Енергетична криза. Центренерго просить Кабмін знизити ціни на газ
ПАТ Центренерго просить уряд знизити ціни на газ для теплових електростанцій компанії та дозволити держкомпанії розраховуватися за нього з відстрочкою.
Про це йдеться в прес-релізі компанії.
Відзначається, що Центренерго «несе втрати через спалювання газу заради енергетичної безпеки держави».
«Енергоблоки ПАТ Центренерго не перебувають в аварійних ремонтах. Усі енергоблоки теплоелектростанцій державної енергогенеруючої компанії є справними і станом на 4 лютого 2021 року працюють із сумарною потужністю 2200 МВт*г. В тому числі, на 15:00 4 лютого, на Вуглегірській ТЕС — 3 енергоблоки, 1 із них — із використанням природного газу; на Зміївській ТЕС — 5 енергоблоків, 2 із них — на газі; на Трипільській ТЕС — 3 енергоблоки, із них 1 — на газі. Як повідомлялося раніше, підключення додаткових блоків із використанням природного газу було необхідним для забезпечення стабільності енергосистеми. Решта енергоблоків на вугіллі не працюють через перевитрату рекордних запасів палива у листопаді-грудні 2020 року. Нагадаємо, в той період ТЕС ПАТ Центренерго змушені були працювати з перевищенням Прогнозного балансу, доведеного Міненерго, на 56%, доки значна частина теплової та атомної генерації перебувала в ремонтах», — йдеться в повідомленні.
В Центренерго додали, що 25 січня була завершена процедура передачі у власність держави одного з важливих постачальників вугілля для ПАТ Центренерго — об'єднання Добропіллявугілля.
«На жаль, ця реорганізація має негативні наслідки для ПАТ Центренерго. Зокрема, на попередній запит ПАТ Центренерго до ДП Добропіллявугілля про відвантаження на ТЕС товариства 20 тис. т. вугілля в січні та 200 тис. т. у лютому замість відповіді надійшло зустрічне прохання про передоплату у розмірі 300 мільйонів гривень „з метою запуску технологічних процесів та виконання зобов’язань із виплати заробітної плати і податкових та інших обов’язкових платежів“, при тому — за ціною 1780 грн/т, тоді як попередньо узгоджена ціна — 1450 грн/т без передоплати», — заявили в Центренерго.
В держкомпанії повідомили, що щодоби ТЕС Центренерго спалюють до 9 млн кубометрів природного газу (у дні пікового навантаження), «що неминуче призведе до колосальних збитків для державної теплової генерації».
«Для уникнення створення багатомільйонних втрат і посилення дефіциту ліквідності через відсутність доступу до кредитних ресурсів, з метою збереження енергетичної безпеки України, ПАТ Центренерго зверталося до Уряду з проханням сприяти перегляду умови постачання газу для ПАТ Центренерго в частині ціни та відтермінування оплати державним постачальником», — йдеться в повідомленні.
Нагадаємо, що в Україні виник дефіцит електроенергії.
18 січня державне Центренерго підключило до роботи енергосистеми енергоблоки з використанням природного газу через критичну ситуацію із запасами вугілля на складах теплоелектростанцій. Центренерго звинувачує енергохолдинг ДТЕК олігарха Ріната Ахметова в зриві поставок вугілля. У ДТЕК у відповідь заявляють, що «в повному обсязі виконують свої зобов’язання».
На початку року відновився імпорт електроенергії з Білорусі. Минулого тижня було імпортовано 80,3 млн кВт-год (2,5% від загального електроспоживання). Також з 1 лютого відновився імпорт електроенергії з Росії.
2 лютого після аварійної зупинки енергоблоку № 1 Запорізької ТЕС і № 9 Курахівської ТЕС, які входять в холдинг ДТЕК, системний оператор НЕК Укренерго запросив аварійну допомогу у Біленерго. В ДТЕК заявили, що відключення енергоблоків відбулося через пошкодження поверхні нагріву котлоагрегату, та енергетики оперативно приступили до ремонту енергоблоків.

3 лютого на Запорізькій ТЕС сталася аварія, в результаті якої місто Енергодар на кілька годин залишилося без електроенергії і водопостачання.
За даними НЕК Укренерго, станом на 31 січня запаси палива на складах ТЕС з листопада 2020 року зменшилися у 5,7 разів — до 436,8 тис тонн. 48% запасів вугілля зосереджено лише на двох станціях — Луганській та Слов’янській ТЕС.