Але не хоче. Газпром може збільшити постачання до Європи як мінімум на третину — глава МЕА
Росія сприяє нестачі природного газу в Європі, на тлі протистояння між Москвою та Заходом через Україну.
Про це заявив глава Міжнародного енергетичного агентства (МЕА) Фатіх Біроль, повідомляє Голос Америки.
Наглядова організація, що базується в Парижі, попередила, що високі ціни на енергоносії і навантаження на споживачів, викликане газовою кризою, свідчать на користь запровадження обов’язкових квот на зберігання для європейських компаній у майбутньому.
«Ми вважаємо, що на європейських газових ринках є сильні елементи напруженості через поведінку Росії», — сказав Біроль журналістам, зазначивши, що зниження потоків російського газу до Європи співпало з посиленням геополітичної напруженості навколо України.
За словами Біроля, Газпром у четвертому кварталі 2021 року скоротив експорт до Європи на 25% у річному обчисленні, незважаючи на високі ринкові ціни, та скоротив обсяги спотових продажів, тоді як інші експортери збільшили їх.
«Цьогорічний дефіцит у сховищах Європейського союзу багато в чому пов’язаний із Газпромом, — додав він. — Низький рівень запасів на об'єктах компанії в ЄС обумовлює половину дефіциту сховищ у ЄС, хоча на об'єкти Газпрому припадає лише 10% загальної ємності сховищ у ЄС».
Біроль зазначив, що Росія могла б збільшити постачання до Європи хоча б на одну третину за рахунок надлишкових резервних потужностей, що еквівалентно 10% середньомісячного споживання газу до ЄС або повної ємності добових поставок ЗПГ комерційно доступними трубопроводами.
Біроль також зазначив, що Росія постачає природний газ до Китаю в обсязі, що перевищує її контрактні зобов’язання.
«Я вважаю, що правила в Європі мають бути переглянуті, щоб гарантувати, що рівні зберігання відповідають потребам кінцевих користувачів за рахунок введення мінімальних нормативів із запасів для всіх комерційних операторів», — додав він.
Раніше повідомлялося, що Газпром з 21 грудня припинив прокачування газопроводом Ямал-Європа — з того часу магістраль працює в реверсному режимі (з Німеччини до Польщі).
Станом на 10 січня, як повідомляє сам Газпром, ЄС вибрав зі своїх підземних сховищ уже понад половину всього газу, що був закачаний у 2021 році.