Газова суперечка з РФ: Нафтогаз може відмовитися від компенсації у $12 мільярдів

10 січня, 13:42
4883
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

EPA

Нафтогаз готовий пробачити Газпрому близько 12 мільярдів доларів

Нафтогаз готовий відмовитися від позову проти Газпрому на майже 12 мільярдів доларів для збереження транзиту російського газу через Україну, повідомив глава компанії Андрій Коболєв в ефірі 5-го каналу.

У червні 2018 року Нафтогаз подав до суду проти Газпрому новий позов із вимогою переглянути тариф на транзит газу. За словами Коболєва, головна підстава цього суду – втрата вартості української ГТС через те, що Газпром побудує обхідні потоки та не виконає свої довгострокові зобов’язання перед Нафтогазом як власником контракту. 

Якщо ви будуєте, і ви не хочете транспортувати, компенсуйте


"Фактично ми говоримо російським колегам: Якщо ви будуєте, і ви не хочете транспортувати, компенсуйте. Якщо ви хочете транспортувати і готові підписати довгостроковий контракт за європейським правом, з гарантіями, що ці гроші ви нам заплатите, ми готові від позову відмовитися. Чи переглянути його, чи змінити його", – зазначає Коболєв.

Він також додав, що це питання винесуть на тристоронні газові перемовини у Брюсселі, анонсовані на 21 січня. Крім того, Коболєв повідомив, що стягнення з Газпрому коштів за вже виграним транзитним позовом і потенційна перемога в арбітражі за другим позовом змушує діяти точно у частині відокремлення Нафтогазу від газотранспортної складової.

Читайте також: Головний з Нафтогазу. Борг Газпрому, Коломойський, Тимошенко та інші запитання Андрію Коболєву

Крім того, збереженню транзиту може сприяти передача Газотранспортної системи України у концесію. 

Наскільки ймовірне припинення транзиту через Україну

Позов Нафтогазу щодо транзитної угоди стосується 2018 і 2019 років, щодо яких арбітраж не ухвалив рішення. А Газпром у межах чинного транзитного контракту має забезпечити 110 мільярдів кубометрів на рік обов’язкової прокачки газу і відповідно сплатити за транзит. Такі умови діють до завершення контракту до кінця нинішнього року, пояснив Радіо НВ керівник програм дослідницького центру в галузі енергетики DiXi Group Роман Ніцович.

Імовірність втратити можливість транзиту не є великою


Відкоригувати нинішній контракт в обмін на гарантії подальшої заповненості труби тепер одна з переговорних позицій, зазначає експерт. За його словами, що імовірність втратити можливість транзиту не є великою.

"Російські обхідні проекти будуть здійснювати транспортування газу не раніше середини 2020 року. Сумарної потужності і Північного потоку-2 і Турецького потоку в перших двох гілках не вистачить, щоб повністю замістити всі потреби в транзиті, які існують зараз через Україну. Ті потужності є менш гнучкими. На відміну від ним, українська ГТС є достатньо гнучка, бо є кілька напрямків транспортування, є сховища", – переконує Ніцович.

Відключення української ГТС матиме наслідки для Європи

Проект Північного потоку-2 є антиєвропейським. Про це заявив прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький. А Євросоюз не блокує його будівництво, як кілька років тому "з низки міркувань" заблокував реалізацію проекту Південний потік. І цим самим демонструє приклад своєї непослідовності, зазначив польський прем'єр.

Якщо відрізати України від системи транзиту газу, це матиме наслідки для всієї Європи


"Північний потік-2 є або буде іструментом шантажу президента Путіна. Оскільки Північний потік-1 збудований, і президент Путін використав його для шантажу України і Польщі. Чи можете ви уявити, якщо відрізати України від системи транзиту газу. Це створить зовсім іншу ситуацію в цій частині Європи і матиме наслідки для всієї Європи", – зазначив Моравецький.

Напередодні Високий суд Амстердама завершив слухання щодо виконання арбітражу у справі Нафтогазу проти Газпрому. Про це повідомив комерційний директор української компанії Юрій Вітренко. Йдеться про примусове стягнення активів Газпрому, заарештованих у Нідерландах.

Вартість цих активів на понад два з половиною мільярди доларів перевищує ті, які Газпром зобов’язаний сплатити Нафтогазу за рішенням арбітражу. За словами Вітренка, подальших рішень суду варто очікувати протягом наступних місяців.

Вибір редакції

Події

Вчора, 20:45

article_img
Провісник Мережі. Як український кібернетик ледь не створив Інтернет
Гаджети

Вчора, 21:01

article_img
5 чудових смартфонів, про які ви ніколи не чули. А дарма
Made in Ukraine

Сьогодні, 12:49

article_img
Повстали з попелу. Призабута українська соцмережа Nimses представила масштабне оновлення

Головне

Країни

Сьогодні, 00:07

article_img
Мати Скрипаля подала в поліцію заяву про зникнення сина - ЗМІ
Країни

Сьогодні, 16:16

article_img
На Сицилії активізувався вулкан Етна, в аеропортах скасовано авіарейси
Теніс

Сьогодні, 19:53

article_img
Світоліна впевнено вийшла у чвертьфінал турніру в Дубаї