Для запуску 4G у нас все готово - Євген Фрунза, технічний директор Vodafone Україна

22 серпня 2016, 13:02
Спецпроект
фотограф Наталья Кравчук

фотограф Наталья Кравчук

Мережу швидкісного зв’язку  3G в Україні почали розвивати лише минулого року. Та мобільні оператори стверджують, що зв'язок наступного покоління – 4G, який забезпечить ще швидший обмін інформацією, може з’явитися в Україні вже незабаром

Компанія Vodafone Україна нещодавно провела тестування 4G. Технічний директор оператора Євген Фрунза розповів, наскільки нова технологія може змінити ринок і чому Vodafone Україна розвиватиме 3G та 4G паралельно.

Відео дня

– Ви зайняли посаду технічного директора у травні цього року. Які персональні завдання та цілі компанія перед вами поставила?

– Головне завдання - висока якість голосового зв'язку та передачі даних, яка можлива тільки з розвитком мережі 3G за європейськими стандартами, якi суттєво перевищують українськi. Якiсть Vodafone повинна бути кращою, ніж в інших операторів.

– Яким чином Vodafone розвиває покриття мережі 3G?

– Ми не просто замiнюємо 2G обладнання на 3G – ми побудували нову мережу, встановили тисячi базових станцій, як на новій території, так і на наявних майданчиках, розширили транспортну систему, яка сьогоднi спроможна пропускати терабайти мобiльного трафiку, впровадили новiтнє програмне забезпечення. Без зайвої скромностi скажу: за технiчними параметрами мережа Vodafone не тiльки краща в Українi, але й бiльш сучасна, нiж мережi багатьох європейських країн.

– Чи є труднощі у процесі розвитку мережі 3G?

– Проблеми виникають із розміщенням нових базових станцій, під які важко знайти новi мiсця, особливо у великих мiстах.

Також є обмеження на будiвництво 3G у так званих конверсійних областях – Житомирськiй, Запорізькiй і Черкаськiй. Діапазон частот, який держава виділила під 3G, у цих областях використовують військові. Тож мобiльний і військовий зв'язок можуть заважати один одному. Тому армiю в цих регіонах потрібно перевести на обладнання, яке працюватиме в іншому діапазонi. Це реально, але потребує часу.

– Останнiм часом побiльшало аварiй у мобiльних мережах. Нещодавно без зв'язку опинились абоненти Київстару в Києвi та Одесi. Цi проблеми пов'язанi з переключенням на 3G?

– Коли йде замiна обладнання та тестування мережi, можуть виникати певнi складнощi, це правда. Але ми намагаємось бiльшiсть робiт проводити вночi, щоб це було максимально непомiтним для абонентiв. Що ж до аварii в Одесi, там було пошкоджено оптичний кабель. Перерiзали кабель нам i Київстару. Наш трафiк пiшов резервними каналами, тож у наших абонентiв зв'язок був. А от чому у КС не спрацювало резервування, яке є стандартною практикою у телекомi, я не знаю.

– Який відсоток території України сьогодні покриває мережа 3G від Vodafone та наскільки компанія планує її збільшити ?

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

– Ми вимірюємо покриття не площею території, а кількістю абонентів, якi живуть на цiй територiї. Сьогодні наша мережна покриває територію, де живе майже 50% населення України. В основному, це обласні та великi районнi центри.

До кінця року Vodafone планує підвищити покриття до 60%. Ми рухаємось «вглиб», наступний етап розширення - районнi центри, невеличкi населенi пункти й села.

Паралельно розвиваємо мережу у курортних зонах Херсонської, Миколаївської та Одеської області. Спеціально перед літнім сезоном Vodafone значно розширив покриття 3G у цих регіонах. За зростанням трафіка ми бачимо, що рішення було правильним.

– Розвивати мережу 3G ви почали пізніше конкурентів. Які фактори дозволили наздогнати конкурентів?

