Хлібний рік: експорт української пшениці подвоївся

15 серпня 2016, 18:37
1986
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Хлібний рік: експорт української пшениці подвоївся - фото

Фото: pixabay / josealbafotos

Врожайність пшениці в цьому році збільшилася до 42 ц/га

У січні-липні 2016 року Україна експортувала 7,1 млн тонн пшениці, повідомила Державна фіскальна служба. А згідно з даними Держстату, це на 93% більше, ніж за аналогічний період минулого року

І, незважаючи на падіння середньої експортної ціни з $188/т у січні-липні 2015-го до $157/т цього року, експорт української пшениці збільшився до $1,1 млрд (+61%).

Також, згідно з даними ДФС, найбільшим імпортером української пшениці став Єгипет. Туди українські аграрії відправили 19,5% від загального обсягу на $217,9 млн. Далі розташовуються Індонезія та Бангладеш, до яких було поставлено пшениці на $157,8 млн (14%) і $135,7 млн (12%).

Такі високі обсяги експорту пшениці цього року пов'язані з рекордним урожаєм, пояснює начальник управління трейдингу Державної продовольчо-зернової корпорації України Роман Русаков. За попередніми оцінками, в 2015/16 маркетинговому році (липень-червень) він склав 26,5 млн тонн.

А минулорічне зростання врожаю пшениці пов'язане зі збільшенням посівних площ під неї на 13%, додає аналітик ІК Dragon Capital Наталія Шпигоцька. Таким чином експортери збільшували обсяги поставок.

Другою причиною збільшення експорту став активний попит на українську пшеницю фуражну. За словами директора департаменту зовнішньої торгівлі групи Агротрейд Олени Кириченко, Україна стала практично єдиним джерелом експорту фуражної пшениці у великих обсягах, позаяк Росія практично не експортує її, а країни Східної Європи більше орієнтовані на постачання продовольчої пшениці.

Таку думку поділяє і аналітик зернових ринків компанії Проагро Ярослав Левицький. За його словами, активні закупівлі української фуражної пшениці були з боку Таїланду, де її використовують як корм для худоби.

Раніше Таїланд купував кукурудзу, продовжує Левицький, але через падіння світових цін на пшеницю почалися активні закупівлі саме цієї культури. А Україна змогла надати потрібний обсяг. Крім того, збільшив закупівлю української продовольчої пшениці Єгипет, який раніше купував її у Франції.

"Вперше за останні п'ять років пшениці було експортовано більше, ніж кукурудзи", – говорить Левицький.

За його прогнозами, зараз експорт пшениці може ще збільшитися. Незважаючи на скорочення посівів озимої пшениці, врожайність цьогоріч збільшилася до 42 ц/га, з 37 ц/га у 2015 році. Але в зв'язку з тим, що урожай цього року практично дорівнює минулорічному, в цілому експорт залишиться на тому самому рівні.

При цьому, перспективи зовнішніх поставок пшениці в України хороші, додає Кириченко. На ринку ЄС зараз існує недобір французької та німецької пшениці через погані погодні умови. Тобто квоти до Євросоюзу будуть заповнюватися ще активніше.

Втім, за словами Шпигоцької, навіть за збереження поточної врожайності до кінця збиральної компанії, обсяги експорту пшениці можуть скоротитися на 2-3 млн тонн (у 2015/16 МР було експортовано 16,9 млн тонн). У минулому МР в Україні залишалося близько 2,5 млн тонн перехідних запасів пшениці. Цьогоріч їх, швидше за все, не буде.

Журнал НВ (№10)

Момент істини

Шість головних претендентів на президентське крісло відповіли НВ на сім запитань — політичних, світоглядних і особистих

Читати журнал українською

ТОП 3

Фінанси

Вчора, 09:30

thumb img
Що з курсом. Хто зупинив девальвацію гривні і який прогноз після виборів
8854
Компанії/Ринки

Вчора, 19:56

thumb img
Ахметов виграв суд у держави і залишив собі Укртелеком
4425
Події

Сьогодні, 18:31

thumb img
Принципи перших. П'ять надихаючих історій відомих українок – про те, як досягти успіху
2688

Головне

Політика

Сьогодні, 23:29

thumb img
Інтерв'ю Соні Кошкіної Сергію Рахманіну в ефірі Радіо НВ – відео
Події

Сьогодні, 11:11

thumb img
СБУ розслідує пропажу секретної інформації щодо кандидатів на пост директора НАБУ
Погляди

Сьогодні, 21:10

thumb img
26 березня: Вороги народу по-американськи