Газові ігри. Росія знову намагається позбавити Україну транзиту

10 серпня 2016, 21:52
2597
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Фото: kapitalist.tv

Після відновлення переговорів Росії і Туреччини щодо будівництва Турецького потоку, в Болгарії захотіли розморозити Південний потік

Росія вже не вперше намагається обійти Україну в питанні транзиту газу. Хоч реалізувати це стає все складніше, українська ГТС всеодно залишається під загрозою

Сьогодні, 10 серпня міністр закордонних справ Туреччини Мевлют Чавушоглу заявив, що Анкара за необхідності підпише додаткові угоди з Москвою щодо проекту газопроводу Турецький потік. Крім цього, за словами Чавушоглу, Путін пообіцяв зняти обмеження на ввезення турецьких продуктів в РФ.

Ця заява стала продовженням петербурзьких переговорів 9 серпня між президентами Росії та Туреччини – Володимира Путіна і Таїпа Ердогана. На зустрічі були досягнуті домовленості про розморожування Турецького потоку.

Нагадаємо, що Турецький потік повинен був стати заміною іншого газопроводу – "Південний потік", реалізація якого була зупинена в 2014 році через претензії Євросоюзу щодо невідповідності проекту нормам Третього енергетичного пакету.

Переговори щодо Турецького потоку було перервано в грудні 2015 року після погіршення російсько-турецьких відносин через збитий російський винищувач Су-24.

Заметушилися і в Софії. Напередодні переговорів Путіна і Ердогана, 6 серпня прем'єр-міністр Болгарії Бойко Борисов заявив, що сподівається на швидкі результати робочих груп з відновлення Південного потоку. Цій заяві передувала телефонна розмова між Борисовим і Путіним, яка відбулася 5 серпня.

При цьому для Туреччини газопровід не є першочерговим завданням, говорить виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко. За його словами, для неї важливіше відновлення товарообігу з Росією, який різко скоротився в 3-4 рази після введення санкцій Москвою. Туреччина від цього втратила більше $5 млрд.

Таким чином, Анкара не тільки зможе відновити присутність на товарному ринку Росії, але і запрацює на газопроводі, у разі його реалізації, пояснює Устенко.

А за будівництва Турецької потоку, Україна ризикує повністю втратити транзит до цієї країни, додає президент центру глобалістики Стратегія ХХІ Михайло Гончар. За його словами, минулоріч до Туреччини через Україну було поставлено 11,4 млрд куб. м. А потужність однієї гілки Турецького потоку близько 16 млрд куб. м.

Але Росія має іншу мету. На думку Устенка, для Москви це не тільки можливість альтернативних поставок газу, але й спосіб довести західному співтовариству, що вона в змозі вести складну ризикову гру і не зупиниться ні перед чим.

А крім посилення геоекономічного впливу, це спосіб вдарити по економіці України, продовжує Устенко. Хоча це завдання і є похідним, воно так само грає на руку Росії.

"Очевидно, що Південний і Турецький потоки боляче б'ють по газотранспортній системі України", – каже Устенко.

Значне зниження транзиту через українську ГТС не тільки робить її нерентабельною, але і несе проблеми технічного характеру, додає Гончар.

"Україні вже потрібно прийняти жорстку позицію перед Туреччиною і заявити, що якщо буде підписано міжурядову угоду про будівництво Турецького потоку, то Україна вважає себе вільною від виконання зобов'язань щодо транзиту газу для Туреччини", – говорить він.

Втім, реалізація як Південного, так і Турецького потоків все ще залишається під питанням. На думку голови правління альянсу Нова енергія України " Валерія Боровика, їхнє будівництво – лише політичний блеф.

Він пояснює, що Росії не вдасться змінити маршрут транспортування газу в обхід законтрактованих обсягів транзиту через західний кордон України. Та й стратегія ЄС полягає в диверсифікації джерел, а не маршрутів постачання.

"Поки відносини між Туреччиною та Росією теплі про це будуть говорити, але все може змінитися. Наприклад, є суперечності щодо Сирії, позаяк країни підтримують різні сторони", – говорить Боровик.

Вибір редакції

Travel

Сьогодні, 16:39

article_img
Бюджетно та без натовпів. Які маленькі міста в Україні варто відвідати
Країни

Сьогодні, 20:35

article_img
Ближче до зірок. Як буде виглядати перший в світі космічний готель за $790 тисяч на добу
Події

Сьогодні, 21:29

article_img
Свої чужаки. Як СРСР знищував багатотисячну шведську громаду в Україні

Головне

Події

Сьогодні, 17:54

article_img
СБУ затримала виконавців провокації з підпалом храму УПЦ МП у Запоріжжі - відео
Політика

Сьогодні, 21:10

article_img
Мураєв проти Добродомова. Президентські дебати на Радіо НВ - повний текст і відео
Теніс

Сьогодні, 14:10

article_img
Світоліна, Цуренко і Костюк поліпшили свої позиції в рейтингу кращих тенісисток світу