Купівля антибіотиків за електронним рецептом: крок у майбутнє чи стимул до створення чорного ринку?

depositphotos
Світ зовсім інший, ніж десять років тому, і ніде це не очевидно настільки, наскільки у сфері охорони здоров’я. Наслідки пандемії COVID-19 у поєднанні з війною прискорюють розвиток та впровадження нових технологій, кардинально змінюючи підхід для кожного пацієнта, лікаря або медичного працівника. Усім уже давно відомі такі медичні інновації, як штучний інтелект, носимі медичні пристрої, VR і AR та інші тренди, які вже потроху стають буденною частиною нашого життя. І якщо технологічними здобутками вже мало кого здивуєш, на сцену виходять нові закони.
Ігор Ліскі,
Як ви могли здогадатися, мова буде йти про закон на продаж антибіотиків по електронному рецепту. Чи змінить це фармацевтичний ринок? Яка передбачена відповідальність за порушення закону? Та як пристосуватися до нових процесів без наслідків для бізнесу? Про все це я розповім далі.
У той час, коли в Європі продаж антибіотиків без рецепта здався б чимось диким і не зрозумілим, українці наче застрягли в минулому столітті та досі продовжують займатися самолікуванням, а медичні працівники — виписувати антибіотики не у вигляді рецепта, а на листочку, десь у переліку інших рецептурних і безрецептурних препаратів. Ба більше, провізори — відпускають антибіотики, навіть не запитуючи про рецепт, не боячись наслідків.
І за повідомленням наших аптек-партнерів, до початку дії закону, полиці з деякими препаратами вже були пустими. І цей факт, що пацієнти просто закупалися антибіотиками наперед, виглядає абсурдно та свідчить про цілковите нерозуміння для чого взагалі призначені ці препарати, адже далеко не кожна хвороба вимагає лікування антибіотиками. Але, зважаючи на запити, які гуглять українці: «Антибіотики при бронхіті», «Антибіотики при циститі», «Антибіотики при ковіді», «Антибіотики при діареї» і ще багато чого іншого, — виявляється, що на думку кожного третього українця, ці препарати лікують будь-який стан, від легкого до важкого захворювання.
І це стосується не лише антибіотиків, самолікування будь-якими препаратами, навіть безрецептурними, може заподіяти неабияку шкоду організму. Потенційні ризики самолікування включають: неправильну самодіагностику, затримку звернення за медичною допомогою, коли це необхідно, рідкісні, але серйозні побічні реакції, небезпечну взаємодію лікарських засобів, неправильний спосіб їх приймання, неправильне дозування, маскування важкого захворювання і ризик залежності та зловживання.
Але тепер все змінюється, адже з 1 січня 2023 року в Україні набрав чинності закон, про електронний рецепт на антибіотики, що означає, їх більше не можна буде придбати без попереднього відвідування лікаря. Таким чином влада боротиметься з неконтрольованим вживанням рецептурних препаратів, що може спричинити антибіотикорезистентність, неможливість вилікувати бактеріальні захворювання, які дійсно лікуються цими препаратами, та нові епідемії.
І хоча я бачу багато позитивного в цьому рішенні, також зрозуміло, що воно відібʼється на фармацевтичному бізнесі та підході пацієнтів до лікування. Пояснюю, як саме.
По-перше, очікується падіння продажів антибіотиків у фармацевтичних компаній приблизно на 15−20%. Як ми вже зʼясували, велика кількість пацієнтів купували антибіотики для самолікування, і не завжди правильного. Зобовʼязання отримувати електронний рецепт, без нагальної на те потреби, відбере у них бажання та можливість «призначати» самим собі ці препарати.
Крім того, введення електронного рецепта вплине і на зниження попиту в українців на антибіотики. Далеко не кожен пацієнт захоче йти до лікаря, лише задля того аби отримати рецепт на той антибіотик, яким він лікувався уже довгий час і без призначення. А, якщо запис до лікаря ще й неможливий день у день, доводиться чекати декілька днів або цілий тиждень, а препарат потрібен тут і зараз, навряд чи він буде актуальним пацієнту через такий проміжок часу.


Попередні дві причини також можуть змусити пацієнтів шукати інші способи купівлі препаратів, а аптеки — збуту. Схожу ситуацію ми могли прослідкувати й у 2020 — 2021 роках, під час пандемії Covid-19. По-перше, коли продажі антибіотиків зросли більш ніж у два рази, вони призвели до дефіциту деяких лікарських засобів, природним чином спонукаючи зростання ринку нелегальної торгівлі препаратами. А по-друге, обовʼязкова вакцинація призвела до продажу підробних сертифікатів, тоді велика кількість людей понесла відповідальність, як за їх продаж, так і купівлю. Така сама ситуація може статися й з електронними рецептами.