– Спочатку ми дещо програвали конкурентам у темпі розширення мережі. Але це була наша свiдома позиція - будувати заради якості, а не сумнівної «першості». Наша стратегія – забезпечити килимове покриття з акцентом на якiсть. Ми не женемося за кількістю населених пунктів, і зараз, за прикладом інших операторів, бачимо, до чого призводить поспіх: постійних збоїв, відсутності покриття та належної швидкості 3G і, як наслiдок, невдоволення абонентів. Той, хто поспішив, тепер вимушений перебудовувати свою мережу. Мережа 3G - це величезнi iнвестицiї, тож наша стратегiя полягає у тому, щоб використовувати цi iнвестицiї розумно, будувати правильно вiд самого початку, аби не переробляти потiм.

– Нещодавно ви провели тестування технології LTE, яке дозволяє розвивати зв'язок наступного покоління 4G. Навіщо проводити такі тестування, якщо мережа 3G ще не розвинута повною мірою?

– Обладнання, яке ми зараз встановлюємо у мережі 3G, пiдтримує й стандарт LTE (4G ready), це дасть нам можливість інтегрувати технологію 4G швидко i без значних капіталовкладень. Для того, щоб перевiрити, наскiльки швидко можна здiйснити переключення на 4G, й проводяться тести. До кінця серпня ми повністю завершимо цей процес і оголосимо результати.

Також тестування необхідне для того, щоб держава змогла визначитись iз частотним дiапазоном, на якому буде впроваджуватись в Українi 4G.

– Наскільки реально запустити технології 4G у наступному році?

– Все залежить від того, коли держава виділить операторам частоти. Нам потрібна ліцензія. Впровадження 4G може відбуватися швидко – за шість місяців можна все виконати. З технічної точки зору у нас все готово.

Але потрібно пам’ятати, що смартфонів, які підтримують 4G, в Україні не так вже й багато. Проведу аналогію з автомобiльними шляхами. Немає сенсу будувати багатосмугову автостраду між умовними Івасюками і Бердичевом. Вистачить дороги на дві смуги, за умови, що вона якiсна та надійна. А широкі дороги мають бути між Києвом і Львовом, Харковом та Одесою. Отже 3G - це якісні дороги по всій країні, а 4G – це магістралі мiж великими містами. 4G мережi будуються там, де зосереджено щiльний трафiк.

– Наскільки ринок може змінитися після запуску 4G?

– Ринок змінився й ще буде змiнюватись внаслiдок впровадження 3G. Зараз формується звичка користуватися інтернетом щодня і всюди. Перехід до 4G не буде настільки відчутним, як це було з переходом на 3G. Але мережа 4G дасть поштовх до розвитку інноваційних напрямків, таких як «Інтернет речей».

– Яким чином ви будете розвивати конкурентні переваги Vodafone у технологічній площині?

– Ми будемо впроваджувати в Україні інноваційні технології, з якими працює Vodafone на інших ринках. Наша компанія – світовий гравець №1 у технологічному аспекті. Vodafone бере участь у розробці багатьох нових технологій, зокрема й стандарту 5G, який планують ввести у комерційну експлуатацію до 2020 року.

Європейський офіс підказує нам, яке обладнання, якi рiшення використовувати найкраще. Україна впроваджує 3G, коли у свiтi вже накопичено великий досвiд, тому ми маємо змогу не повторювати помилки, які допускали ті, хто починав освоювати цю технологію 5-10 рокiв тому. Ми використовуємо функціонал, який добре виправдав себе на інших ринках.

– Наскільки захищеними є персональні дані абонентів Vodafone?

– Ми зберігаємо масив даних про абонентів протягом тривалого часу. Всі ці дані – це окрема ІТ-система. Тому ми побудували data-центри, які за потужністю і рівнем безпеки нічим не відрізняються від data-центрів Google чи Microsoft.

Ми інвестуємо мільйони доларів у підвищення рівня безпеки нашої мережi та захист персональних даних. Адже, якщо люди вiдчують, що їхні персональні дані під загрозою, вони підуть від нас.

Коли Vodafone заходив на український ринок, то вимагав аудиту інформаційної безпеки даних. Угода би не відбулась, якби у цьому контексті були проблеми.

Показати ще новини
Радіо NV
X