Нова битва за врожай. Як українські агрокомпанії воюють з глобальним потеплінням і чи є шанси на перемогу

18 жовтня 2020, 10:39
NV Преміум

Українські агрокомпанії увірвалися у виснажливі перегони з підвищення ефективності свого бізнесу, який потерпає від глобального потепління, пише журнал НВ.

В літку 2020 року в Києві зафіксували відразу шість температурних рекордів, а сам сезон шкільних канікул став найспекотнішим від 1881-го. І якщо ще кілька років тому хтось сумнівався, що зміна клімату — реальність, то нині навіть найзавзятіші скептики повірили в це.

Відео дня

Всю серйозність кліматичних змін відчув на собі вітчизняний аграрний сектор. Весняні заморозки зіпсували врожай ферм, які займаються ягодами і фруктами, а літня посуха істотно знизила врожайність основних зернових культур.

За умов змін клімату провідним агрокомпаніям не залишається нічого іншого, крім підвищення ефективності своєї роботи.

«Якщо порівнювати ефективність аграрного сектора країни з українським ринком 5−10-річної давності, то за цей час суттєво зріс як рівень інвестицій у технології, так і підтримка з боку держави», — каже Руслан Співак, директор управління мережею клієнтів середнього бізнесу в Райффайзен банку Аваль, який активно кредитує аграріїв.

Усі великі профільні компанії країни — МХП, Кернел, Астарта, ІМК, Укрлендфармінг — інвестують у підвищення ефективності виробництва, щоб витримувати конкуренцію на глобальному ринку. Оскільки в нього вони інтегровані капітально: акції деяких з основних вітчизняних агроструктур торгуються на світових біржах, а продукція масово йде на експорт.

«Частина українських компаній, здебільшого серед великих агрохолдингів, уже розуміє необхідність інвестування у нові технології й робить це, — зазначає Ольга Трофімцева, ексміністерка аграрної політики. — Але більшість виробників ще далекі від реального усвідомлення важливості таких інвестицій».

Рентабельність українських виробників залишається на рівні 20%, що є вельми непоганим показником. Але останні п’ять років вона продовжує знижуватися, підрахували в Райффайзен Банку Аваль. А чим нижча рентабельність — тим актуальнішими стають технологічні рішення для страхування ризиків.

Основний неконтрольований ризик для вітчизняного агросектора — погодний, впевнена Наталія Порвіна, директорка департаменту підтримки агробізнесу Креді Агріколь Банку. «Його неможливо спрогнозувати і попередити, і за негативних обставин вплив цього ризику може бути значним, — наголошує вона. — Відповідно і прибутковість може бути різною».

Показати ще новини
Радіо NV
X