Екологічний девелопмент: драйвер якісного житла

ЖК Diadans
На фоні загальносвітових тенденцій урбанізації простежується тренд — екологічне будівництво. І якщо в багатьох розвинених країнах ще в минулому столітті були розроблені стандарти архітектури, що базуються на теорії сталого розвитку, то для України екодевелопмент — поки що новий напрямок. З якими складнощами може зіткнутися український будівельний бізнес, обираючи Sustainability, та чи буде стале будівництво трендом в нерухомості найближчими роками, НВ розповів СЕО девелоперської компанії ENSO Раміль Мехтієв.
— Як концепція сталого розвитку реалізується в девелопменті? Чому це важливо?
— На будівельну галузь припадає до 40% річних викидів вуглецю у світі. Заплющувати на це очі просто неможливо. На жаль, Україна є однією з найбільш урбанізованих країн світу, перебуваючи при цьому лише на початковому етапі впровадження концепції сталого розвитку.

Основна мета Sustainability в девелопменті полягає в тому, щоб не зменшуючи економічну конкурентоспроможність об'єкта, водночас знизити енерго- і матеріаломісткість, зменшити площу землі під будівництво, мінімізувати ризики для здоров’я і життя людей ще на етапі проєктування.
Треба розуміти, що коли ми говоримо про сталий розвиток у девелопменті, ми думаємо в першу чергу про майбутні покоління, про те, наскільки важливо оптимально використовувати природні ресурси, продукувати менше відходів та ефективно їх переробляти.
Україна в цьому плані сильно поступається іншим країнам Європи. І основна причина тут — екологічність у девелопменті передбачає великі грошові та часові витрати. Будівля має відповідати жорстким стандартам і багатьом критеріям, що веде до здорожчання, а інколи — і до значного збільшення термінів будівництва. А піти на такі кроки готові не всі компанії.
— Які переваги отримання девелопером сертифіката про відповідність стандарту «зеленого будівництва»?
Зелена сертифікація нерухомості офіційно засвідчує її високу якість. Це означає, що покупець гарантовано отримає приміщення з підвищеним комфортом, екологічність будівельних матеріалів, загальну енергетичну ефективність. Кращі технологічні рішення за «зеленим» стандартом дозволяють не тільки дбати про довкілля, а й зменшити витрати на опалення, воду, електроенергію.
Окрім того, сертифікація — гарантія того, що будівля навіть через десятки років не буде вважатися застарілим фондом і не втратить своєї інвестиційної привабливості.Відповідність об'єктів критеріям «сталого» розвитку визначають на основі системи рейтингових оцінок. Найбільш популярними є три міжнародні системи екологічної сертифікації: американська LEED, британська BREEAM і німецька DG Bauen.
Компанія ENSO для своїх об'єктів обрала першу міжнародну систему сертифікації - BREEAM, розроблену 1990 року британською організацією BRE Global. Цією методикою сьогодні користуються по всьому світу. Вимоги її досить жорсткі, але при цьому є гарантія достовірності та незалежності оцінки. Враховуються клімат, особливості місцевості, процес будівництва тощо.
ЖК DIADANS став першим в Україні житловим комплексом, що пройшов сертифікацію, підтвердивши відповідність «зеленому» стандарту BREEAM.
Це означає, що його будівництво не шкодить навколишньому середовищу, будівля економно використовуватиме ресурси (електрику, воду, тепло).

Наша компанія першою в країні пройшла цей шлях, і зробили ми це не тому, що очікуємо сьогодні якогось вражаючого результату, ні. Ми віримо, що інвестувати в екологічність — це краще, що ми можемо зробити для нашого спільного майбутнього. Адже завдання девелопера не просто збудувати, а й забезпечити проєкту довге й легке життя.
— Чи багато девелоперів в Україні готові пройти ваш шлях, чи можна говорити про «бум» екологічних сертифікованих будівель найближчими роками?
У нашому суспільстві вже сформувався тренд на екологічність і усвідомлене споживання, тепер настав час і девелоперам зрозуміти, що їхнє місце на ринку багато в чому залежатиме від готовності в найближчі кілька років повністю перейти на використання енергоощадних технологій. І я сподіваюсь, що найближчими роками сертифікація BREEAM стане нормою для нашої країни, позитивно вплинувши в цілому на будівельну галузь та прискоривши енергетичну незалежність.