Газпром заплатить. Санкції США збільшать витрати російського газового монополіста

4 серпня 2017, 09:47
Санкції США збільшать витрати російського монополіста Газпром на газопроводи в Європу

Так, Газпром ризикує отримати додатковий рахунок за експортні трубопроводи в Європу, над якими дамокловим мечем висітимуть санкції США, які загрожують розвалом схеми європейського фінансування та затримкою будівництва магістралей, пише Reuters .

Відео дня

Станом на середину червня Газпром встиг отримати від європейських партнерів майже €1,5 млрд у вигляді позики оператору проекту вартістю €9,5 млрд.

"Основний ризик пов'язаний з фінансуванням. Газпрому доведеться шукати додаткове фінансування на Північний потік-2, або самому фінансувати, або шукати гроші в інших місцях, в тому числі у азіатських партнерів", - вважає аналітик Райффайзенбанку Андрій Поліщук.

Але азіатське фінансування, якщо китайців вдасться умовити на проект в умовах санкцій, буде коштувати Газпрому дорожче, кажуть аналітики.

Якщо раніше Газпром не хотів брати гроші в Азії, тому що, швидше за все, умови були не дуже цікаві, то зараз може піти на це, і під той же газ, законтрактований по споруджуваному трубопроводі Сила Сибіру, отримати аванс у китайців під ставку вище, порівняно з тією, яку вони могли б знайти на ринку без санкцій, сказав Поліщук.

У липні Газпром попередив інвесторів, що санкції США можуть стати причиною затримки інвестицій в ряд проектів, і це може вплинути на їх завершення.

Україна, можливо, буде намагатися збільшити ставки транзиту - сьогодні Нафтогаз отримує від Газпрому близько $2 млрд на рік за транзит газу, але загроза зупинки транзиту мінімальна - це буде мати серйозні наслідки як для Нафтогазу, так і для Газпрому, сказав директор групи по природним ресурсів і сировинних товарів Fitch Ratings Дмитро Маринченко.

Ще одна можлива стаття збільшення витрат для Газпрому - це контракти з підрядними організаціями, які можуть залишити проект через побоювання санкцій або зажадати надбавки за ризик, кажуть аналітики.

Зволікання з газопроводом Північний потік-2 і другою ниткою Турецького потоку, які повинні бути збудовані до кінця 2019 року, коли закінчується контракт з Україною, можуть послабити переговорну позицію Газпрому з країною-транзитером російського газу до Європи, кажуть аналітики.

"Навіть якщо проекти подорожчають, а Газпрому доведеться самому їх фінансувати, він піде на це, тому що на кону - перспектива нового контракту з Україною", - пише видання.

Як зазначив Маринченко, введення санкцій проти Газпрому збільшує ймовірність того, що Північний потік-2, а також друга нитка Турецького потоку не будуть реалізовані до 2019 року.

"Це суттєво покращує переговорну позицію України щодо продовження контракту на транзит газу через територію України", - говорить він.

При цьому, Євросоюз виступив різко проти нових американських санкцій, які, на думку чиновників Європи, підривають енергетичну безпеку регіону, що споживає російський газ, і пригрозив відповідними заходами.

Нагадаємо, що Газпром збільшив транзит газу через трубопровід OPAL, який бере на території Німеччини газ з Північного потоку, в обхід України.

В кінці липня Німеччина зняла заборону на доступ Газпрому до газопроводу OPAL.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X