.

Газпром також має намір збільшити прокачування газу через діючий Північний потік-1, що намагаються оскаржити Нафтогаз і польська нафтогазова компанія PGNiG.

Показати ще новини
Радіо NV
X