Чекали 11 років. Верховна Рада вирішила долю Енергоатому

Будівля Енергоатому (Фото:ДП НАЕК Енергоатом)
Верховна Рада 6 лютого у другому читанні прийняла закон про корпоратизацію НАЕК Енергоатом.
За законопроект № 8067 проголосував 241 народний депутат, свідчать дані офіційного порталу Верховної Ради.
Закон визначає процедуру утворення та порядок формування статутного капіталу та функціонування акціонерного товариства НАЕК Енергоатом, 100% акцій якого належать державі.
Питання корпоратизації Енергоатома перебувало на порядку денному з 2012 року, уточнили у Комітеті ВРУ з питань енергетики та житлово-комунальних послуг.
«Корпоратизація не змінює власника, Енергоатом залишається у 100% державній власності, органом управління ним є Кабінет міністрів України. Набуті державою в результаті утворення АТ акції не підлягають приватизації, а також передбачається заборона поділу пакету акцій, що належать державі», — пояснили у Комітеті.
Там додали, що корпоратизація змінює застарілу організаційно-правову форму, яким є державне унітарне підприємство, на сучаснішу та стабільнішу юридичну форму, яка є зрозумілою для партнерів Енергоатому.
Корпоратизація скорочує адміністративні функції суб'єктів власності, створюється нова, прозора та публічно підзвітна структура управління.
З корпоративним управлінням підвищується ефективність діяльності підприємства, адже з’явиться можливість швидкого та якісного реагування на запити учасників ринку.
«Організація ефективного корпоративного управління державними компаніями є одним із зобов’язань України за Угодою про асоціацію з ЄС. Корпоратизацію Енергоатома було включено до Меморандуму як умову для видачі кредиту МВФ. Звична для великих інвесторів корпоративна структура Енергоатома дозволить залучить десятки мільярдів доларів у нові проекти, які було анонсовано нещодавно», — сказано у повідомленні профільного комітету Ради.
Зазначено, що корпоратизацію Енергоатома підтримали Європейський банк реконструкції та розвитку, Міжнародний валютний фонд та Світовий банк.
Серед економічних та юридичних вигод ухвалений закон, як зазначили у парламентському комітеті, містить наступні:
— Зростання капiталiзацiї, встановлюється справедлива вартість активів державної компанії;
— Енергоатом як АТ може створювати дочірні підприємства для реалізації нових проектів;
— АТ може залучати кредити без державних гарантій, тощо
Раніше в Україні були корпоратизовані такі компанії, як: ПрАТ НЕК Укренерго, АТ Укрпошта, ПрАТ Укргідроенерго, АТ Укрзалізниця.