Як обрати свого адвоката?

19 листопада 2018, 07:45
Позиція

Бізнес нерідко відмовляється від захисту своїх прав, побоюючись дорожнечі послуг адвокатів. Але якісну правову допомогу можна отримати і за адекватною ціною. Справедливість же безцінна.

«Якісна правова допомога не завжди надмірно дорога. Треба лише знайти свого адвоката» —

Богдан Устименко

Те, що підприємницька діяльність здійснюється на свій ризик, випливає з її законодавчого визначення, проте завжди передбачалося, що в ньому мова йде про економічні фактори. На перевірку виявляється, що заняття своєю справою в Україні пов’язане з багатьма неекономічними ризиками і може мати наслідком навіть кримінальне переслідування. Які ризики існують, як бізнесмен може захистити себе і компанію, кому довірити цю місію, розповідає адвокат Богдан Устименко

Відео дня

— Які загрози сьогодні найбільш актуальні для українського бізнесу?

— Вітчизняні підприємці сьогодні як ніколи вразливі. Вони несуть великі ризики, як економічні, так і кримінально-правові. Якщо ще чотири роки тому найстрашніше, що могло трапитися з бізнесменом, — це податкова перевірка, то зараз ризики куди серйозніші.

Анексія і окупація частини українських територій стали причиною своєрідного правового вакууму, в якому захистити себе вкрай непросто. Так, з одного боку, багато компаній, зокрема державні корпорації, зазнали колосальних збитків через експропріацію їхнього майна на територіях, що не контролюються офіційною українською владою. Рахунок йде на мільярди доларів США. І цей прибуток замість українських компаній отримують незаконні формування, контрольовані країною-агресором.

Я переконаний в тому, що за справедливість можна і потрібно боротися

З іншого боку, на і так постраждалому бізнесі мародерствують правоохоронні органи. Можу судити за своєю практикою: одне з джерел найбільш серйозних проблем підприємців – прокуратура, поліція, СБУ, які використовують свої повноваження в «неслужбових» інтересах. Їх незаконній діяльності сприяє відсутність справедливого суду, побоювання суддів виносити виправдувальні вироки, а також наше законодавство, яке непропорційно змінено і посилено під слушним приводом боротьби з тероризмом.

Сьогодні всі, у кого на непідконтрольних територіях залишилося будь-яке майно, зареєстровані підприємства, є будь-який зв’язок з ними, ризикують отримати кримінальне провадження за статтею, пов’язаною з фінансуванням тероризму або участю в терористичній діяльності. Висунення такої підозри майже гарантує взяття під варту, оскільки альтернативного запобіжного заходу Кримінальний процесуальний кодекс за цими статтями не передбачає.

— Що з цим можна зробити?

— З правоохоронцями? У глобальному плані не обійтися без усвідомленого політичного рішення і зміни в розумінні співробітниками цих органів своєї місії в державі. Але зараз це звучить утопічно, а тому бізнесу треба подумати про захист. Перш за все важлива превентивна робота, і для її проведення необхідно відразу звертатися за допомогою до фахівця. Треба провести повний аудит внутрішніх і зовнішніх ризиків, перевірити всіх контрагентів, тобто потурбуватися про максимально чисту репутацію компанії.

Стратегічно невірно починати пошуки адвоката, коли виникає якась проблема, і тим більше, коли самостійно не вдалося знайти вихід. Це здорожує і вартість послуг фахівця, і загальну ціну спору. Мені імпонує підхід іноземних компаній, коли кожна щонайменше значима дія відбувається тільки після узгодження з адвокатом. Превентивні заходи мають велике, часом вирішальне значення для захисту бізнесу.

— З нашими органами, на жаль, все зрозуміло. Цікаво, що може зробити окремо взята компанія, яка постраждала внаслідок агресії, проти Росії?

— Я переконаний в тому, що за справедливість можна і потрібно боротися, навіть якщо у тебе невеликий бізнес, навіть якщо порушник — одна з найсильніших країн у світі. І для цього є правові інструменти. Так, будь-яка компанія, потерпіла від незаконної експропріації свого майна в Криму, може звернутися з позовом до арбітражу або суду на підставі статті 5 Угоди між Урядом Російської Федерації і Кабінетом Міністрів України про заохочення і взаємний захист інвестицій від 27 листопада 1998 року. Цією нормою прямо передбачено, що будь-яка експропріація можлива тільки за умови «швидкої, адекватної та ефективної компенсації» за «ринковою вартістю експропрійованих інвестицій», а в разі зволікання може бути застосована пеня за весь час до здійснення виплати.

Українським (приватним і державним) компаніям замість того, щоб просто скаржитися на збитки, необхідно застосувати всі можливі інструменти правового захисту. Це важливо зокрема для правильної оцінки світовою спільнотою конфлікту і позиції кожної держави в ньому.

Тим більше що вже є успішна для українських компаній судова практика. У суперечці «Everest Estate LLC and Others v. Russia» Постійна палата Третейського суду (Permanent Court of Arbitration, PCA), розташована в Гаазі (Нідерланди) встановила, що були порушені права 18 українських компаній, які володіють власністю в Криму, внаслідок незаконної експропріації російським урядом готелів, квартир та іншої нерухомості. Суд постановив, що потерпілим належить приблизно 159 млн доларів США (плюс судові витрати) за таке порушення міждержавної двосторонньої угоди. Перешкодою для масової подачі подібних позовів є висока ціна послуг іноземних адвокатів, яких, як правило, наймають компанії, які зазнали збитків через експропріацію.

