Між собою ми вважаємо ДТЕК Ахметова монополістом — голова енергорегулятора
У Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП), вважають компанію ДТЕК олігарха Ріната Ахметова монополістом.
Про це голова енергорегулятора Валерій Тарасюк сказав в інтерв'ю Економічній правді.
«ДТЕК є учасником зі значною ринковою силою. Ми між собою вважаємо її монополістом з точки зору впливу на ринок», — зазначив він.
Тарасюк вважає, що ДТЕК продемонструвала свою ринкову силу на ринку електроенергії на добу наперед. Регулятор звинувачує компанію в обвалі ринку, який стався на початку місяця.
«Склалася ситуація, що ціна на електроенергію за двосторонніми договорами прив’язана до ринку на добу наперед, на якому ДТЕК нам усім показала свою ринкову силу. Це монополізм чи ні? Думаю, більш яскравий приклад монополізму в практичному застосуванні важко придумати, коли одна компанія своєю дією може ринок або покласти, або підняти», — додав він.
Нагадаємо, що у перших числах липня стався різкий обвал цін на українському ринку електричної енергії (на ринку на добу наперед (РДН)). Ціна на 4 липня знизилася до мінімального в 2021 році рівня 426,06 грн/МВт-год. Це майже в 3,5 рази нижче ціни на 1 липня. Енергорегулятор звинуватив в обвалі ринку компанію Д.Трейдинг з групи ДТЕК олігарха Ріната Ахметова, яка «вивела попит на ринок двосторонніх договорів (РДД)», зменшивши закупівлю електроенергії на РДН на 74%, одночасно збільшивши обсяги закупівлі на РДД у пов’язаних осіб. За даними НВ Бізнес, аналогічно вчинив ще один великий гравець — енерготрейдер Юнайтед Енерджі, якого пов’язують з бізнесменом Ігорем Коломойським. Коментуючи свої дії, в Д.Трейдинг заявили, що ринок РДН стабільність забезпечити не може, а також зазначили, що основними гравцями в цьому сегменті стали трейдери-спекулянти.
Через обвал НКРЕКП провела екстрене позачергове засідання й ухвалила рішення, які повинні тимчасово стабілізувати ситуацію. Регулятор, Міненерго і гравці ринку також ведуть переговори про те, як стабілізувати ринок у довгостроковій перспективі.