Помста Путіна. Газпром відмовився бронювати додаткове прокачування через Україну та Польщу на лютий
Газпром під час сесії бронювання газотранспортних потужностей на лютий не став обирати потужності польської ділянки газопроводу Ямал-Європа, а також додаткову транзитну потужність через Україну.
Про це свідчать дані аукціонів із бронювання потужностей ГТС України та Польщі, повідомляє Інтерфакс-Україна.
Компанія Оператор ГТСУ розподілила пропоновані потужності двома маршрутами: на газовимірювальній станції Суджа було запропоновано 9,8 млн кубометрів на добу, ще 5,2 млн кубів на добу — на ГІС Сохрановка. Всі вони залишилися незатребуваними.
У 2022 році у Газпрому діє довгострокове бронювання українських потужностей обсягом 40 млрд кубометрів за рік — це 109 млн кубів на добу.
Однак у січні концерн використовує ці потужності лише наполовину — середнє прокачування за 15 днів становить 53 млн кубів на добу.
Також Газпром відмовився бронювати на місяць уперед потужності польської ділянки газопроводу Ямал-Європа — було запропоновано 89 млн кубометрів на добу.
На січень концерн бронював потужності 19,3 млн кубометрів на добу, але поки що не користувався ними. У грудні 2021 року Газпром також не бронював на місяць і викуповував потужності за потребою на добових аукціонах.
Газопровід Ямал-Європа завдовжки понад 2 тис. км може прокачувати до 33 млрд кубометрів на рік. Польською 683-кілометровою ділянкою володіє спільне підприємство EuRoPol Gaz, він управляється національним газотранспортним оператором Gaz-System. Довгостроковий договір Газпрому на транзит через цю країну закінчився понад рік тому. З того часу його потужності розподіляються на основі аукціонного бронювання.
На газовий рік з жовтня 2020 по вересень 2021 Газпром забронював потужності Ямал-Європа на річному аукціоні, з жовтня 2021 вантажовідправник волів бронювати потужності газопроводу помісячно, з грудня — подобово. З 21 грудня російський монополіст повністю перестав бронювати потужності магістралі на добових аукціонах.
При цьому президент РФ Володимир Путін заявляв, що стабілізувати поставки газу до Європи може запуск газопроводу Північний потік-2. На даний момент ця магістраль не сертифікована для роботи у Німеччині та ЄС.
Раніше повідомлялося, що країни Європи вже до 10 січня відібрали зі своїх підземних сховищ понад половину всього газу, закачаного у 2021 році.
Спотова ціна газу 17 січня на біржі TTF коливається в районі $970 за тисячу кубометрів.