По допомогу до агресора? Чи буде Україна взимку закуповувати електроенергію в Росії і Білорусі - позиція Міненерго
У разі дефіциту електроенергії взимку 2021/2022 Україна може відновити її закупівлі в Росії або Білорусі. Заборона на імпорт з цих країн діє до кінця листопада. Що кажуть в Міністерстві енергетики? (Уточнено)
Якщо українська теплова енергетика не зможе забезпечити власні потреби у вугіллі, то один з найпростіших сценаріїв вирішення потенційної енергокризи — відновити імпорт е/е з Росії або Білорусі. Про це йдеться в статті На мінімалках. Скільки вугілля накопичили українські ТЕС, і чи може це призвести до віялових відключень взимку, яку опублікував НВ Бізнес.
Однак таке рішення проблеми матиме величезні негативні політичні та репутаційні наслідки для української влади. «Україна зробила свій геополітичний вибір — повністю відключитися від російської і білоруської енергосистем. Тому повернення імпорту буде нелогічним і непослідовним кроком в контексті євроінтеграції», — пояснює Юрій Власенко, перший заступник Міністра енергетики України.
Справа в тому, що наступної зими українська енергосистема має певний час пропрацювати в ізольованому режимі від енергосистем Росії та Білорусі. Це необхідно для подальшої повної синхронізації України з європейською енергосистемою ENTSO-E.
Тому, за словами Власенка, Міненерго виступає категорично проти відновлення імпорту з РФ і Білорусі. «На початку року після звернення міністра НКРЕКП заборонила імпорт з цих країн», — нагадує чиновник.
Ці обмеження зафіксовані постановою НКРЕКП № 853 від 26 травня 2021 року. Фактично, це заборона, яка діє з 27 травня 2021 року. Нещодавно її продовжили до кінця жовтня. Питання подальшої заборони знаходиться в руках регулятора і Кабміну.
Слід зазначити, що великі обсяги дешевої російської чи білоруської електроенергії приведуть до зниження цін і формування маржинального збитку в українських виробників електроенергії.