З ліками ситуація складніша. Ліки потрапляють до горе-продавців у різний спосіб: іноді їх крадуть із лікарень, іноді завозять нелегально, а іноді - виробляють підробки. Купувати нелегальним способом ліки дуже небезпечно: ніхто не знає, як дотримувався режим зберігання товару та звідки насправді привезли той чи інший препарат. Крім того, деякі аптеки або окремі фармацевти можуть грішити продажем ліків «з-під поли». Але ж кому потрібні штрафи, зіпсована репутація або позбавлення ліцензії?
Цей закон створює глобальні рамки, яких раніше не передбачалося на такому високому рівні. Дотепер чинні норми законодавства не містили таких заборон, так і відповідальності за їх порушення. Відпуск препаратів за електронними рецептами посилить контроль за медичними установами та аптеками. Адже, якщо аптека відпустить, наприклад, 200 одиниць препарату (згідно зі звітністю продажів антибіотиків за е-рецептом), а всього продасть 400, Держлікслужби не залишать це без нагляду. Зокрема, стаття 424 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачає накладення штрафу від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, за реалізацію лікарських засобів без рецепта в аптеках. А за повторне правопорушення протягом року сума збільшується вдвічі (від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян). Крім того, після виходу закону, розроблюються й відповідні підзаконні акти, які посилять відповідальність та дадуть додатковий важіль впливу на аптечну діяльність — повне правно призупиняти чи анулювати ліцензію у разі порушень встановлених законодавчих правил.
Але ж як вплинути на бажання пацієнтів відвідувати лікарів і допомогти аптекам не втрачати доходи? Саме зараз час створювати дієві рішення на медичному фронті! Я вважаю, що закон має стати поштовхом для бізнесу розвиватися, а не йти в тінь, створювати нові продукти — корисні для людей, і бізнесу. Також це шанс і для державних органів, НСЗУ та МОЗ стати ближчими до людей, показати, що закон — це не страшно, а навпаки дієво, та надати людям спосіб зручної купівлі антибіотиків по рецепту.
Зараз час ефективних технологічних рішень, які можна масштабувати для кожного медичного бізнесу. Ми в Doc.ua також створили зручний інструмент, який допоможе пацієнтам отримувати електронний рецепт не виходячи з дому, а аптекам продовжувати продаж антибіотиків, не порушуючи будь-яких законів. Головне в цьому процесі налагодити комунікацію між основними його ланками «лікар-пацієнт-аптека».
Що в першу чергу потрібно пацієнту?
Зручність та економія часу. А з Doc.ua він ще й отримує професійну рекомендацію, адже перш ніж виписати рецепт, лікар проводить коротку онлайн-консультацію, щоб впевнитись у правильності поставленого діагнозу та призначеного препарату. До речі, щоб отримати електронний рецепт від Doc.ua, пацієнту не обовʼязково бути зареєстрованим в ЕСОЗ та мати декларацію з сімейним лікарем. Але, для зручності, її можна заключити з лікарем в онлайн режимі. Як це працює? Після консультації, лікар виписує дійсний електронний рецепт, який буде міститися в базі МІС, та надсилає його пацієнту на Viber. Далі пацієнт може йти купувати потрібний антибіотик за цим електронним рецептом у будь-якій аптеці, або замовляти онлайн через наш сервіс Аптека Doc.ua.
Що ми пропонуємо аптекам та клінікам? Звісно ж аптекам не вигідно обмежувати вибір покупців на шкоду своїм доходам, але закон є закон. Аби аптеки не втрачали потік покупців, замість того, аби просто відмовити в продажу антибіотиків, вони так само можуть запропонувати пацієнтам скористатися нашим інструментом та, в декілька кліків, отримати електронний рецепт. Попередньо аптека має розмістити нашу послугу в себе на сайті, також для зручності можна розмістити плакати з qr кодом у самій аптеці.
Клініки або окремі лікарі, задля зручності та обслуговування більшої кількості пацієнтів, також можуть знайти користь в нашому інструменті. Адже, коли у лікаря є декілька варіантів призначення електронного рецепта, шляхом офлайн або онлайн-прийому, це помʼякшить різкий перехід пацієнтів на новий спосіб покупки препаратів та швидше привчить їх завжди звертатися до лікарів при будь-яких проблемах зі здоровʼям.
Отже, я вважаю, що закон про продаж антибіотиків по електронному рецепту — це ще один крок до європейських стандартів, який, як і будь-яка реформа, має принести багато позитивних змін. І якщо поставитися до нього як до можливості, а не до нової проблеми, яку потрібно обійти будь-якими незаконними методами, він принесе багато нових зрушень на українському медичному ринку. Але почати треба з себе, пацієнтам потрібно усвідомити важливість відвідування лікарів, та шкоду від самолікування, або ще гірше — нелегальної покупки ліків. А лікарям, фармацевтам та іншим медичним працівникам — показати людям цю важливість та допомогти й дати можливість лікуватися розумно, не порушуючи закон. Шукайте зручні способи піклування про себе та залишайтеся здоровими!