Французька компанія допоможе створити в Україні оптовий ринок газу

22 січня 2018, 15:22

Оператор української газотранспортної системи компанія Укртрансгаз та французька компанія Powernext SA підписали меморандум про взаєморозуміння. Документ має на меті проведення спільної оцінки можливостей співпраці щодо створення організованого оптового ринку газу – спотового та ф’ючерсного ринків на біржі – в Україні.

Про це НВ Бізнес повідомили в прес-службі Укртрансгазу.

“Ми як оператор ГТС готові (у разі внесення відповідних змін до закону Про публічні закупівлі та Кодексу газотранспортної системи) активно використовувати таку торгівельну платформу для закупівлі паливного газу та газу для балансування, що вимагається європейським регламентом з добового балансування. Такий підхід ми плануємо впровадити вже в 2018 році", - сказав директор зі стратегії та розвитку бізнесу Укртрансгаз Сергій Макогон.

Відео дня

"Powernext зарекомендував себе як важливий партнер операторів газотранспортних систем для розробки рішень, які полегшують функціонування ринку, наприклад, для цілей балансування. У зв’язку з цим, ми з нетерпінням чекаємо на співпрацю та можливість підтримати український газовий ринок для успішної реалізації проекту", - заявив президент компанії Powernext Егберт Оудже.


Powernext є провайдером загальноєвропейської платформи для торгівлі газом PEGAS, яка дозволяє учасникам ринку продавати природний газ на 12 хабах у 9 країнах. На сьогоднішній день це основний майданчик для торгівлі природним газом в Європі. Після встановленням співпраці з Центральноєвропейським газовим хабом (CEGH) в 2016 році та інтеграції чеського газопроводу на платформу PEGAS у грудні 2017 року, Powernext почала інтеграцію у Східну Європу.


Як зазначають в Укртрансгазі, біржова торгівля є одним з ключових елементів конкурентного та прозорого оптового ринку газу, який дозволяє учасникам ринку вільно та відкрито продавати або купувати газ по прозорій ринковій ціні на газ як товар.

Основною перепоною розвитку біржової торгівлі в Україні є відсутність сучасних інформаційних систем та механізмів клірингу, який повинен гарантувати виконання укладених на біржі угод та мінімізувати ризики контрагента (counter party risk).

Сьогодні Україна знаходиться у процесі реформування ринку газу, приводячи його у відповідність до Третього Енергетичного пакету та іншого європейського енергетичного законодавства.

Але існує потреба у застосуванні ринкових механізмів для впровадження режиму щоденного балансування та подальшого розвитку біржової торгівлі газом в Україні.

"Укртрансгаз зацікавлена у встановленні прозорих та відкритих відносин на ринку газу з усіма його учасниками, розвитку конкуренції, створенні нових продуктів та послуг у відповідності з найкращими європейськими практиками", - зазначили в прес-службі що є оператора ГТС України.


PEGAS - загальноєвропейська платформа для торгівлі газом є частиною EEX Group, якою оперує Powernext.

PEGAS надає своїм членам доступ до всіх продуктів на єдиній платформі та дозволяє їм торгувати контрактами на природний газ на ринках Австрії, Бельгії, Данії, Голландії, Франції, Німеччини, Італії, Чехії та Великобританії. Асортимент продуктів компанії PEGAS покриває спотові та ф’ючерсні контракти для всіх основних європейських газових хабах. Такий великий охват дозволяє гармонізувати ринки газу з метою створення єдиного панєвропейського ринку газу.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Показати ще новини
Радіо НВ
X