Залізне золото. Чому канадська компанія готова вкласти $1 млрд в українську металургію, але чекає вже 10 років

25 липня 2020, 10:17
НВ Преміум

Канадська компанія Black Iron змінила легенду американського ТБ на українського топ-чиновника, щоб видобувати залізну руду в Кривому Розі і інвестувати в Україну понад $1 млрд, пише журнал НВ.

Н а початку року президент Володимир Зеленський запропонував новацію: іноземним інвесторам, які збираються вкласти великі суми в Україну, надавати так звану няню — спеціального держменеджера, який допомагав би вирішувати проблемні питання. Зараз відповідний законопроєкт навіть зареєстрований у Верховній Раді.

Відео дня

Але перша «інвестняня» вже існує: це Ігор Жовква, заступник голови Офісу президента (ОП), який допомагає канадській компанії Black Iron, яка цікавиться залізорудним виробництвом на батьківщині Зеленського, у Кривому Розі.

В ОП не відповіли НВ на запитання, чим саме допомагає і допомагатиме канадцям Жовква. Але в інтерв'ю заокеанській Globe and Mail сам український президент заявив щодо Black Iron: «Вони не могли зайти в Україну. Зараз ми це питання майже вирішили. Міністерство оборони працює з нашим Міністерством економіки, вже знайшли це місце [для будівництва канадцями гірничо-збагачувального комбінату (ГЗК)]».

Дійсно, канадська «справа» розтягнулася майже на десятиліття і зрушила з мертвої точки лише за останній рік: Black Iron підписала меморандум із міжнародною корпорацією Glencore про проведення перемовин із фінансування першої черги будівництва ГЗК, а потім — ще й з українським Міноборони з питання виділення під виробництво ділянки 1.263 га, яку використовує відомство.

І назва Black Iron стала частіше звучати з вуст Зеленського на різних подіях: наприклад, на зустрічі з канадським прем'єром Джастіном Трюдо у липні 2019-го або на засіданні Economic Club of Canada в Торонто, де український лідер пообіцяв сприяти реалізації настільки великого виробництва на своїй малій батьківщині.

Якщо Black Iron дійсно все вдасться, то її проєкт стане однією з небагатьох серйозних іноземних інвестицій у вітчизняне виробництво — канадці планують вкласти в Україну $1,2 млрд. Водночас їхня ідея, термін реалізації якої становить 17 років, робиться з нуля, каже Михайло Бечкало, виконавчий директор UkraineInvest, агентства із залучення інвестицій.

Проєкт передбачає будівництво сучасного кар'єра, збагачувальної фабрики та залізничної колії. Внаслідок заокеанські бізнесмени створять 700 нових робочих місць на своєму підприємстві й ще 2 тис. — у суміжних галузях.

Потенційні податкові надходження у вітчизняний бюджет за майже 20 років роботи компанії оцінюються у $2,2 млрд. Black Iron уже вклала у свою українську ідею близько $70 млн.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X