Як реформувати український паливно-енергетичний комплекс, – Перша Шпальта

2 жовтня 2017, 13:35
Щороку на початку опалювального сезону в Україні говорять про те, скільки в нас накопичено газу та вугілля

А що б сказали британці, як би їх уряд заявив, що їх країна готова до опалювального сезону на 97,6%? Таке повідомлення викликало б здивування не тільки в Об’єднанному Королівстві, але й в більшості розвинутих країн світу. Адже там є ринок, на якому цим опікуються приватні компанії, а не уряд. Вони конкурують один з одним, що призводить до зниження цін та покращення послуг. В Україні все поки що зовсім інакше.

Відео дня

На жаль, наш ринок енергетичного вугілля занадто концентрований. "З боку виробників ДТЕК займає 90% ринку енергетичного вугілля. З боку споживачів той же ДТЕК займає близько 80%. Фактично ми маємо одного великого гравця, який із боку попиту, і з боку пропозиції присутній на цьому ринку. Відповідно, ринкові ціни за таких умов на нашому ринку взагалі не мають сенсу", - переконаний Олександр Паращій, керівник аналітичного департаменту інвестиційної компанії Cоncorde Capital.

Олександр Нарбут, президент Київського інституту енергетичних досліджень, каже що на тому ж газовому ринку, на жаль, поки що ситуація неконкурентна, особливо в частині постачання послуг для домогосподарств і теплоенергетики, тобто там, де є субсидії. "Тому що існують так звані PSO, які визначають НАК Нафтогаз України і облгази як компанії, які забезпечують постачання газу саме цій категорії споживачів. Умови там не є конкурентні. Відповідно, ніхто з приватних компаній, з інших компаній не прийде", - пояснює Ольга Бєлькова, член комітету з ПЕК Верховної Ради.

Якщо говорити про ринок електроенергії, то зробити тут ще доведеться чимало. Оскільки модель функціонування ринку тільки-тільки була позначена в законі Про ринок електроенергії. "Та поки що більшість регуляторно-нормативних актів другого рівня не підготовлені", - каже Нарбут.

Такоже у програмі Перша Шпальта в ексклюзивних інтерв'ю заступник міністра енергетики Наталя Бойко і генеральний директор компанії ДТЕК Максим Тимченко, роскажуть про те, які зміни очікують український ПЕК напередодні опалювального сезону.

Крім того, Андрюс Кубілюс, колишній прем'єр-міністр, а нині депутат парламенту Литви (один з авторів так званого плану Маршалла для України) та Іван Міклош, голова стратегічної групи радників з підтримки реформ в Україні, розкажуть, що дасть план Маршалла Україні.

А блогер і діловий журналіст Денис Безлюдько на завершення випуску перевіряє український бізнес – наскільки він стійкий до забобонів.

Програма Перша Шпальта виходить на каналі UA:Перший у партнерстві із журналом Новое Время.

Показати ще новини
Радіо NV
X