— Дійсно, реальність така, що, компаніям, які зазнали збитків, доводиться нести додаткові витрати, щоб (можливо) отримати відшкодування. Зокрема й на правову допомогу, а це дорого.

— Бізнес нерідко відмовляється від захисту своїх прав з економічних міркувань (витрати можуть не окупитися чи нема коштів для їх покриття), списуючи збитки на економічні ризики. Однак якщо ми говоримо про міжнародні арбітражі і трибунали, то можна розраховувати на справедливе рішення і забезпечення його виконання.

Що стосується вартості послуг адвокатів, то на юридичному ринку діють ті ж закони, що й на ринку в цілому. І дорожнеча послуг не завжди гарантує якість. Безумовно, що якісні послуги не повинні коштувати дешево, але правову допомогу на високому рівні можна отримати і за адекватною ціною. Справедливість же безцінна.

— На що слід орієнтуватися при виборі свого адвоката?

— Перш за все необхідно звертати увагу на кваліфікацію адвоката і досвід ведення справ. Розмір компанії, в якій працює адвокат, або її відсутність не повинні мати вирішального значення. Якщо мова йде про захист від неправомірних кримінальних переслідувань — треба шукати фахівця в кримінальному праві, якщо потрібно представництво за кордоном, важливо, щоб юрист мав досвід роботи у відповідних процесах. Для бізнесу буде комфортно, якщо цими якостями буде володіти одна й та сама особа. Ще один важливий момент — володіння англійською мовою на високому рівні. Без цієї здатності юрист не зможе надати послугу на належному рівні, якщо суперечка виходить за межі України.

Місця в національних та іноземних рейтингах, реклама та інші маркетингові ходи вторинні. Головне — досвід. Запитайте про нього у адвоката, з яким плануєте підписати договір, і, повірте, хороший адвокат не буде обурюватися, почувши таке запитання.

Остерігайтеся навіть «найдосвідченіших професіоналів», які запевняють, що 100% виграють справу

Остерігайтеся навіть «найдосвідченіших професіоналів», які запевняють, що 100% виграють справу. Хороший адвокат може лише грамотно спрогнозувати результат справи і її можливі наслідки.

— Наскільки виправдана орієнтація українських політиків і бізнесменів на іноземних адвокатів, коли справа стосується міжнародного арбітражу з економічних питань або зняття з розшуку Інтерполу у кримінальних провадженнях?

— Не завжди звернення по допомогу до іноземних юристів гарантує отримання послуги вищої якості, ніж звернення до українських, але завжди обходиться дорожче. ЗМІ нерідко пишуть про надзвичайні суми, які наші політики і бізнесмени платять адвокатам з Великої Битанії і США за послуги з представництва в міжнародних організаціях, — сотні і тисячі доларів на годину. Можливо, це плата «за бренд», якого немає на міжнародному рівні у більшості українських адвокатів, проте ми не поступаємося.

— Ви домоглися зняття з розшуку колишнього заступника міністра доходів і зборів. Що було ключовим в цьому кейсі?

— У рішенні комісії з контролю за файлами Інтерполу значиться, що переслідування мого клієнта політично мотивоване, а це прямо суперечить принципам роботи Інтерполу. До слова, в тій справі ми домоглися зняття клієнта з розшуку в значно коротші терміни, ніж зазвичай такий результат дають іноземні колеги. Не кажучи вже про тих клієнтів, оголошення яких Національною поліцією в міжнародний розшук нам вдалося легально заблокувати. Погодьтеся, для цього варто найняти українського адвоката.

— Приступаючи до роботи із захисту бізнесу, з чого ви починаєте?

— З вивчення свого клієнта. Важливо розуміти, на чому заснована його діяльність, хто він такий в юридичному сенсі. Так виявляються можливі внутрішні ризики. Наприклад, порушення при реєстрації компанії або нечіткі формулювання в статутних документах. Також значну частину роботи треба присвятити вивченню основних контактів клієнта — постачальників / покупців, щоб виявити зовнішні вразливості. Важливі всі юридичні документи, підписані клієнтом.

Потім, з огляду на ці вразливості, розробляється стратегія захисту: що можна змінити, які сегменти «прикрити» ефективними доказами правомірності дій та інше. Важливо підготуватися до того, що у відкритій суперечці «бити» будуть по найслабших місцях. Незалежно від того, хто твій опонент — контрагент, прокуратура або якась держава.

У цьому юриспруденція схожа на спорт. І заняття спортом, впевнений, допомагає кожному юристу в професійній діяльності. Коли ти виходиш на татамі, важливі дві речі. Перша — ти повинен бути впевненим, що переможеш. Друга — ти повинен знати, що робити технічно в будь-якій ситуації, яка б не виникла. Тактика боротьби однакова всюди: з одного боку, треба добре вивчити суперника, з іншого — закрити всі свої слабкі місця, розрахувати сили, щоб виграти. Треба чітко знати, як ти будеш починати поєдинок і як ти будеш його завершувати. Я так вигравав всі свої поєдинки, включно з фінальним у Токіо (Японія) на Відкритому чемпіонаті Азії з джиу-джитсу в цьому році.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X