ESG: Створювати майбутнє

depositphotos
ЕSG-тренди
Існує думка, що ESG-принципи (Environment, Social and (Corporate) Governance) чи не першим сформулював колишній генеральний секретар ООН Кофі Аннан, який запропонував провідним світовим компаніям включити ці принципи до своїх стратегій, з акцентом на боротьбу зі зміною клімату.
В останні роки ESG-тренд набув суто практичного значення через тиск інвесторів та банків. ESG-рейтинги, які формують незалежні дослідницькі та рейтингові агентства — Bloomberg, S&P, Dow Jones та інші — все ширше використовуються інституційними інвесторами та кредиторами. Компанії оцінюються і отримують бали по трьом критеріям (E, S та G), і отримана кількість балів впливає на доходність цінних паперів, умови страхування, відсоткові ставки за кредитами тощо. Мати низький ESG-рейтинг невигідно.
Олексій Філатов
Попит на ESG примушує компанії рахуватися із принципами сталого розвитку. За результатами опитування EY, проведеного у 2020 році серед інституційних інвесторів, 98% опитаних підтвердили, що відслідковують ESG-рейтинги компаній, з якими мають ділові стосунки.
Пандемія COVID-19 також виступила певним каталізатором, пришвидшивши інтеграцію ESG-принципів в операційні процеси компаній, необхідність перекалібрування економічних стратегій, а також переваги підтримки глобального порядку денного в сфері стійкого розвитку не лише на папері.
За прогнозами дослідження PwC, у 2025 році ринкова частка фондів ESG зросте до 57%, порівнюючи з 15% у 2019. Якщо бізнеси не будуть дотримуватися принципів ESG у своїй діяльності, то, цілком ймовірно, що вони зіштовхнуться з великими ризиками бути усуненими від глобального інвестиційного пулу та негативним впливом на їх ринкову капіталізацію.
ESG в глобальному політико-економічному контексті також набуває все більшого значення. Найрозвиненіші економіки світу активно розробляють стратегії імплементації ESG-повістки на державному рівні. Одна з таких стратегій — «Європейський зелений курс» або European Green Deal — запровадження транскордонного вуглецевого регулювання (CBAM — Carbon Border Adjustment Mechanism). CBAM створює переваги для експортерів до ЄС, які відповідають його вимогам. Однак, бізнеси з тих країн, які не «синхронізується» з ЄС в цьому питанні, отримують у CBAM додатковий бар'єр для конкурування на європейських ринках.
Очолювати зміни
Що робити бізнесу в період трансформації світової економіки? Формула класична — виграє той, хто очолює невідворотні зміни. Перш за все, ці зміни стосуватимуться впровадження вектору стійкого розвитку та підтримки Цілей сталого розвитку ООН, які є першими кроками до формування корпоративної ESG-повістки.
Що це дасть компаніям? Компанії, які мають спільні цінності, матимуть більше можливостей до співпраці, адже діє принцип — свідомий бізнес обирає свідомий бізнес. За останній рік до Глобального договору в Україні (ГД ООН) приєдналися значна кількість українських компаній.

Ми пишаємося тим, що Aequo з 2018 року бере участь у ГД ООН і стали першою українською юридичною фірмою, яка приєдналася до цього договору.
Цьогоріч ми оприлюднили наш Звіт зі сталого розвитку і бачимо все більшу цікавість наших міжнародних клієнтів та партнерів до наших проєктів та конкретних кроків, які ми робимо задля досягнення ЦСР ООН. У партнерстві з ГД ООН ми впровадили у Aequo Friends — наш «фірмовий» проєкт онлайн-стажування для студентів юридичних факультетів — pro bono складову, яка дає змогу студентам долучатися не лише до проєктів ООН, а й відчувати зміні, які відбуваються у світі.
Інвестувати в майбутнє
Раніше чи пізніше багато бізнесів приходить до того, що їх успіх вимірюється не тільки прибутком. Лицемірити не потрібно — так, бізнес — це про прибуток. Але є й інші цілі - можливо, набагато більш надихаючі - to make an impact, змінювати на краще світ навколо себе. В різних вимірах. Інвестувати в майбутнє не тільки власного бізнесу, але й в майбутнє своєї професії, своїх колег, свого міста, своєї країни.
Для нас ESG — про це. Саме це є стимулом інвестицій в інноваційні рішення, такі як Aequo Friends для студентів чи Aequo Legal Tech Challenge, конкурс інновацій в юридичному бізнесі. ALTC має низку амбітних цілей: кидає виклик традиційним поглядам на надання юридичних послуг, сприяє створенню сприятливого середовища для розвитку інновацій у юридичній сфері, зближує таланти з юридичної, ІТ та інших сфер. Наступного року він відбудеться вчетверте та включатиме інновації в інших сферах, що швидко розвиваються, таких як fintech та e-commerce.
Через ті самі мотиватори ми вкладаємося в юридичну освіту, підтримуючи ініціативи Українського католицького університету та Київської школи економіки — вишів, які запроваджують інноваційні підходи ти вищі стандарти підготовки професійних правників.
Ми переконані, що сильна інноваційна культура може дати Україні суттєві конкурентні переваги на світовому ринку. І зацікавлені в цьому — як кожен український бізнес. В цьому контексті ESG — потужний інструмент для impact-driven бізнесу, яким ми вважаємо Aequo.